Konstitutsiya va qonun ustuvorligiga erishishda jamoatchilik nazoratidan koʻra samarali vosita yoʻq
“Oʻzbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida 7-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 27 yilligiga bagʻishlangan tantanali yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev xalqimizni ushbu qutlugʻ ayyom bilan tabrikladi.
Har bir davlat oʻz taraqqiyot yoʻlini tanlar ekan, eng muhim maqsad va vazifalarini belgilab oladi. Mamlakatimiz mustaqilligining ilk davrida qabul qilingan Konstitutsiyada ham xalqimizning xohish-irodasi, inson huquq va manfaatlari, davlat tuzilishi oʻz ifodasini topgan. Bosh qomusimiz, jinsi, irqi, millati, dini, ijtimoiy kelib chiqishidan qatʼi nazar, yurtimiz fuqarolari tengligining kafolatlanishini qayd etdi va zamonaviy demokratik taraqqiyot uchun zamin yaratdi.
Shu bois Konstitutsiyamizni ardoqlaymiz, ulugʻlaymiz, oʻrganamiz.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun oʻz nutqida qonun ustuvorligini taʼminlash demokratik huquqiy davlatning bosh mezoni hisoblanishi, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari ishlab chiqayotgan hujjatlar, mansabdor shaxslarning xatti-harakatlari faqat va faqat Konstitutsiya hamda qonunlarga muvofiq boʻlishi shartligini alohida aytib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, Konstitutsiya va qonun ustuvorligiga erishishda jamoatchilik nazoratidan koʻra samarali vosita yoʻq.
Qonuniylikni qaror toptirish, qonun buzilishiga qarshi kurashish borasida jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari “uygʻongani” qayd etildi. Masalan, Davlat byudjeti muhokamasi paytida fuqarolar va deputatlar fikri asosida maktablar uchun 50 milliard soʻm qoʻshimcha mablagʻ ajratilgani yoki odamlarning haqli eʼtirozi tufayli daraxtlarni sababsiz kesishga qarshi moratoriy eʼlon qilingani ijobiy baholandi. Bular aholining ijtimoiy jarayonlarga nisbatan masʼuliyat va daxldorlik hissi oshib borayotganini koʻrsatadi.
Davlatimiz rahbari jamiyatda huquqiy ong va madaniyatni yuksaltirish borasidagi ishlarni uzluksiz davom ettirish, bu boradagi koʻnikmalarni farzandlar tarbiyasiga bolalikdan singdirish kerakligini taʼkidladi.
– Konstitutsiyamiz har bir fuqaroning ongi va qalbidan chuqur joy olgan, ularning huquq va erkinliklarini toʻliq kafolatlaydigan haqiqiy hayot qomusiga aylanmogʻi lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh qomusimizda belgilangan insonparvar tamoyillar toʻla amalga oshirilmoqda. Soʻnggi yillarda Prezidentimizning jinoyat sodir etganlarni afv etish boʻyicha 8 ta farmoni qabul qilinib, 4 mingdan ziyod shaxs jazoni oʻtash joylaridan ozod qilindi.
Ushbu bayram arafasida Oʻzbekiston rahbari yana bir shunday farmonga imzo chekdi. Unga binoan, jinoiy qilmishiga chin dildan pushaymon boʻlib, tuzalish yoʻliga qatʼiy oʻtgan 92 nafar mahkum afv etildi.
Bu yil Jasliq qoʻrgʻonidagi jazoni ijro etish koloniyasi yopilgani ham insonparvar siyosatning amaliy namunasi boʻldi. Bundan tashqari, ozodlikdan mahrum etilgan shaxslarga pensiya va ijtimoiy sugʻurta toʻlash tartibi birinchi marta yoʻlga qoʻyildi.
Joriy yilda “Mehr-1” va “Mehr-2” insonparvarlik amaliyotlari doirasida qurolli mojarolar maydonidan 261 nafar fuqaro, asosan ayollar va bolalar yurtimizga qaytarib kelindi.
