Oʻzbekiston Prezidenti Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanada ishtirok etdi
Maʼlumki, bu yil Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahrida Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbir 9-may kuni oʻtkazilishi rejalashtirilgan edi. Ammo koronavirus pandemiyasi sababli uni tashkillashtirish keyingi muddatlarga surildi. Zafarli 1945-yilda Gʻalabaning birinchi markaziy paradi 24-iyun sanasida oʻtkazilgani bois joriy yil ham bunday tantana uchun aynan shu kun tanlandi.
Mazkur tarixan muhim voqeani birgalikda nishonlash maqsadida Rossiya hukumati muzaffar mamlakatlar rahbariyatlari nomiga taklifnomalar yubordi. Oʻzbekiston ham, albatta, oʻsha gʻolib davlatlar sirasida. Xalqimizning oʻsha mashʼum urushda muvaffaqiyat uchun qoʻshgan hissasi, hech mubolagʻasiz, ulkan.
Masalan, soʻnggi paytlarda olib borilgan tadqiqotlar natijasida yurtimizdan 2 millionga yaqin kishi urushga safarbar etilgani aniqlandi. Front ortida ham oʻzbekistonliklar koʻrsatgan matonat kelajak avlodlarga cheksiz faxr va iftixor bagʻishlaydi.
Shu bois mamlakatimiz vakillari Gʻalabaning 75 yillik shonli sanasi munosabati bilan Moskva shahrida oʻtkaziladigan tantanaga taklif etildi.
Taʼkidlash joiz, pandemiya butun dunyoga oʻz taʼsirini koʻrsatayotgan hozirgi ogʻir sharoitda davlatimiz rahbarining bunday tadbirda ishtirok etishining oʻzi ajdodlarga xos qahramonlik ifodasidir. Ekspertlar fikriga qaraganda, mustaqil Oʻzbekiston Prezidentining ilk bor qatnashishi paradning nufuzini sezilarli darajada oshiradi.
Harbiylarimiz ham mazkur tadbirda yurtimiz istiqlolga erishganidan keyin birinchi bor ishtirok etishlari. Zero, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev kecha Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan Kremlda boʻlib oʻtgan uchrashuvida taʼkidlanidek, bu bizning umumiy tariximiz, umumiy gʻalabamizdir. Xalqlarimiz namoyish etgan jasorat barchamiz uchun cheksiz gʻurur manbai boʻlib xizmat qiladi.
Mamlakatimiz rahbari Moskvaning Qizil maydonida boʻlib oʻtgan tantanali tadbirda oʻz ishtiroki bilan Oʻzbekiston elining shonli Gʻalabaga erishishdagi umum eʼtirof etilgan buyuk xizmatiga hurmat bajo keltirdi.
Shu bilan bir qatorda, mard va jasur xalqimizning shafqatsiz urush sabab chekkan mislsiz aziyati, azob-uqubatlari yana bir bor xalqaro maydonda yodga olindi.
Boʻlib oʻtgan paradda Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari vakillari ham ulugʻ ajdodlarga munosib tarzda ishtirok etdi. Umumiy hisobda, tantanada 13 ta davlatdan 225 ta harbiy texnika, 14 ming askar va ofitser qatnashdi. Rossiya poytaxti osmonidan 55 samolyot va 20 ta vertolyotning uchib oʻtishi bayramga oʻzgacha ruh bagʻishladi.

Президент Узбекистана принял участие в торжественном мероприятии по случаю 75-летия Великой Победы
Как известно, 9 мая текущего года в столице Российской Федерации Москве должен был состояться торжественный парад в честь 75-й годовщины Великой Победы. Однако из-за пандемии коронавируса он был отложен. Так как в победном 1945 году первый центральный парад Победы прошел 24 июня, именно эта дата была выбрана для проведения отложенного торжества.
В целях совместного празднования этого исторического события, от имени правительства России были направлены приглашения лидерам стран-победительниц. В числе адресатов и Узбекистан, поскольку вклад нашего народа в победу в этой ужасной войне, без преувеличения, огромен.
Проведенные недавно исследования показали, что на войну были мобилизованы около 2 миллионов человек из нашей республики. А стойкость, проявленная узбекистанцами в тылу, стала предметом большой гордости для последующих поколений.
Таким образом, представители нашей страны приняли участие празднования в Москве в честь славной даты — 75-летия Победы.
Следует отметить, что в нынешней сложной ситуации, связанной с пандемией, участие главы нашего государства в таком событии является воплощением героизма, присущего нашим предкам. Впервые в истории независимого Узбекистана Президент принял участие в этом историческом событии. По мнению экспортов, это значительно повысило престиж данного мероприятия.
Военнослужащие независимого Узбекистана так же впервые приняли участие в параде. Как отметил вчера глава нашего государства Шавкат Мирзиёев на встрече с Президентом России Владимиром Путиным в Кремле, это наша общая история, общая победа. Мужество, проявленное нашими народами, служит источником безграничной гордости для всех нас.
Своим участием в торжественном мероприятии, проходившем на Красной площади в Москве, Президент нашей страны вновь отдал дань уважения общепризнанному колоссальному вкладу народа Узбекистана в славную Победу.
Вместе с тем на международном уровне чествован подвиг нашего отважного народа, который пережил горе и страдания, понес невосполнимые потери на фронте и в тылу.
В память о наших отцах и дедах торжественным маршем прошли на параде представители Вооруженных сил Узбекистана. Всего в церемонии приняли участие 225 единиц военной техники, 14 тысяч солдат и офицеров из 13 государств. Над российской столицей в парадном строю пролетели 55 самолетов и 20 вертолетов, что придало особую атмосферу празднику.