Muhtaram Matsuo janoblari!
Avvalo, Nagoya universiteti prezidentining samimiy dil soʻzlari va ezgu tilaklari uchun chin qalbimdan tashakkur izhor etaman.
Oʻylaymanki, mening Prezident sifatida mamlakatingizga ilk tashrifim haqida bildirilgan fikrlar, mana shunday eʼtibor, bir-birimizga hurmat, iliq munosabat haqiqatan ham Yaponiya va Oʻzbekiston oʻrtasidagi munosabatlarni mustahkamlash, kelgusida katta natijalarga erishish yoʻlida ishonchli zamin yaratadi.
Biz Nagoya universitetini dunyodagi eng nufuzli ilm-fan va taʼlim maskanlaridan biri sifatida eʼtirof etamiz.
Nobel mukofoti sovrindorlari Ryoji Noyori, Osamu Simomura, Makoto Kobayasi, Tosixide Maskava, Isamu Akasaki, Xirosi Amano va boshqa mashhur olimlarni yetishtirib bergan ushbu universitetning faxriy doktori degan yuksak sharafga munosib koʻrilganimdan gʻoyatda xursandman.
Bu unvonni men avvalo Oʻzbekiston xalqiga koʻrsatilgan ehtirom ifodasi, deb qabul qilaman va buning uchun Nagoya universiteti rahbariyatiga, uning ilmiy jamoasiga chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Men Nagoya universitetining faxriy doktori sifatida Oʻzbekistonda uning ulkan ilmiy salohiyati va yutuqlarini keng targʻib va tashviq qilishga, taʼbir joiz boʻlsa, ushbu universitetning ishonchli vakili sifatida ish olib borishga harakat qilaman.
Butun jahonga mashhur Nagoya shahri haqida xalq orasida shunday ibora bor ekan: “Nagoya qalʼasi boʻlmaganida Nagoya shahri ham boʻlmas edi”. Men bunga qoʻshimcha qilib: “Nagoya universitetisiz Nagoya shahrini ham tasavvur etib boʻlmaydi”, degan boʻlardim.
Maʼlumki, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar koʻp asrlik tarixga ega. Yaponiyaning mashhur Nara shahri muzeyida soʻgʻd yozuvida bitilgan yodgorliklar borligi buni yaqqol tasdiqlaydi.
Yapon arxeologi, marhum professor Kato tomonidan Kushon podshohligining dastlabki poytaxti boʻlgan Oʻzbekistondagi Dalvarzintepadan topilgan budda ibodatxonasi va qirqqa yaqin haykallar yapon va jahon ilmiy jamoatchiligida katta qiziqish uygʻotib kelmoqda.
Shu oʻrinda oʻzbek va yapon xalqlarini oʻxshash milliy va axloqiy qadriyatlar bilan birga ilm-fan va tafakkurga, kamolotga doimo intilib yashash kabi ezgu fazilatlar birlashtirib turishini eʼtirof etmoqchiman.
Bizning ulugʻ bobolarimiz – algebra fani va “Algoritm” tushunchasining asoschisi Al-Xorazmiy, Yerning aylanasi uzunligi va radiusini ilk bor hisoblab chiqqan Al-Beruniy, tarixda Avitsenna nomi bilan mashhur boʻlgan, jahon tibbiyot fani rivojiga ulkan hissa qoʻshgan Ibn Sino, noyob rasadxona va 1018 ta yulduzning joylashuvi aniq aks ettirilgan astronomik jadval yaratgan Mirzo Ulugʻbek kabi buyuk oʻzbek olimlarining ilmiy merosini, oʻylaymanki, sizlar yaxshi bilasizlar.
Biz Oʻzbekistonda bundan uch yil avval milliy taraqqiyotimizning yangi Harakatlar strategiyasini qabul qildik. Jamiyat hayotida har tomonlama ochiqlik va erkinlikni taʼminlash, mamlakatni modernizatsiya qilishga asoslangan ushbu Strategiya doirasida besh ustuvor yoʻnalishda izchil islohotlarni amalga oshirmoqdamiz.
