Oʻzbekiston va Yaponiya strategik sherikligida yangi davr
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yaponiyaga tashrifi asosiy tadbirlari 19-dekabr kuni Tokioda boʻlib oʻtdi.
Kantey qarorgohida rasmiy kutib olish marosimi boʻldi. Davlatimiz rahbarini Yaponiya Bosh vaziri Sindzo Abe kutib oldi. Ular davlat bayroqlari oldida qoʻl berib koʻrishdi.
Davlat madhiyalari yangradi. Shavkat Mirziyoyev va Sindzo Abe oliy martabali mehmon sharafiga saf tortgan faxriy qorovul oldidan oʻtdi. Ularga delegatsiyalar tanishtirildi.
Shavkat Mirziyoyev va Sindzo Abe oliy martabali mehmon sharafiga saf tortgan faxriy qorovul oldidan oʻtdi.
Shundan soʻng ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida muzokara oʻtkazildi.
Yaponiya hukumati rahbari Prezidentimizni samimiy qutlar ekan, ushbu tashrif “Reyva” (“Goʻzal uygʻunlik”) davrining birinchi yilida oʻtayotganini alohida taʼkidladi.
Tokio mamlakatimiz bilan doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga alohida ahamiyat qaratayotgani qayd etildi.
Sindzo Abe Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarni yuksak baholadi va ularni toʻliq qoʻllab-quvvatlashini bildirdi. Davlatimiz Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni jonlantirishga faol hissa qoʻshayotgani taʼkidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev, oʻz navbatida, Yaponiya hukumati rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, yapon xalqini “Reyva” davri boshlangani bilan tabrikladi.
Mamlakatimiz yetakchisi ikki tomonlama koʻp qirrali sheriklikni sifat jihatidan yangi darajaga koʻtarish borasidagi intilishi qatʼiy ekanini taʼkidladi.
Yaponiya hukumatiga Oʻzbekistondagi islohotlar va iqtisodiy modernizatsiyani qoʻllab-quvvatlayotgani, shuningdek, yuqori malakali kadrlar tayyorlashga koʻmaklashayotgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Uchrashuvda konstruktiv siyosiy muloqotni davom ettirish yoʻnalishlari koʻrib chiqildi. Dolzarb xalqaro ahamiyatga molik masalalar boʻyicha tomonlarning yondashuvlari yaqinligi qayd etildi.
Parlamentlararo aloqalar, jumladan, Yaponiya parlamentidagi Oʻzbekiston bilan doʻstlik ligasining faol ishtiroki doirasida jonlangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Asosiy eʼtibor mamlakatimizda iqtisodiy islohotlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratildi.
Ikki mamlakat yetakchilari oʻzaro savdo hajmini yanada oshirish, investitsiyaviy, texnologik, moliyaviy va moliyaviy-texnik hamkorlikni kengaytirishni taklif etdilar.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Yaponiyaga tashrif doirasida boʻlib oʻtgan ishbilarmonlik tadbirlarining natijalari katta mamnuniyat bilan tilga olindi.
Energetika, qazib olish tarmogʻi, mashinasozlik, kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik, turizm va boshqa ustuvor yoʻnalishlarda, avvalo, Yaponiya yetakchi kompaniya va banklarining toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalari va ilgʻor texnologiyalarini jalb qilgan holda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish maʼqullandi.
Delegatsiyalar rahbarlari Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi orqali moliyaviy va moliyaviy-texnik sheriklik kengayib borayotganini olqishladilar.
Bundan tashqari, hududlararo aloqalarni, tartibli mehnat migratsiyasi, taʼlim, sogʻliqni saqlash, madaniy almashinuv sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Asosiy yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalarni muvofiqlashtirish va ilgari surishning institutsional mexanizmlari kelishib olindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar muzokara natijalaridan mamnun ekanlarini bildirdilar, doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlarining yangi davrini boshlash borasida qatʼiy ekanlarini taʼkidladilar.
Yaponiya Bosh vaziri Sindzo Abe Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning oʻzi uchun qulay vaqtda mamlakatimizga tashrif bilan kelish taklifini minnatdorlik bilan qabul qildi.

Новая эра стратегического партнерства  Узбекистана и Японии
19 декабря в Токио прошли основные мероприятия официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию.
В резиденции Кантэй прошла церемония официальной встречи. Главу нашего государства встретил Премьер-министр Японии Синдзо Абэ. Состоялось рукопожатие у государственных флагов.
Прозвучали государственные гимны. Шавкат Мирзиёев и Синдзо Абэ обошли строй почетного караула, выстроенный в честь высокого гостя. Лидерам были представлены делегации двух стран.
Затем состоялись двусторонние переговоры с участием членов делегаций.
Тепло приветствуя руководителя Узбекистана, глава японского правительства особо отметил, что настоящий визит проходит в первый год эры «Рэйва» («Прекрасной гармонии»).
Подчеркнуто особое значение, придаваемое японской стороной укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства с нашей страной.
Синдзо Абэ высоко оценил и выразил полную поддержку осуществляемым широкомасштабным реформам в Узбекистане. Отмечена роль республики в активизации регионального взаимодействия в Центральной Азии.
В свою очередь, Президент Шавкат Мирзиёев поблагодарил японскую сторону за радушный прием и поздравил народ Японии с началом эры «Рэйва».
Глава нашего государства подчеркнул приверженность курсу на поднятие узбекско-японского многопланового партнерства на качественно новый уровень.
Выражена признательность правительству Японии за поддержку реформ и экономической модернизации в Узбекистане, а также содействие в подготовке высококвалифицированных кадров.
В ходе встречи рассмотрены вопросы продолжения конструктивного политического диалога. Отмечена схожесть позиций по актуальной международной повестке.
Достигнута договоренность о координации и взаимной поддержке в рамках многосторонних структур.
С удовлетворением отмечена активизация межпарламентских связей, в том числе в рамках активной деятельности Парламентской лиги дружбы Японии с Узбекистаном.
Ключевым вопросом повестки дня стала поддержка экономических реформ в нашей стране.
Лидеры двух стран выступили за дальнейшее наращивание объемов взаимной торговли, расширение инвестиционного, технологического, финансового и финансово-технического сотрудничества.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные результаты деловых мероприятий, проведенных в рамках настоящего визита Президента Республики Узбекистан в Японию.
Поддержана реализация перспективных проектов в сфере энергетики, добывающей отрасли, машиностроении, химической промышленности, в области сельского хозяйства, текстильной индустрии, туризма и других приоритетных направлениях, прежде всего с привлечением прямых инвестиций и передовых технологий ведущих японских компаний и банков.
Главы делегаций приветствовали расширение партнерства в финансовой и финансово-технической сфере по линии Японского агентства международного сотрудничества.
Кроме того, обсуждены вопросы расширения региональных контактов, взаимодействия в сфере организованной трудовой миграции, образования, здравоохранения, культурного обмена.
Согласованы институциональные механизмы координации и продвижения совместных проектов по основным направлениям.
В заключение стороны выразили глубокое удовлетворение итогами состоявшихся переговоров, а также заявили о решительной приверженности запущению новой эры отношений дружбы и стратегического партнерства.
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ с благодарностью принял приглашение Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева посетить нашу страну с официальным визитом.