O‘tganlar xotirasi yod etilib, Qur’on tilovat qilindi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ushbu majmua qoshida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi barpo etilmoqda.
Prezidentimiz Imom Buxoriy majmuasi, xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va hududda joylashadigan boshqa infratuzilma inshootlari konsepsiyasi bilan tanishdi.
Majmua hududida choyxona, savdo shoxobchalari, favvora va boshqa zarur obyektlar qurish rejalashtirilgan. Ikki yon tomonda landshaft dizayni asosida mahalliy sharoitga mos butazor va gulzorlar tashkil etish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari markaz konsepsiyasida ziyoratchilarga qulayliklar yaratish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Ushbu markaz hajga otlangan ziyoratchilar kelib, buyuk allomalarimiz merosidan bahramand bo‘ladigan ilmiy-ma’rifiy maskan bo‘lishi zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun ziyoratchilarga hamma qulayliklarni yaratish, xususiy mehmonxonalar barpo etish lozim. Bu yerga ziyoratga kelgan odamlarning ibodat qilishi bilan birga, hadis ilmini o‘rganishi uchun ham barcha sharoit yaratiladi. Loyihani amalga oshirishda buni alohida hisobga olish zarur. Kelajakda ushbu markaz muqaddas dinimizni, ajdodlarimizning hadisshunoslik rivojiga qo‘shgan benazir hissasini targ‘ib qiladigan maskan bo‘lishi lozim.
Prezidentimizning 2017-yil 27-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzurida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq bugungi kunda mazkur markaz qurilishi jadal davom etmoqda. 6 gektar maydonni egallagan hududda hadisshunoslik oliy maktabi ham barpo etilmoqda. Markaz binosida hadis, kalom va qiroat ilmini o‘rganishga mo‘ljallangan xonalar, qo‘lyozmalar kutubxonasi, muzey tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari markaz qurilishini zamonaviy va milliy me’morlik an’analarini uyg‘unlashtirgan holda amalga oshirish, bunyodkorlik ishlarida sifatli qurilish materiallaridan foydalanish, hududda ziyorat turizmini keng yo‘lga qo‘yish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqish yuzasidan mutasaddilarga tavsiyalar berdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 ноября посетил комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе Самаркандской области.
По инициативе главы нашего государства при данном комплексе создается Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари.
Президент ознакомился с комплексом Имама Бухари, концепцией международного научно-исследовательского центра, других объектов инфраструктуры, которые будут возводиться на данной территории.
На территории комплекса планируется строительство чайханы, пунктов торговли, фонтана и других необходимых объектов. С двух сторон комплекса на основе ландшафтного дизайна планируется разбить соответствующие местным климатическим условиям кустарники и цветники.
Глава нашего государства обратил особое внимание на вопрос создания необходимых условий для посетителей.
Этот центр носит научно-просветительский характер, сказал Шавкат Мирзиёев. Сюда будут приходить люди, отправляющиеся в священный хадж. Поэтому необходимо создать все условия для посетителей, построить частные гостиницы. Здесь будут также созданы условия для изучения хадисов. При реализации проекта необходимо особо учитывать это обстоятельство. В будущем центр должен стать обителью, пропагандирующей нашу священную религию, неоценимый вклад наших предков в развитие хадисоведения.
В соответствии с постановлением о создании Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари от 27 марта 2017 года в настоящее время здесь ведутся строительные работы. На территории, занимающей 6 гектаров, будет также построена высшая школа хадисоведения. В здании научно-исследовательского центра будут созданы кабинеты для изучения хадисов, библиотека рукописей, музей и другие.
Глава нашего государства дал поручения по осуществлению строительства данного центра с учетом сочетания традиций национальной и современной архитектуры, использованию качественных строительных материалов, разработке плана мероприятий по широкому налаживанию паломнического туризма.