BMT Bosh kotibi Oʻzbekiston Prezidentiga maktub yoʻlladi
Global miqyosda oʻt ochishni toʻxtatish boʻyicha men eʼlon qilgan daʼvatni qoʻllab-quvvatlab yoʻllagan maktubingiz uchun Sizga samimiy minnatdorlik bildiraman. Ushbu daʼvat butun dunyo boʻylab davlat va hukumat rahbarlari tomonidan, shuningdek, mintaqaviy sheriklar, fuqarolik jamiyati va din rahbarlari tomonidan ijobiy qabul qilingani meni ruhlantirdi. Eng muhimi, ushbu daʼvatga bir qator oʻzaro nizolashayotgan tomonlar boshlangʻich ijobiy munosabat bildirdi.
Mojarolardan nomutanosib jabr koʻrgan va pandemiya oldida yana-da zaif boʻlib qolganlar uchun men hali ham xavotirdaman, tinch aholi, ayniqsa xotin-qizlar, bolalar va marginal guruhlarni himoya qilish uchun barchamiz masʼul ekanimizni hamisha taʼkidlayman. Shu munosabat bilan Siz rahbarlik qilayotgan mamlakatning mintaqada jabr koʻrgan davlatlarga, shu jumladan Afgʻoniston Islom Respublikasiga insonparvarlik yordami koʻrsatish borasidagi saʼy-harakatlari uchun gʻoyat minnatdorman.
Sizning Hukumatingiz tomonidan Oʻzbekiston Respublikasida virusning tarqalishini jilovlash, shuningdek, pandemiyaning ijtimoiy-iqtisodiy, shu jumladan aholining eng ehtiyojmand qatlamlari uchun oqibatlarini yumshatish boʻyicha koʻrilgan qatʼiy choralarni yuksak baholayman. Hukumatingiz va rezident-koordinator boshchiligida BMTning Mamlakat guruhi oʻrtasidagi hamkorlik yuqori darajada ekani meni ruhlantiradi.
BMT qarama-qarshi tomonlar ezgu niyatlari yoki oʻt ochishni vaqtincha toʻxtatish toʻgʻrisidagi bayonotlardan urushni yakunlashga, uzoq muddatli siyosiy yechimlar va barqaror tinchlikka erishishga oʻtishiga koʻmaklashish uchun barcha hukumat muassasalari va manfaatdor tashkilotlar bilan hamkorlikni davom ettiradi. Siz saʼy-harakatlarimizni qoʻllab-quvvatlashda davom etasiz, deb umid qilaman.
Shuningdek, Sirdaryo viloyatida toʻgʻon yorilgani toʻgʻrisidagi xabarni chuqur qaygʻu bilan qabul qilganimni taʼkidlashni istardim. Uning oqibatidagi suv toshqinidan jabrlangan Oʻzbekiston xalqi va qoʻshni Qozogʻiston xalqiga hamdardlik bildiraman. Muhtoj odamlarga yordam koʻrsatishda Oʻzbekiston va Qozogʻiston hukumatlari yaqindan oʻzaro hamkorlik qilayotganini yuksak baholayman.

Генеральный секретарь ООН направил послание Президенту Узбекистана
Хотел бы искренне поблагодарить за Ваше письмо в поддержку моего призыва по глобальному прекращению огня. Я был воодушевлен тем, насколько данный призыв получил положительную реакцию со стороны мировых лидеров и правительств по всему миру, а также региональных партнеров, гражданского общества и религиозных руководителей. Особенно важно, что призыв вызвал первые положительные отклики от ряда конфликтующих сторон.
Я по-прежнему обеспокоен теми, кто несоразмерно пострадал от конфликта и которые стали более уязвимыми к пандемии, и продолжаю подчеркивать нашу общую ответственность по защите гражданского населения, особенно женщин, детей и маргинальных групп. В этой связи, я глубоко признателен за усилия Вашей страны по оказанию гуманитарной помощи пострадавшим в регионе государствам, включая Исламскую Республику Афганистан.
Позвольте также высоко оценить предпринятые Вашим Правительством решительные меры по сдерживанию распространения вируса в Республике Узбекистан, а также смягчению социально-экономических последствий пандемии, в том числе для наиболее уязвимых слоев населения. Я также воодушевлен высоким уровнем сотрудничества между Вашим Правительством и Страновой командой ООН под руководством резидента-координатора.
ООН продолжит взаимодействие со всеми правительственными учреждениями и заинтересованными организациями для того, чтобы оказать содействие противоборствующим сторонам перейти от заявлений о добрых намерениях или временном прекращении огня к окончанию войн, достижению долгосрочных политических решений и построению устойчивого мира. Я надеюсь на Вашу дальнейшую поддержку наших усилий.
Хотел бы также отметить, что я с глубокой печалью узнал о прорыве плотины в Сырдарьинской области. Хочу выразить мою солидарность с народом Узбекистана и соседнего Казахстана, которые пострадали от наводнения в результате прорыва дамбы. Я высоко оцениваю тесное сотрудничество между правительствами Узбекистана и Казахстана по оказанию помощи нуждающимся людям.