Bu jarayonda eng rivojlangan davlatlarning, xususan, ilgʻor yapon tajribasidan unumli foydalanishga alohida eʼtibor qaratmoqdamiz. Chunki Yaponiya bizning vaqt sinovidan oʻtgan, oʻzaro ishonch va hurmat tamoyillariga asoslangan strategik sherigimizdir.
Biz ushbu tashrifni oʻzaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorligimiz tarixida boshlanayotgan mutlaqo yangi davrning oʻziga xos ifodasi deb bilamiz.
Yaponiya Oʻzbekistonni xalqaro maydonda doimiy qoʻllab-quvvatlab kelmoqda. Ayni paytda iqtisodiyotimizni rivojlantirish, ustuvor ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishda yaqindan koʻmaklashmoqda.
Mamlakatimiz mustaqillikka erishganidan soʻng 5 mingdan ziyod yoshlarimiz Yaponiya universitetlarini tamomlab, oʻz bilim va tajribalarini Vatanimiz ravnaqi uchun safarbar etayotgani alohida eʼtiborga loyiq.
Men koʻp yillar oliy taʼlim tizimida ishlagan inson sifatida bu sohaning sharafli, shu bilan birga naqadar mashaqqatli va masʼuliyatli ekanini yaxshi bilaman.
Biz bugun uchrashib turgan Nagoya universiteti bilan Oʻzbekistonning hamkorligi 20 yildan ziyod tarixga ega. Sizning universitetingiz 2010-yilda Toshkent shahrida oʻz vakolatxonasini ochganini biz yuksak baholaymiz. Hozirga qadar mazkur dargohda 400 dan ortiq oʻzbekistonlik talaba va tadqiqotchilar tahsil olgani ayniqsa quvonarlidir.
Bugungi uchrashuvimizda Yaponiyada oʻqiyotgan koʻplab yoshlarimizni koʻrib turganimdan xursandman. Sizlar oʻz isteʼdod va salohiyatingizni namoyon etishingiz uchun Oʻzbekistonda barcha sharoit va imkoniyatlarni yaratib beramiz. Men hozir sizlarni koʻrib, yuzingizdagi, chehrangizdagi oʻzingizga boʻlgan ishonchingizni his qilib xursand boʻlib oʻtiribman. Sizlarga qarab, barchangiz chindan ham jonajon Vatanimizga munosib oʻgʻil-qizlar boʻlishingizga ishonch hosil qildim. Eng katta vazifangiz – vaqtingizni bekor oʻtkazmasdan, aʼlo oʻqish, yuqori texnologiyalarni chuqur egallash, Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida doʻstlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga hissa qoʻshishdan iboratdir. Shu yoʻlda barchangizga yangi yutuq, baxt va omadlar tilayman.
Globallashuv davrida jahonning koʻpgina taraqqiy etgan davlatlari “axborot jamiyati”, “bilimlar iqtisodiyoti”, “raqamli iqtisodiyot” yoʻlini tanlaganiga guvohmiz.
Zamonaviy dunyoda inson kapitali, intellektual salohiyat, innovatsion gʻoyalar, yuqori texnologiyalar jadal va barqaror taraqqiyotning fundamental asosini tashkil qilmoqda.
Bundan yarim asr muqaddam puxta oʻylangan, taraqqiyotning ilm-fanga asoslangan “yapon modeli” tufayli mamlakatingiz bugun barcha sohalarda yetakchi davlatlardan biriga aylandi.
Yaponiya fani sunʼiy intellekt, nanotexnologiyalar, biotexnologiyalar, robototexnika, kosmik tadqiqotlar, yadroviy tibbiyot, “yashil energetika” yoʻnalishlaridagi ilmiy izlanishlar borasida olamshumul yutuqlarga erishmoqda. Xususan, mamlakatingizdan 28 nafar Nobel mukofoti sovrindori yetishib chiqqani ham bu fikrning yorqin isbotidir.
Biz zamonaviy taraqqiyotning kaliti aynan ilm-fan va taʼlimda ekanini chuqur anglab, inson kapitaliga investitsiya kiritishni davlat siyosati darajasiga koʻtardik.
