Oʻzbekiston oʻqituvchi va murabbiylariga bayram tabrigi
Avvalo, siz, azizlarni, taʼlim-tarbiya sohasida mehnat qilayotgan barcha pedagog xodimlarni Oʻqituvchi va murabbiylar kuni bilan chin qalbimdan tabriklab, eng ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ushbu qutlugʻ ayyomda barchamiz bizga ilm oʻrgatgan, hayot sabogʻini bergan jonkuyar, fidoyi oʻqituvchi va domlalarimizga chuqur hurmat bajo keltirib, chin dildan taʼzim qilamiz.
Haqiqatan ham, oʻzining koʻz nuri, qalb qoʻri, butun borligʻini yosh avlod tarbiyasiga baxsh etadigan oʻqituvchi va murabbiylar mehnati, jasorati har qanday yuksak baholarga munosibdir.
Bu haqda fikr yuritar ekanmiz, ulugʻ maʼrifatparvar bobomiz Mahmudxoʻja Behbudiyning: “Avlodlaringizga faqat bugunning emas, kelgusi zamonning ilmini oʻrgating”, degan soʻzlari beixtiyor yodimizga tushadi.
Chindan ham, dunyo miqyosida raqobat yanada kuchayib boradigan, oʻta murakkab bir davrda yashaydigan bolalarimizni kelajakka tayyorlab, sogʻlom va barkamol insonlar etib voyaga yetkazish taʼlim-tarbiya sohasi, oʻqituvchi mehnatining tub mohiyatini tashkil etadi.
Ana shu oʻtkir haqiqatni hisobga olib, biz taʼlim-tarbiya sohasidagi islohotlarni davlat siyosatining eng muhim va ustuvor yoʻnalishi darajasiga koʻtardik.
Oʻtgan qisqa davrda maktabgacha taʼlim muassasalari tarmogʻini kengaytirish, maktab taʼlimida 11 yillik tizimga oʻtish, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarini optimallashtirish, nodavlat taʼlim xizmati koʻrsatish boʻyicha keng koʻlamli ishlarni amalga oshirdik.
Bugungi kunda sizlarning, butun el-yurtimizning qizgʻin qoʻllab-quvvatlashi bilan maktab taʼlimini rivojlantirish umummilliy maqsadga, umumxalq harakatiga aylanib bormoqda.
Buyuk allomalarimiz, atoqli shoir va adiblarimiz nomi bilan ataladigan ijod va tabiiy fanlarga ixtisoslashtirilgan maktablar, “Temurbeklar maktablari”, Prezident maktablari kabi mutlaqo yangi namunadagi zamonaviy va innovatsion taʼlim maskanlari ayni shu maqsadga xizmat qiladi.
Bu borada umumtaʼlim maktablari tizimini rivojlantirish masalasiga ustuvor ahamiyat berilmoqda. Buning tasdigʻini soʻnggi ikki yilda 238 ta yangi maktab barpo etilganida ham koʻrish mumkin. Holbuki, 2010-2016 yillarda bu sohaga yetarli eʼtibor berilmagani tufayli 99 ta maktab yopilgan edi.
Mazkur sohani rivojlantirish uchun ajratilayotgan byudjet mablagʻlari hajmi ham ortib bormoqda. Jumladan, joriy yilda maktablarga 2017-yilga nisbatan 81 foizdan ziyod mablagʻ ajratildi.
Yurtimizda bogʻcha, maktab va oliy taʼlim tizimida ishlayotgan tarbiyachilar, oʻqituvchi va domlalar mehnatini munosib qadrlash, ularning ish haqini, jamiyatdagi nufuzini oshirish boʻyicha muhim qadamlar qoʻyilmoqda.
Soha rivojiga boʻlgan ana shunday eʼtibor maktablarda oʻquv-tarbiya jarayonlarini sifat jihatidan oʻzgartirishga, oʻqituvchilar tarkibini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Biz taʼlim-tarbiya masalasiga kompleks yondashgan holda, bogʻcha taʼlimi bilan birga oliy taʼlim tizimini ham uzviy rivojlantirishga alohida eʼtibor bermoqdamiz.
