Davlatimiz rahbarining taʼlim sohasini rivojlantirishga qoʻshgan ulkan hissasi hamda ilm-fan va akademik almashinuvlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlagani uchun, shuningdek, Oʻzbekistonda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan iqtisodiyotni liberallashtirish va barqaror taraqqiyotga erishish borasidagi islohotlar eʼtirofi sifatida Nagoya universitetining ilmiy kengashi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga universitet faxriy doktori unvonini berish toʻgʻrisida qaror qabul qildi.
Universitetda uning rahbariyati, professor va oʻqituvchilari, talabalari hamda Nobel mukofoti sovrindorlari ishtirokida davlatimiz rahbariga ushbu yuksak ilmiy unvonni topshirishga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Marosimda Nagoya universiteti prezidenti Seyichi Matsuo soʻzga chiqib, Oʻzbekiston rahbari ikki mamlakat oʻrtasida ilm-fan sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishga katta eʼtibor qaratayotgani, ushbu qaror taʼlim sohasidagi uzoq muddatli va istiqbolli hamkorlikni yanada kengaytirishga tomonlarning intilishi ifodasi ekanini taʼkidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev oʻz nutqida oʻzbek va yapon xalqlarini oʻxshash milliy va axloqiy qadriyatlar bilan birga ilm-fan va tafakkurga, kamolotga doimo intilib yashash kabi ezgu fazilatlar birlashtirib turishini taʼkidladi. Zamonaviy dunyoda inson kapitali, intellektual salohiyat, innovatsion gʻoyalar, yuqori texnologiyalar jadal va barqaror taraqqiyotning fundamental asosini tashkil qilayotganini qayd etdi.
– Bu unvonni, men avvalo Oʻzbekiston xalqiga koʻrsatilgan ehtirom ifodasi, deb qabul qilaman va buning uchun Nagoya Universiteti rahbariyatiga, uning ilmiy jamoasiga chuqur minnatdorchilik bildiraman, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz Oʻzbekiston taʼlim va fan sohalaridagi keng miqyosli islohotlar haqida soʻzladi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston – Yaponiya hamkorligida ulkan ishlar amalga oshirilganini qayd etib, ayni vaqtda bu borada ishga solinmagan imkoniyatlar ham borligini taʼkidladi hamda qator takliflarni ilgari surdi. Bu boradagi hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida ilmiy-akademik almashuvlar va texnologiyalar transferi boʻyicha Oʻzbekiston-Yaponiya qoʻshma fondini tashkil qilishni taklif etdi.
Ushbu fond ilmiy tadqiqotlarni, ikki mamlakat yosh olimlarining birgalikdagi ilmiy izlanishlarini moliyalashtirish, talaba va professor-oʻqituvchilar almashuvi boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz Oʻzbekiston – Yaponiya azaliy doʻstligining ramzi sifatida mamlakatimizda oʻzbek va yapon tillarida chop etilgan bir qancha kitob va albomlarni Nagoya universiteti kutubxonasiga taqdim etdi.

За огромный вклад главы нашего государства в развитие сферы образования, а также всемерную поддержку науки и академических обменов, в знак признания осуществляемого в Узбекистане нового этапа реформ по либерализации экономики и достижению устойчивого развития, Научный совет Университета Нагои принял решение о присвоении высокой степени Почетного доктора вуза Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву.
Торжественная церемония присвоения этой высокой научной степени прошла в Университете с участием руководства, лауреатов Нобелевской премии, ученых, профессоров и преподавателей, студентов данного учебного заведения.
На церемонии выступил президент Университета Нагои Сейичи Мацуо, который отметил, что глава Узбекистана уделяет огромное внимание развитию связей между двумя странами в сфере науки, а данное решение является отражением стремления сторон к дальнейшему расширению долгосрочного и перспективного сотрудничества в сфере образования.
Выступая на церемонии, Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что помимо схожих национальных и нравственных ценностей народы Узбекистана и Японии связывают такое благородное качество, как постоянная тяга к науке и познанию, достижению совершенства. Он подчеркнул, что в современном мире человеческий капитал, интеллектуальный потенциал, инновационные идеи, высокие технологии составляют фундаментальную основу ускоренного и устойчивого развития.
— Это звание я воспринимаю как прежде всего выражение уважения народу Узбекистана и выражаю за это глубокую благодарность руководству и научному коллективу Университета Нагои, — сказал глава нашего государства.
Глава государства рассказал о широкомасштабных реформах в сфере образования и науки Узбекистана.
Отметив проделанную большую работу в узбекско-японском сотрудничестве, Президент указал также на наличие незадействованных возможностей и выдвинул ряд предложений. В целях дальнейшего расширения сотрудничества он предложил создать Узбекско-Японский фонд по научно-академическим обменам и трансферу технологий.
Данный фонд послужит реализации совместных проектов по финансированию двусторонних научных исследований, совместных изысканий молодых ученых, по обмену студентами и профессорами-преподавателями двух стран.
В знак дружбы Узбекистана и Японии Президент нашей страны передал библиотеке Университета Нагоя ряд книг и альбомов, изданных в нашей стране на японском и узбекском языках.