Oʻtgan yili Oʻzbekistonni innovatsion rivojlantirish Strategiyasini qabul qildik. Biz innovatsiyalar sohasidagi ilgʻor mamlakatlar qatoridan oʻrin egallashni oʻz oldimizga vazifa qilib qoʻydik.
Bugungi kunda 33 millionli yurtimiz aholisining 60 foizini yoshlar tashkil etadi. Kreativ fikrlaydigan, fanning muayyan sohasida chuqur bilimga ega, yuqori intellektual salohiyatli mutaxassislar tayyorlash ustuvor maqsadimiz hisoblanadi.
Bunga erishish uchun oxirgi uch yilda 36 ta yangi oliy oʻquv yurtlari tashkil etilib, institut va universitetlarimiz soni 116 taga yetkazildi.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda AQSH, Buyuk Britaniya, Rossiya, Italiya, Janubiy Koreya, Hindiston, Singapur va boshqa davlatlar yetakchi oliy oʻquv yurtlarining 22 ta filiali faoliyat koʻrsatmoqda.
Davlat koʻmagida jahonning ilgʻor ilmiy va taʼlim markazlarida yetuk mutaxassislar tayyorlash va malakasini oshirish tizimli asosda yoʻlga qoʻyildi. Bu jarayonlarga munosib hissa qoʻshib kelayotgan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JAYKA) faoliyatini minnatdorlik bilan eʼtirof etishni istar edim.
Yaponiya hukumatining tashabbusi – “Global-30” dasturi boʻyicha Nagoya universitetining Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun masʼul etib belgilangani gʻoyatda samarali boʻlmoqda.
Biz Nagoya universitetining prezidenti, hurmatli Matsuo janoblarining yurtimizga bir necha marta tashrif buyurib, ilmiy hamkorligimizni rivojlantirish borasida qilayotgan katta xizmatlarini alohida qadrlaymiz. Ayniqsa, u kishining oʻtgan yili Nobel mukofoti sovrindori, professor Noyori janoblari bilan birgalikda Oʻzbekistonga tashrifi mamlakatimiz ilmiy hayotida muhim voqea boʻldi.
Xabaringiz bor, Nagoya universitetining muhtaram prezidenti Matsuo janoblarining Oʻzbekiston ilm-fani rivojiga munosib hissa qoʻshib kelayotganini eʼtiborga olib, yaqinda Toshkent davlat texnika universiteti ilmiy kengashi u kishini ushbu universitetning faxriy rektori etib sayladi.
Yaponiyaning “Kadrlar tayyorlash” dasturi doirasida mamlakatimizning 300 dan ziyod yoshlari yurtingizda magistrlik va doktorlik ilmiy darajalarini olishga erishdilar. Oʻzbekiston – Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi orqali ham oʻnlab yigit-qizlarimiz yapon universitetlarida malaka oshirmoqdalar.
Albatta, Oʻzbekiston va Yaponiya hamkorligida amalga oshirilgan ishlarimiz eʼtirofga sazovor. Ayni vaqtda hali bu borada ishga solinmagan imkoniyatlarimiz ham borligini taʼkidlash lozim. Shu munosabat bilan ayrim takliflarni bildirishga ijozat etgaysiz.
Birinchidan, Nagoya universitetining tashabbusi bilan muntazam oʻtkazib kelinayotgan Yaponiya – Oʻzbekiston universitetlari rektorlari anʼanaviy konferensiyasi ilmiy hayotimizda katta rol oʻynamoqda. Biz ushbu hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida ilmiy-akademik almashuvlar va texnologiyalar transferi boʻyicha Oʻzbek-Yapon qoʻshma fondini tashkil etishni taklif etamiz.
Mazkur fond oʻzaro ilmiy tadqiqotlarni, ikki mamlakat yosh olimlarining birgalikdagi ilmiy izlanishlarini moliyalashtirish, talabalar va professor-oʻqituvchilar almashuvi boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Ushbu fond faoliyati Oʻzbekistonda ayni shunday yoʻnalishda ish olib borayotgan “El-yurt umidi” fondining mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladi.
