Nurlan NIGMATULIN: Oʻzbekistondagi ijobiy oʻzgarishlar xalqingizning farovon hayot kechirishiga xizmat qilyapti
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-iyun kuni Qozogʻiston Respublikasi Parlamenti Majlisi Raisi Nurlan Nigmatulin boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Qabuldan soʻng Nurlan Nigmatulin OʻzA muxbiriga quyidagilarni soʻzlab berdi:
– Soʻnggi yillarda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatingizda keng koʻlamda olib borilayotgan muvaffaqiyatli islohotlar, erishilayotgan ulkan yutuqlarga guvoh boʻlyapmiz. Iqtisodiyot, taʼlim, sogʻliqni saqlash, moliya kabi sohalarda yuz berayotgan ijobiy oʻzgarishlar oʻzbek xalqining farovonligini yuksaltirishga xizmat qilyapti.
Parlamentlararo hamkorligimiz ushbu ezgu intilishlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish, xususan, Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi hamkorlikka yangi surʼat baxsh etishga xizmat qiladi. Bu borada birinchi galdagi vazifamiz esa ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuv va muloqotlari chogʻida erishilgan barcha strategik kelishuvlarni hayotga tatbiq etishda qonun ustuvorligini taʼminlashdan iborat.
Shu oʻrinda ikki tomonlama hamkorlik munosabatlarining joriy natijalarida Qozogʻiston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning xizmatlarini alohida taʼkidlab oʻtish joiz. Zero, ular tashabbuslari va saʼy-harakatlari bilan oʻzaro munosabatlarning mutlaqo yangi davri boshlandi.
Bundan buyon ham mamlakatlarimiz oʻrtasidagi ishonch ruhidagi sheriklik barcha sohalarda izchil rivojlanishiga ishonamiz.

Нурлан НИГМАТУЛИН: Осуществляемые в Узбекистане позитивные преобразования служат благополучной жизни вашего народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 июня принял делегацию Республики Казахстан во главе с Председателем Мажилиса Парламента этой страны Нурланом Нигматулиным.
После приема Нурлан Нигматулин дал интервью корреспонденту УзА:
– В последние годы мы становимся свидетелями того, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева в вашей стране успешно реализуются широкомасштабные реформы, достигаются огромные результаты. Позитивные преобразования, осуществляемые в сферах экономики, образования, здравоохранения, финансов и социальной сфере, способствуют обеспечению благополучной жизни узбекского народа.
Межпарламентское сотрудничество между нашими странами будет способствовать успешной реализации этих благих устремлений, в частности, приданию новой динамики узбекско-казахстанскому сотрудничеству. Нашей первоочередной задачей является обеспечение приоритета закона в претворении в жизнь всех стратегических соглашений, достигнутых в ходе встреч и диалогов глав двух государств на высшем уровне.
В нынешних результатах двустороннего сотрудничества следует особо отметить заслуги Первого Президента Республики Казахстан, Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Благодаря их инициативам и устремлениям во взаимоотношениях началась абсолютно новая историческая эпоха.
Мы верим, что доверительное партнерство между нашими странами и впредь будет последовательно развиваться.