Prezident maktablari boshqa maktablar uchun andoza bo‘lishi, ta’lim muhitini o‘zgartirishi kerak
Bu haqda davlatimiz rahbari Nukus shahrida qurilayotgan Prezident maktabi bilan tanishish chog‘ida aytib o‘tdi.
Shavkat Mirziyoev Prezident maktablari tashkil etish tashabbusini o‘tgan yili aynan Nukusda e’lon qilgan, buni Qoraqalpog‘istondan boshlashni taklif etgan edi.
Joriy yil 20 fevralda shu bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi.
Nukus shahrida ham ushbu maktab qurilishi jadal olib borilmoqda. Kembrij universiteti bilan hamkorlikdagi Imtihon kengashi tomonidan o‘tkazilgan qabul jarayonlarida eng bilimga chanqoq bolalar tanlab olindi.
ca9d9da3-b204-3a46-10bb-0faaed170aaa.jpg
Shavkat Mirziyoev maktabning binosi ham, ma’rifati ham mukammal bo‘lishi kerakligini, shuning uchun uni shoshmasdan, sifatli qurib, Konstitutsiya bayramida foydalanishga topshirish zarurligini ta’kidladi. Ungacha o‘quvchilar boshqa binoda o‘qib turadi.
f62453e7-6cd2-ab7f-990b-0f6fc79fcbf1.jpg
Maktabda darslar xorijiy mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan o‘quv reja va “STEAM” dasturi asosida ingliz tilida olib boriladi. Matematika, fizika, kimyo, biologiya va axborot texnologiyalari hamda xorijiy tillar ilg‘or ta’lim metodologiyalari asosida chuqur o‘rgatiladi.
Davlatimiz rahbari mazkur bilim dargohi uchun pedagoglar qanday tanlanayotgani bilan qiziqdi.
d32092dd-e174-8fd4-dc05-1a5e64718d57.jpg
– Bu maktablarning o‘qituvchisi ham, o‘quvchisi ham eng namunali bo‘lishi lozim, – dedi Prezident. – Chuqur bilim bilan birga ma’naviyat, vatanparvarlik hissi ham singdirilishi zarur. Bu yerga bilimli bolalar kelishi uchun har bir tumanda bazaviy bog‘cha va maktablar shakllanishi lozim. Shunda umumiy bilim, saviya, ta’lim muhiti o‘zgaradi.

Об этом глава государства заявил в ходе знакомства с ходом строительства Президентской школы в городе Нукусе.
Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о создании Президентских школ именно в Нукусе в ходе своей прошлогодней поездки, предложив построить первое такое учреждение в Каракалпакстане. Соответствующее постановление главы государства было принято 20 февраля нынешнего года.
Строительство школы в Нукусе ведется ускоренными темпами. По итогам отбора, проведенного совместно с Экзаменационным советом Кембриджского университета, на учебу приняты самые достойные дети.
Шавкат Мирзиёев отметил, что и здание, и образовательный процесс школы должны быть на самом высоком уровне, в связи с чем необходимо обеспечить ее качественное строительство и сдачу ко Дню Конституции. Тем временем дети будут учиться в другом здании.
Глава государства поинтересовался тем, как идет отбор педагогов для работы в этом учреждении.
— И преподавательский, и ученический контингент школы должны быть самыми образцовыми, — подчеркнул Президент. — Здесь наряду с предоставлением глубоких знаний должны прививаться духовность, чувство патриотизма. Следует сформировать в каждом районе базовые детские сады и школы, чтобы сюда приходили дети с большим багажом знаний. Все это повысит общий уровень, содержание обучения, изменит образовательную среду.