Dastlabki qadamlar sifatida biz har yili Nagoya universitetining 15 nafar professor-oʻqituvchisini Oʻzbekistonda aziz mehmonlar sifatida qabul qilishga tayyor ekanimizni bildiraman.
Ular oʻz fan yoʻnalishlari boʻyicha mamlakatimiz oliy oʻquv yurtlarida maʼruzalar oʻqib, amaliy mashgʻulotlar, mahorat darslari oʻtkazib bersalar, biz nihoyatda minnatdor boʻlardik. Ayni vaqtda ana shunday almashuvlar dasturi asosida har yili mamlakatingizning 50 nafar talaba-yoshlarini 15 kun davomida Oʻzbekistonning tegishli oliy oʻquv yurtlarida kutib olishga tayyormiz. Oʻylaymanki, mana shu 50 nafar talabaning 50-60 foizi Nagoya universiteti talabalari boʻlsa, ayni muddao boʻlar edi.
Ishonchim komil, bunday loyihalar ikki tomonlama munosabatlarni yuqori bosqichga koʻtarishga katta hissa qoʻshadi. Nega deganda, yoshlarimiz oʻrtasidagi aloqalar mustahkam boʻlsa, doʻstlik va hamkorligimiz albatta samarali va bardavom boʻladi.
Ikkinchidan, Nagoya universiteti va Oʻzbekiston Innovatsion rivojlanish vazirligi hamkorligida mamlakatimiz Fanlar akademiyasi qoshida nanotexnologiyalar asosida yangi materiallar yaratish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni taklif etaman.
Uchinchidan, oʻzbek-yapon arxeologlari bilan birgalikda yurtimiz hududida joylashgan buddaviylik tarixi va madaniyatiga oid arxeologik yodgorliklarni ilmiy oʻrganish ishlarini davom ettirishimiz zarur. Biz bu borada yaponiyalik doʻstlarimiz bilan birga, Termiz davlat universiteti qoshida Oʻzbek-Yapon ilmiy markazini tashkil etishdan manfaatdormiz.
Hurmatli uchrashuv qatnashchilari!
Biz yaqinda Oʻzbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida ilm-fan va innovatsiyalar boʻyicha maslahatchi-vakil lavozimini joriy etdik. Nega desangiz, men bu uchrashuvdan oldin hurmatli prezident Matsuo boshchiligidagi butun ilmiy jamoa, Nobel mukofoti laureatlari, prorektorlar, professorlar bilan koʻrishganimda koʻp-koʻp masalalarni kelishib oldik. Mana shu masalalarni amalga oshirish boʻyicha bizning maslahatchi-vakilimiz Nagoya universiteti bilan bevosita shugʻullanadi. Aytish mumkinki, u Oʻzbekiston Prezidentining Nagoya universitetidagi ishonchli vakili boʻladi.
Vaqt oʻtadi, bugungi tarixiy uchrashuvimiz natijalari ikki oliy oʻquv yurti – Nagoya universiteti va Toshkent davlat texnika universiteti oʻrtasidagi aloqalarga, eng asosiysi, Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasidagi munosabatlarimizga katta ijobiy taʼsirini koʻrsatadi, deb ishonaman.
Oʻzbek xalqi Yaponiyaning qadimiy tarixi va boy madaniyatiga katta hurmat va qiziqish bilan qaraydi. Buning amaliy tasdigʻi sifatida yaqinda mamlakatimizda “Yaponiya konstitutsiyasi”, “Yapon sheʼriyati guldastasi”, “Markaziy Osiyo madaniy merosi Yaponiya toʻplamlarida”, “Oʻzbekiston yaponiyalik qalbida” kabi bir qancha kitob va albomlar oʻzbek va yapon tillarida chop etildi.
Ijozatingiz bilan, ushbu nashrlarni Nagoya universiteti kutubxonasiga taqdim etmoqchiman. Oʻylaymanki, mana shu kitoblar sizning kutubxonangizdan joy olib, hamkorligimizni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Bugungi hamkorligimiz, bugungi bildirilgan fikrlar, katta-katta takliflarning natijasi sifatida ikki-uch yildan keyin tarjima qiladigan kitoblarimiz yanada koʻpayadi, deb istak bildiraman.
