Tarmoqlararo kooperatsiya markazi ishga tushdi
“UzAuto Motors”, “SamAvto”, “JV MAN Auto – Uzbekistan”, “General Motors Powertrain Uzbekistan” singari korxonalarda zamonaviy avtotransport va butlovchi qismlar ishlab chiqariladi. Shu bilan birga, koʻplab ehtiyot qismlar xorijdan olib kelinmoqda. Bozor konyunkturasi va sanoat korxonalaridagi talabni tahlil qilish asosida yangi ehtiyot qismlarni oʻzlashirish choralari koʻrilmoqda.
“Oʻzavtosanoat” aksiyadorlik kompaniyasi tashabbusi bilan Bektemir tumanida “Cooperation LAB” tarmoqlararo kooperatsiyani rivojlantirish markazi shu maqsadda tashkil etilgan.
Loyiha qiymati 2 million dollar boʻlgan bu maskanda 50 kishi ish bilan taʼminlangan. Markaz gʻoyadan rastagacha tamoyili asosida avtomobilsozlik sohasida tarmoqlararo kooperatsiyani rivojlantirish, importni kamaytirish va mahalliylashtirish darajasini oʻstirishga moʻljallangan.
Hududdagi doimiy ishlaydigan koʻrgazma pavilyonida “Oʻzavtosanoat” va boshqa kompaniyalar tomonidan mamlakat avtobozoriga import qilinayotgan butlovchi detallar, xomashyo va materiallar namoyish qilinadi. Ular Oʻzbekiston hududida, jumladan, mavjud korxonalarda ishlab chiqarish hajmlarini va ehtimoliy yoʻnalishlarni namoyish etish hamda import mahsulotlarni mahalliylashtirish uchun taqdim etiladi. Yurtimizdagi xomashyo va ishlab chiqarish resurslaridan keng foydalanish raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlash va butlovchi qismlar importini qisqartirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari markazning kooperatsiya aloqalariga oid taqdimotlar bilan tanishdi. Malakali konstruktor va olimlarni jalb qilib, yangi texnikalarni oʻzlashtirish va buyurtma asosida yetkazib berish muhimligi taʼkidlandi.
Mashinasozlik va elektrotexnika sohasida kooperatsiyani kengaytirishda yangi ochilgan “Cooperation LAB” markazi katta salohiyatga ega. Ushbu markaz tadbirkorlarga “gʻoyadan – tayyor mahsulotgacha” injiniring, texnik yechimlar va bozor topish imkonini beradi.
Shu yerda viloyat hokimlariga tadbirkorlar guruhlarini shakllantirib, markaz bilan birga sanoat kooperatsiyasidagi yangi loyiha takliflarini ishlab chiqish topshirigʻi berildi.
Markazda ishlab chiqilgan takliflarni “loyihalar fabrikasi” orqali moliyalashtirish uchun tijorat banklari bilan hamkorlik oʻrnatish kerakligi aytildi.

Открылся Центр межотраслевой кооперации
Глава государства также посетил в Бектемирском районе Центр развития межотраслевой кооперации “Cooperation LAB”.
Сегодня такие предприятия, как «UzAuto Motors», «SamAuto», «JV MAN Auto — Uzbekistan», «General Motors Powertrain Uzbekistan», производят современные автотранспортные средства и комплектующие к ним. Однако многие запчасти завозятся из-за рубежа. Принимаются меры по освоению производства новых запасных частей на основе анализа конъюнктуры рынка и спроса промышленных предприятий.
С этой целью по инициативе акционерной компании «Узавтосаноат» в Бектемирском районе создан Центр развития межотраслевой кооперации “Cooperation LAB”.
Проект стоимостью 2 миллиона долларов обеспечил работой 50 человек. Основная цель — развитие межотраслевой кооперации в автомобильной промышленности, сокращение импорта и повышение уровня локализации по принципу «от идеи до прилавка».
В постоянно действующем выставочном павильоне центра будут представлены образцы комплектующих, сырья и расходных материалов, импортируемых «Узавтосаноат» и другими компаниями для автомобильного рынка страны. Здесь же можно будет ознакомиться с объемами и потенциальными направлениями производства на отечественных предприятиях, получить образцы для локализации на территории Узбекистана. Широкое использование местного сырья и производственных ресурсов будет способствовать выпуску конкурентоспособной продукции и сокращению импорта комплектующих.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентациями о кооперации на базе центра. Подчеркнута важность привлечения квалифицированных конструкторов и ученых, освоения новой техники и доставки ее на заказной основе.
“Cooperation LAB” имеет значительный потенциал для расширения кооперации в машиностроении и электротехнической отрасли. Центр поддержит предпринимателей инжиниринговыми, техническими решениями и в поиске рынков.
Хокимам областей поручено сформировать группы предпринимателей и разработать совместно с центром новые проектные предложения по промышленной кооперации.
Отмечена необходимость установления сотрудничества с коммерческими банками для финансирования разработанных в центре предложений через “фабрику проектов”.