Yaponiya – Oʻzbekistonning strategik sherigi. Bundan 28 yil muqaddam – 1991-yil dekabr oyida Kunchiqar mamlakat Oʻzbekiston mustaqilligini birinchilardan boʻlib tan olgan edi. 1992-yil yanvar oyida mamlakatlarimiz oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilgan. Shundan buyon doʻstlik va oʻzaro hamkorlik munosabatlari izchil rivojlanib, mustahkamlanib bormoqda.
Tashrifning asosiy tadbirlari 18-dekabr kuni boshlanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Nagoya va Tokio shaharlarida qator ikki tomonlama uchrashuv va tadbirlar oʻtkazadi.
Nagoyada Aichi prefekturasi va shahar meriyasi rahbarlari bilan muzokaralar boʻlib oʻtadi. Shuningdek, Nagoya universitetiga tashrif buyurish koʻzda tutilgan.
Shu kuniyoq Yaponiya Bosh vazirining oʻrinbosari, moliya vaziri Taro Aso, “Oʻzbekiston-Yaponiya” parlamentlararo doʻstlik ligasi faollari hamda Yaponiyaning yetakchi kompaniya va banklari vakillari bilan uchrashuvlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Глава нашего государства прибыл в Японию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 декабря прибыл в город Нагою, который значится первым пунктом в программе официального визита в Японию.
В международном аэропорту Тюбу главу нашего государства встретили представители официальных кругов Японии.
Япония — стратегический партнер Узбекистана. 28 лет назад — в декабре 1991 года — Страна восходящего солнца одной из первых признала независимость Узбекистана. В январе 1992 года между нашими странами были установлены дипломатические отношения. С этого времени узбекском-японские отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества последовательно развиваются и укрепляются.
Основные мероприятия визита начнутся 18 декабря.
Президент Республики Узбекистан проведет ряд двусторонних встреч и мероприятий в городах Нагоя и Токио.
В Нагое пройдут переговоры с руководителями префектуры Аичи и мэрии города, а также предусматривается посещение Университета Нагои.
В тот же день в Токио планируются встречи с заместителем Премьер-министра, министром финансов Японии Таро Асо, активом Парламентской лиги дружбы «Узбекистан-Япония», а также представителями ведущих японских компаний и банков.