Men boya uchrashuv paytida hurmatli Matsuo janoblariga aytdim: “Endi sizning jamoangiz faqat Nagoyada emas, balki Toshkentda ham katta ilmiy jamoa hisoblanadi, oʻzbek olimlari, talabalari sizni rektor sifatida kutadi”, deb u kishini Oʻzbekistonga tashrif buyurishga taklif qildim.
Muhtaram prezident Matsuo janoblari!
Hurmatli universitet ilmiy jamoasi!
Soʻzimning yakunida menga va xalqimizga koʻrsatgan yuksak hurmat va ehtiromingiz uchun oʻz nomimdan, delegatsiyamiz nomidan yana bir bor minnatdorchilik bildirib, barchangizni Oʻzbekistonga taklif etaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече в Университете Нагои
Позвольте выразить искреннюю благодарность президенту университета Нагои за теплые слова и добрые пожелания.
Думаю, высказанные здесь мнения о моем первом визите в вашу страну в качестве Президента, такое большое внимание и уважение, теплая атмосфера действительно создают надежную основу на пути укрепления отношений Японии и Узбекистана, достижения в будущем больших результатов.
Мы знаем, что университет Нагои является одним из самых авторитетных в мире центров науки и образования.
Считаю для себя большой честью быть удостоенным звания почетного доктора этого университета, который дал миру нобелевских лауреатов Рёжи Ноёри, Осаму Симомуру, Макото Кобаяси, Тосихиде Маскаву, Исаму Акасаки, Хироси Амано и других известных ученых.
Я глубоко признателен руководству и научному коллективу университета Нагои и воспринимаю это высокое звание прежде всего как проявление уважения к народу Узбекистана.
В качестве почетного доктора университета Нагои буду продвигать вопросы расширения сотрудничества научной общественности Узбекистана с этим прославленным вузом, обладающим огромным научным потенциалом, можно сказать, действовать, как его представитель.
В Японии есть поговорка: «Если бы не было крепости Нагои – не было бы и города Нагои». В этой связи я хотел бы добавить: «Без университета Нагои невозможно представить город Нагоя».
Как известно, отношения между нашими странами имеют многовековую историю. Это наглядно подтверждают раритеты с согдийскими надписями, хранящиеся в знаменитом музее города Нара.
Большой интерес у ученых Японии и других стран вызывают буддийский храм и около сорока статуй, найденных японским археологом, профессором Кюдзо Като на территории Узбекистана, в Дальверзинтепе, – первой столице древнего Кушанского царства.
Хочу подчеркнуть, что помимо схожих национальных традиций, нравственных ценностей народы Узбекистана и Японии объединяет и постоянное стремление к науке и познанию, достижению совершенства.
Думаю, вы хорошо знаете научное наследие великих предков нашего народа – ученых и мыслителей, в числе которых: создатель науки алгебры и понятия «алгоритм» Аль-Хорезми; первый, кому удалось рассчитать длину окружности и радиус Земли, – Аль-Беруни; внесший огромный вклад в развитие мировой медицинской науки Ибн Сино, известный во многих странах как Авиценна; создавший уникальную обсерваторию и астрономические таблицы с указанием точных координат 1018 звезд Мирзо Улугбек и другие.
Три года назад мы приняли Стратегию действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан. В рамках ее выполнения осуществляем последовательные реформы по обеспечению открытости и либерализации всех сфер жизни общества, модернизации страны.
Большое внимание в этом процессе уделяется эффективному использованию передового опыта развитых стран, особенно Японии. Ведь Япония – это наш испытанный временем стратегический партнер, отношения с которым развиваются на основе принципов взаимного доверия и уважения.
Сегодняшний визит мы рассматриваем как начало нового этапа в истории узбекско-японского взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества.
Япония постоянно поддерживает Узбекистан на международной арене и непосредственно содействует в развитии национальной экономики, реализации приоритетных социальных проектов.
Следует особо отметить, что в годы независимости более 5 тысяч представителей нашей молодежи прошли обучение в японских университетах и сегодня направляют полученные знания и навыки на развитие родного Узбекистана.