Shu maqsadda mamlakatimizda maktabgacha taʼlim hamda oliy taʼlimni rivojlantirish dasturlari qabul qilindi va shu asosda tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, keyingi ikki yilda mamlakatimizda 35 ta, jumladan, 13 ta xorijiy oliy oʻquv yurti tashkil etildi. Yuzdan ortiq yangi bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari hamda 94 ta magistratura mutaxassisligi boʻyicha kadrlar tayyorlash yoʻlga qoʻyildi.
Ana shunday chora-tadbirlar natijasida yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish darajasi uch yil burungi 9 foizdan 20 foizga oshdi. Biz yaqin kelajakda bu koʻrsatkichni 25 foizga yetkazishni oʻz oldimizga maqsad qilib qoʻyganmiz.
Yaratilayotgan imkoniyatlar tufayli Oʻzbekiston yoshlari turli sohalarda oʻz bilim va salohiyatini namoyon etib, Vatanimiz shuhratini butun dunyoga tarannum etmoqda.
Kuni kecha Rossiyaning Yekaterinburg shahrida dunyoning 80 ga yaqin mamlakatidan mohir sportchilar ishtirok etgan boks boʻyicha jahon chempionatida milliy jamoamiz vakillari yuksak azmu shijoat va mahorat namunasini koʻrsatib, birinchi oʻrinni egallagani barchamizni quvontirib, gʻurur va iftixor bagʻishlaydi.
Bunday ulkan yutuqlarni biz avvalo sizlar kabi fidoyi ustoz-murabbiylarning fidokorona mehnati natijasi sifatida qabul qilamiz.
Barchamiz yaxshi tushunamizki, bugungi shiddatli zamon barcha sohalar qatorida taʼlim-tarbiya tizimini rivojlantirish boʻyicha ham oldimizga gʻoyat muhim va dolzarb vazifalarni qoʻymoqda.
Albatta, yoshlarimizning bilim olishlari uchun barcha sharoitlarni yaratish, oʻquv binolarini qurish, ularni zamonaviy jihozlash mumkin. Lekin farzandlarimizga yuksak mezonlar asosida taʼlim-tarbiya beradigan, yangicha, innovatsion fikrlaydigan muallim va oʻqituvchilarni tayyorlash – bu eng ogʻir vazifa boʻlib, juda katta mehnat va masʼuliyatni talab etadi.
Shu maʼnoda, bugungi kun oʻqituvchisi universal mutaxassis, ham oʻrgatuvchi, ham oʻrganuvchi boʻlishi, yaʼni oʻz ustida tinimsiz ishlashi, doimo izlanib yashashi kerak.
Eng muhimi, oʻqituvchi chinakam vatanparvar inson boʻlishi zarur. Qalbida oʻz kasbiga, Vataniga mehr va sadoqat kuchli boʻlgan oʻqituvchigina haqiqiy vatanparvar shaxsni tarbiyalay oladi.
Bizning barcha saʼy-harakatlarimiz “Oʻzbekistonda eng obroʻli inson muallim boʻlishi kerak” degan gʻoyani amalga oshirishga qaratilmoqda. Buning uchun davlat va jamiyat tomonidan qancha mablagʻ, resurs va imkoniyatlar zarur boʻlsa, barchasini safarbar etamiz.
Maktablarda xorijiy tillarni, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini oʻrgatishni takomillashtirish, oliy va oʻrta maxsus taʼlim sohasida boshqaruvni isloh qilish, yoshlarni ilm-fan sohasiga jalb etish va ularning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha belgilangan chora-tadbirlarni samarali amalga oshirishimiz lozim.
Professional taʼlim sohasida bugungi mehnat bozori va xalqaro standartlarga toʻla mos keladigan butunlay yangi tizimga oʻtishni jadallashtirishimiz kerak.
Taʼlim muassasalarining moddiy-texnik bazasi, oʻqitish sifati va pedagog xodimlarning bilim va malakasini oshirishga qaratilgan “Zamonaviy maktab” davlat dasturini amalga oshirish doimiy eʼtiborimiz markazida boʻladi.
Barchamizga ayonki, bugungi kunda yon-atrofimizda yoshlarning qalbi va ongini zaharlab, ularni toʻgʻri yoʻldan ogʻdirishga qaratilgan xavf-xatarlar tobora kuchayib bormoqda. Bunday mafkuraviy xurujlarga qarshi milliy gʻoya asosida barchamiz birgalikda kurashmogʻimiz, oila, maktab va mahalla hamkorligini mustahkamlashimiz zarur.
