Germaniya Federativ Respublikasi
Germaniya Federativ Respublikasining sobiq Federal kansleri Gelmut Kol vafoti to‘g‘risidagi xabar meni chuqur qayg‘uga soldi.
Janob Kol jahon miqyosidagi yirik siyosiy lider va GFRning mashhur davlat arbobi sifatida xotiramizda mangu qoladi. Jahon tarixidagi eng muhim siyosiy voqealar, jumladan, Germaniyaning birlashuvi va Yevropa Ittifoqining tashkil topishi bevosita uning nomi bilan bog‘liq.
Gelmut Kol, shuningdek, O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasida uzoq muddatli sheriklik va do‘stlik aloqalari o‘rnatilishi va rivojlanishiga beqiyos hissa qo‘shgan.
Ta’ziyamni qabul qilishingizni va janob Kolning oila a’zolari va yaqinlariga, butun Germaniya xalqiga chuqur hamdardligimni yetkazishingizni so‘rayman.Qayg‘u bilan,

господину Франку-Вальтеру Штайнмайеру,
С чувством глубокой скорби воспринял весть о кончине бывшего Федерального канцлера Федеративной Республики Германия Гельмута Коля.
В нашей памяти господин Коль навсегда останется крупным политическим лидером мирового масштаба и выдающимся государственным деятелем ФРГ, с именем которого неразрывно связаны важнейшие политические события мировой истории, включая объединение Германии и создание Европейского Союза.
Он также внес неоценимый вклад в становление и развитие долгосрочного партнерства и дружественных отношений между нашими государствами и народами.
Прошу принять мои соболезнования и передать родным и близким господина Коля, всему немецкому народу слова искреннего сочувствия.