Oʻtgan uch yilda 9 ming 692 nafar, jumladan, bu yilda 5 ming 868 nafar shaxs Oʻzbekiston fuqaroligiga qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari huquqni muhofaza qiluvchi organlarni faqat va faqat xalq manfaati yoʻlida ogʻishmay xizmat qiladigan idoralarga aylantirish zarurligini taʼkidladi.
Sudlarning mustaqilligini mustahkamlash, tergov-surishtiruv jarayonida oʻzaro tiyib turish tamoyillarini taʼminlash, advokatura institutini takomillashtirishga oid dolzarb vazifalarni koʻrsatib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi yangradi. Bayram tantanasiga yigʻilganlar qoʻllarini koʻksiga qoʻyib, Mustaqilligimiz qoʻshigʻiga joʻr boʻldi.
Bayram tadbirida davlat va jamoat arboblari, ilm-fan va sanʼat namoyandalari, xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.

В достижении верховенства Конституции и законов нет более эффективного средства, чем общественный контроль
Во Дворце международных форумов “Узбекистон” 7 декабря состоялось торжественное собрание в честь 27-й годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью и поздравил наш народ с этим светлым праздником.
Каждое государство, определяя собственный курс развития, закрепляет в своем Основном законе самые важные цели и задачи. И в Конституции, принятой на заре независимости нашей страны, нашли свое отражение созвучные воле и стремлениям нашего народа принципы обеспечения прав и интересов человека, государственное устройство. Этот документ закрепил гарантии равенства всех граждан нашей страны независимо от пола, расы, национальности, религии, социального происхождения и создал фундамент для современного демократического развития. Поэтому мы ценим, почитаем, широко изучаем Конституцию.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении особо отметил, что обеспечение верховенства Конституции и законов является важнейшим критерием построения в нашей стране правового демократического государства, это — строгое и безусловное соответствие Конституции и законам страны принимаемых органами государственной власти и управления актов, действий должностных лиц всех уровней.
Глава государства подчеркнул, что в достижении верховенства Конституции и законов нет более эффективного средства, чем общественный контроль.
Общественность и средства массовой информации «проснулись» и активно участвуют в процессе утверждения законности, противодействия нарушениям закона. К примеру, исходя из предложений граждан и депутатов при обсуждении проекта Государственного бюджета было принято решение о выделении школам дополнительно 50 миллиардов сумов, а также под влиянием общественного мнения был объявлен мораторий на вырубку деревьев. Все это свидетельствует об усиливающемся среди населения чувстве ответственности и сопричастности к происходящим в обществе процессам.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость непрерывного продолжения работы по повышению правосознания и правовой культуры в обществе, воспитания в этом духе детей с самого раннего возраста.
– Наша Конституция должна стать для нас настоящим кодексом жизненных норм и правил, полностью гарантирующим права и свободы, глубоко проникнуть в сознание и сердце каждого гражданина, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отраженные в Основном законе принципы гуманизма находят свое практическое воплощение. В последние годы Президентом подписано 8 указов по помиловании, в соответствии с которыми из мест исполнения наказания были освобождены свыше 4 тысяч человек.
В преддверии праздника глава государства подписал еще один такой указ. Были помилованы 92 человека, которые чистосердечно раскаялись и твердо встали на путь исправления.
Очередным примером гуманной политики стало закрытие в этом году колонии по исполнению наказания в поселке Жаслык. Кроме того, впервые налажен порядок выплаты пенсий и социального страхования лицам, приговоренным к лишению свободы.
В этом году в рамках гуманитарных операций “Мехр-1” и “Мехр-2” группа граждан, состоящая из 261 лица, в основном женщин и детей, была возвращена на Родину из зоны вооруженных конфликтов.
За последние три года в гражданство Узбекистана принято 9 692 человека, в том числе 5 868 в этом году.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что правоохранительные органы должны стать ведомствами, действующими только в интересах народа, определил актуальные задачи в укреплении независимости судов, обеспечении системы сдержек и противовесов в следственно-дознавательном процессе, совершенствовании института адвокатуры.
На мероприятии прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
В торжествах приняли участие государственные и общественные деятели, представители науки и искусства, посольств иностранных государств и представительств международных организаций, широкой общественности.