Ayniqsa, bu vazifa barcha boʻgʻindagi rahbarlar, yoshlar, xotin-qizlar, nuroniylar tashkilotlari, ijodkor ziyolilarimiz, diniy ulamolar, huquq-tartibot idoralari xodimlari, butun jamiyatimiz uchun vijdon ishiga aylanishi kerak.
Aziz va muhtaram ustozlar!
Bugun taʼlim-tarbiya sohasida, hurmatli oʻqituvchi va murabbiylarimiz, farzandlarimiz hayotida yangi davr boshlanmoqda. Bu davrni yanada chuqur maʼno-mazmun bilan toʻldirib, milliy yuksalishga erishish faqat va faqat oʻzimizga, shu yoʻlda hamjihatlik bilan qattiq mehnat qilishimizga bogʻliq.
Biz xalqimizning eng katta boyligini – millionlab farzandlarimiz, jondan aziz oʻgʻil-qizlarimizning taqdirini, Oʻzbekiston istiqbolini sizlarga ishonib topshirganmiz. Va bu vazifani masʼuliyat bilan ado etib kelayotgan sizlar kabi fidoyi insonlar, kelajak bunyodkorlariga har qancha tahsin va tasannolar aytsak, arziydi.
Sizlarni Oʻqituvchi va murabbiylar kuni bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, sharafli va masʼuliyatli faoliyatingizda katta muvaffaqiyatlar, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.

От всего сердца поздравляю вас, всех работающих в сфере образования и воспитания, с Днем учителей и наставников и выражаю вам свои самые добрые пожелания.
В этот знаменательный день мы с глубоким почтением и благодарностью низко кланяемся вам, нашим добрым и заботливым учителям и наставникам, преподавателям и профессорам, которые дали нам разносторонние знания и подготовили к самостоятельной жизни.
Действительно, кропотливый труд и настоящая самоотверженность тех, кто посвятил всю свою жизнь воспитанию молодого поколения, достойны самой высокой оценки.
Когда мы говорим об этом, невольно вспоминаем слова великого просветителя Махмудходжи Бехбуди: “Давайте своим детям те знания, которые пригодятся не только сегодня, но и в будущем”.
Безусловно, основная задача сферы образования, сама суть труда педагога заключаются прежде всего в подготовке к будущему, воспитании здоровыми и гармонично развитыми наших детей, которым предстоит жить в еще более сложное время, когда конкуренция в условиях глобализации приобретет особенно острый характер.
С учетом этого реформы в образовательно-воспитательной сфере стали для нас самым важным, приоритетным направлением государственной политики.
За последнее время осуществлена масштабная работа по расширению сети дошкольных образовательных учреждений, переходу на 11-летнее обучение в школах, оптимизации деятельности академических лицеев и профессиональных колледжей, сделано также немало для развития сектора негосударственных образовательных услуг.
Сегодня благодаря вам, дорогие учителя и наставники, поддержке всего нашего народа развитие школьного образования становится общенациональной задачей, общенародным движением.
Именно этой цели служат современные и инновационные учебные заведения совершенно нового типа – творческие школы, названные в честь великих поэтов и писателей, специализированные школы с углубленным изучением точных и естественных наук, носящие имена выдающихся ученых, «школы темурбеков», Президентские школы.
Особое значение придается развитию системы общеобразовательных школ. Подтверждением является и то, что за последние два года в республике построено 238 новых школ. К слову, в 2010-2016 годах из-за недостаточного внимания к сфере было закрыто 99 школ.
Растут объемы бюджетных ассигнований на развитие школьного образования. Так, в нынешнем году на эти цели было выделено средств на 81 процент больше, чем в 2017 году.
В нашей стране принимаются меры для достойной оценки труда учителей и наставников, повышения их заработной платы и статуса в обществе.
Такое внимание к этой важной сфере способствует качественному улучшению учебно-воспитательного процесса в школах, укреплению преподавательского состава.
В процессе комплексного развития системы образования и воспитания большое значение мы придаем также совершенствованию дошкольного и высшего образования.