Как человек, долгие годы проработавший в системе высшего образования, я хорошо знаю, насколько почетен и вместе с тем ответственен труд в этой сфере.
Сотрудничество университета Нагои, где проходит наша встреча, и Узбекистана имеет более чем двадцатилетнюю историю. Мы высоко ценим, что ваш университет открыл в 2010 году представительство в Ташкенте. Особо радует, что к настоящему времени в этом высшем учебном заведении получили образование свыше 400 узбекистанских студентов и исследователей.
Мне приятно видеть среди участников нашей встречи и молодежь из Узбекистана, которая учится сегодня в Японии. В Узбекистане мы создадим для вас все условия и возможности, чтобы вы смогли реализовать свой потенциал и таланты.
Мне радостно смотреть в ваши глаза, я чувствую вашу уверенность в себе и убежден, что все вы действительно являетесь достойными сыновьями и дочерьми нашего родного Узбекистана. Самая главная ваша задача – хорошо учиться, дорожа своим временем, в совершенстве овладевать высокими технологиями, вносить вклад в дальнейшее укрепление дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Японией. Желаю всем вам новых успехов и удачи на этом пути.
Мы видим, что в эпоху глобализации многие развитые страны выбрали путь построения «информационного общества», «экономики знаний», «цифровой экономики».
В современном мире человеческий капитал, интеллектуальный потенциал, инновационные идеи, высокие технологии составляют фундаментальную основу ускоренного и устойчивого развития.
Благодаря сформировавшейся полвека назад, глубоко продуманной и базирующейся на достижениях научного прогресса «японской модели» сегодня ваша страна стала одним из ведущих государств практически во всех сферах.
Японская наука достигает впечатляющих результатов в таких областях, как искусственный интеллект, нанотехнологии, биотехнологии, робототехника, изучение космоса, ядерная медицина, «зеленая» энергетика.
Ярким подтверждением этого, в частности, служит тот факт, что ваша страна является родиной 28 нобелевских лауреатов.
Глубоко осознавая, что ключом к современному развитию служат именно наука и образование, мы возвели инвестирование в человеческий капитал в ранг государственной политики.
В прошлом году мы приняли Стратегию инновационного развития Узбекистана и поставили перед собой задачу войти в ряд передовых стран в сфере инноваций.
Сегодня молодежь составляет 60 процентов от всего 33-миллионного населения республики. Нашей приоритетной задачей является подготовка креативно мыслящих специалистов, обладающих высоким интеллектуальным потенциалом и глубокими знаниями в конкретных отраслях науки.
С этой целью мы за последние три года открыли 36 новых высших учебных заведений. Сегодня в стране насчитывается 116 институтов и университетов, в том числе действуют 22 филиала ведущих вузов США, Великобритании, России, Италии, Южной Кореи, Индии, Сингапура и других стран.
При поддержке государства на системной основе осуществляются подготовка и повышение квалификации специалистов в лучших научных и образовательных центрах мира.
Хочу с благодарностью отметить деятельность Японского агентства по международному сотрудничеству – ДЖАЙКА, которое вносит достойный вклад в этот процесс.
Особенно эффективной в этом плане является деятельность университета Нагои как ключевого партнера стран Центральной Азии в рамках выполнения инициированной правительством Японии программы «Глобал-30».
Мы высоко ценим огромные заслуги президента университета Нагои, уважаемого господина Мацуо, несколько раз посетившего нашу страну, в деле развития узбекско-японского научного сотрудничества.
Важным событием в научной жизни республики стал визит в Узбекистан в прошлом году господина Мацуо и лауреата Нобелевской премии господина Ноёри.
Как вам известно, недавно научный совет Ташкентского государственного технического университета, учитывая достойный вклад президента университета Нагои, господина Мацуо в развитие науки Узбекистана, избрал его своим почетным ректором.
В рамках японской программы «Подготовка кадров» более 300 молодых людей из нашей страны получили ученые степени магистра и доктора наук. Десятки наших молодых специалистов повышают квалификацию в японских университетах по линии Узбекско-Японского молодежного центра инноваций.