С этой целью приняты программы по развитию дошкольного и высшего образования, на основе которых осуществляются коренные реформы.
В частности, за последние два года в стране открыто 35 новых высших учебных заведений, в том числе 13 зарубежных. Налажена подготовка кадров по более чем 100 новым направлениям бакалавриата, 94 специальностям магистратуры.
В результате подобных мер уровень охвата молодежи высшим образованием повысился с 9 процентов в 2016 году до 20 процентов в настоящее время. Мы поставили перед собой задачу довести этот показатель в ближайшем будущем до 25 процентов.
Благодаря создаваемым возможностям молодежь Узбекистана ярко проявляет свои знания и потенциал в различных сферах и прославляет нашу Родину во всем мире.
На днях в России, в Екатеринбурге, прошел чемпионат мира по боксу, в котором участвовали ведущие спортсмены почти из 80 стран. Представители нашей национальной сборной проявили на этих соревнованиях высокое мастерство, мужество и стойкость и в общекомандном зачете заняли первое место. Это, несомненно, радует всех нас, переполняет наши сердца чувством гордости.
Такие большие достижения мы воспринимаем прежде всего как результат самоотверженного труда учителей и наставников нашей страны.
Безусловно, все мы хорошо понимаем, что нынешнее стремительно меняющееся время ставит перед нами чрезвычайно важные и актуальные задачи по развитию всех сфер, в том числе образования и воспитания.
Конечно, можно создать все условия для образования молодежи, построить современные здания учебных заведений и оснастить их в соответствии с сегодняшними требованиями. Но самая непростая задача, требующая огромного труда и ответственности, – это подготовка обладающих инновационным, креативным мышлением учителей и наставников, обучающих своих учеников на основе самых высоких критериев.
С этой точки зрения современный учитель должен быть универсальным специалистом, не только учить, но и одновременно учиться сам, то есть постоянно работать над собой, повышать свои знания.
Самое главное, он должен быть настоящим патриотом. Лишь тот учитель, в сердце которого живет любовь к Родине, преданность своей профессии, может воспитать истинных патриотов.
Сегодня все наши практические дела и устремления направлены на то, чтобы профессия учителя стала в Узбекистане самой престижной и почитаемой. На достижение этой благородной цели наше государство и общество направят все необходимые средства и ресурсы.
Следует эффективно реализовать определенные нами меры по совершенствованию изучения иностранных языков, информационно-коммуникационных технологий, реформированию управления в системе высшего и среднего специального образования, привлечению молодежи к научной деятельности и поддержке ее инициатив.
В сфере профессионального образования необходимо ускорить переход на новую систему, полностью отвечающую требованиям рынка труда и международным стандартам.
В центре нашего внимания постоянно должно находиться осуществление государственной программы “Современная школа”, нацеленной на укрепление материально-технической базы образовательных учреждений, повышение качества обучения, а также знаний и навыков педагогических кадров.
Всем нам хорошо известно, что сегодня в мире возрастают угрозы деструктивных сил, которые стремятся овладеть сознанием молодежи, радикализировать ее. Чтобы противостоять таким вызовам и угрозам, все мы вместе, опираясь на нашу национальную идею, должны укреплять взаимодействие семьи, школы и махалли в воспитании подрастающего поколения.
Эта задача должна стать делом чести для руководителей всех уровней, организаций молодежи, женщин, ветеранов, представителей творческой интеллигенции, религиозных деятелей, сотрудников правоохранительных органов, всего нашего общества в целом.
Сегодня в сфере образования и воспитания, в жизни наших детей наступает новое время. Наполнение его новым, еще более глубоким смыслом и содержанием, достижение национального прогресса зависят только от нас самих, от единства и сплоченности нашего народа, от нашего неустанного, упорного труда.
Мы доверили вам, уважаемые учителя и наставники, наше самое большое богатство – судьбы миллионов детей, дорогих нам сыновей и дочерей, будущее Узбекистана. И вы, созидатели будущего, с честью и ответственностью выполняющие эту важнейшую задачу, несомненно, заслуживаете самого высокого признания.
Еще раз поздравляю вас с Днем учителей и наставников, желаю всем вам крепкого здоровья, огромных успехов в вашей нелегкой и благородной деятельности, счастья и благополучия вашим семьям.