Результаты развития отношений Узбекистана и Японии в этой области, несомненно, заслуживают большого внимания. В то же время следует отметить, что в данном направлении у нас есть еще немало незадействованных возможностей. В связи с этим позвольте высказать ряд предложений.
Во-первых, в нашей научной жизни большую роль играет ставшая традиционной конференция ректоров университетов Японии и Узбекистана, проводимая по инициативе университета Нагои. С целью дальнейшего расширения сотрудничества мы предлагаем создать Узбекско-Японский фонд по научно-академическим обменам и трансферу технологий. Он послужит реализации совместных научных проектов и исследований молодых ученых, обмену студентами, профессорами и преподавателями двух стран.
Деятельность этого фонда будет финансироваться за счет средств нашего фонд «Эл-юрт умиди», который занимается аналогичными вопросами.
В качестве первого шага выражаем готовность ежегодно принимать в Узбекистане 15 профессоров и преподавателей университета Нагои. Мы будем благодарны, если они выступят с лекциями, проведут практические занятия и мастер-классы в вузах Узбекистана. Вместе с тем мы готовы ежегодно принимать 50 студентов из Японии на 15 дней в соответствующих вузах Узбекистана. Думаю, было бы хорошо, чтобы 50-60 процентов из них были студентами университета Нагои.
Уверен, что подобные проекты будут способствовать развитию двусторонних отношений. Ведь если будет крепнуть дружба между нашей молодежью, то дружба и сотрудничество между нашими странами станут еще более прочными и плодотворными.
Во-вторых, предлагаю запустить при Академии наук нашей страны совместные проекты по созданию новых материалов на основе нанотехнологий в сотрудничестве университета Нагои и Министерства инновационного развития Республики Узбекистан.
В-третьих, нам следует продолжить совместные исследования узбекских и японских археологов по изучению памятников истории буддизма и буддийской культуры, находящихся на территории нашей страны. В связи с этим мы заинтересованы в организации Узбекско-Японского научного центра при Термезском государственном университете.
Недавно мы ввели в посольстве Узбекистана в Японии должность советника-посланника по науке и инновациям. Он будет непосредственно заниматься развитием научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Японией, в том числе с университетом Нагои, а также реализацией поставленных сегодня важных задач.
Перед началом этого мероприятия мы встретились с уважаемым президентом Мацуо, возглавляемым им научным коллективом, лауреатами Нобелевской премии, проректорами, профессорами и достигли договоренностей по многим вопросам. Для того, чтобы их реализовать, наш советник-посланник будет непосредственно работать с вашим университетом. Можно сказать, что отныне в университете Нагои будет работать доверенное лицо Президента Узбекистана.
Уверен, что результаты нашей сегодняшней исторической встречи будут способствовать укреплению связей не только между двумя вузами – университетом Нагои и Ташкентским государственным техническим университетом, но и, самое главное, между Узбекистаном и Японией.
Народ Узбекистана с большим уважением и интересом относится к древней истории и богатой культуре Японии.
Недавно у нас в стране был издан целый ряд книг и альбомов на узбекском и японском языках – «Конституция Японии», «Букет японской поэзии», «Культурное наследие Центральной Азии в собраниях Японии», «Узбекистан в сердце японца» и других.
Разрешите мне передать эти издания в дар библиотеке университета Нагои. Думаю, они займут достойное место в вашей библиотеке и послужат дальнейшему укреплению нашего взаимодействия. В результате сотрудничества, на основе выдвинутых здесь мнений и предложений через два-три года количество переведенных нами книг будет только расти. В ходе встречи я пригласил господина Мацуо в Узбекистан и сказал ему: «Теперь Вы возглавляете большое научное сообщество не только в Нагои, но и в Ташкенте, узбекские ученые и студенты нашего университета будут принимать Вас как ректора».
Уважаемый президент господин Мацуо!
Уважаемая научная общественность университета!
В завершение вновь от всей души благодарю всех вас от своего имени и от имени нашей делегации за проявленное высокое уважение ко мне и нашему народу и приглашаю всех вас в Узбекистан.