O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha reja va dasturlar bilan tanishish, istiqboldagi vazifalarni belgilash maqsadida 9-noyabr kuni Samarqandga keldi.
Davlatimiz rahbari Hazrati Xizr majmuasida bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Qur’on tilovat qilindi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur majmuada olib borilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 25-yanvardagi «O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida»gi qarori ijrosi doirasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. 2017-yil 31-avgust kuni poytaxtimizda, 2-sentabr kuni Samarqand shahrida mustaqilligimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning ulug‘vor haykallari ochildi.
Ayni paytda Islom Karimov dafn etilgan yodgorlik majmuasi hududida so‘nggi pardozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz viloyatga avvalgi tashriflari chog‘ida maqbara qurilishini yakuniga yetkazish, ziyoratchilar uchun sharoitlarni yanada yaxshilash, hududni obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
O‘tgan vaqt mobaynida bu yerda bajarilgan keng qamrovli ishlar natijasida majmua yaxlit me’moriy ansamblga aylandi. Maqbara atrofida Hazrati Xizr masjidi bilan uyg‘un holda milliy uslubdagi ayvonlar barpo etildi. Yo‘laklar atrofi marmar panjara bilan qoplandi, ziyoratchilarga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida zamonaviy liftlar o‘rnatildi.
Ziyoratga keluvchilarga yilning to‘rt faslida ham qulay bo‘lishi uchun zarur sharoitlar yaratildi. Atrofdagi yo‘laklar ta’mirlanib, avtomobillar to‘xtash joyi barpo etildi. Shohi Zinda qabristoni devorlari rekonstruksiya qilinib, hududi obodonlashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari majmuadagi sharoitlarni yanada yaxshilash bo‘yicha mutasaddilarga tavsiyalar berdi.
Prezidentimiz Samarqand shahridagi sobiq liftsozlik zavodi hududida tashkil etilgan yangi sanoat majmuasida bo‘lib, viloyatda amalga oshirilayotgan yirik loyihalar bilan tanishdi. Dastlab yengil sanoat korxonalarida ishlab chiqarilgan mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 14-15-aprel kunlari viloyatga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlar asosida 2017-2018-yillarda amalga oshirilishi mo‘ljallangan 19 loyiha bo‘yicha izchil ishlar bajarilmoqda.
“Sam Rafoat tekstil”, “8 mart”, “Iman teks”, “Samarqand Yevro Aziya tekstil”, “Amin invest interneyshnl”, “Maroqand sifat” kabi korxonalarda tayyorlanayotgan tikuv-trikotaj mahsulotlari, bo‘yalgan trikotaj mato va kiyim-kechaklar ichki bozordan tashqari eksportga ham yo‘naltirilmoqda. Bu korxonalar salohiyatini oshirish, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish imkonini berayotir.
Ayni paytda Pastdarg‘om, Samarqand, Bulung‘ur, Oqdaryo tumanlaridagi qator korxonalarda yangi loyihalar ishlab chiqilmoqda. Buning natijasida jinsi mato, jinsidan tayyor kiyim-kechak, yangi turdagi velvet, mebel gazlamalari, aralash va sintetik matolar ishlab chiqarish hajmi kengayadi.
Shavkat Mirziyoyev sohada yaratiladigan har bir ishchi o‘rni muhim ekani, bu korxonalar istiqbolini belgilash va aholini doimiy ish bilan ta’minlashda alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Shu yerda terini qayta ishlash, charm-poyabzal ishlab chiqarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari “Ideal elektroluks” O‘zbekiston – Turkiya qo‘shma korxonasida ishlab chiqarilayotgan maishiy texnika jihozlari, “Sino” aksiyadorlik jamiyatida tayyorlanayotgan muzlatkich va sovutkichlarni ko‘zdan kechirdi. Mahsulotlarga tashqi bozorda xaridor topish, eksport imkoniyatlarini kengaytirish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Prezidentimizga 2018-2019-yillarda Samarqand viloyatini kompleks rivojlantirish dasturi doirasida amalga oshiriladigan loyihalar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Unga ko‘ra, umumiy qiymati 5,2 trillion so‘mlik 2020-loyiha hayotga tatbiq etiladi, 19-mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratiladi.
Mazkur dastur ijrosi samarasida kelgusida aholi daromadlarini 2 barobar, sanoat mahsulotlari hajmini 1,7, xizmat ko‘rsatish hajmini 1,8, pudrat ishlari ko‘lamini 1,9, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish hajmini 1,4 marta oshirish rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev loyihalarni amalga oshirish muddatlarini qisqartirish, ayni paytda 2018 yilga mo‘ljallangan rejalar tuzish zarurligini ta’kidladi. Bunda xorijlik investorlarni kengroq jalb qilish va tayyor mahsulot ishlab chiqarishga e’tibor qaratish lozim.
Viloyatda avtomobilsozlik, elektrotexnika, farmatsevtika sohalarida amalga oshirilayotgan istiqbolli loyihalar ham mahsulotlar turlarini ko‘paytirish va aholi daromadlarini oshirish imkonini beradi.
Samarqand viloyatida yer osti boyliklari ko‘p. Jumladan, keramik plitkalar, sement, tabiiy pardozbop toshlar, metallni ruxlash va polimerzatsiyalashda ishlatiladigan qazilma boyliklar zaxiralari mavjud.
“O‘zqurilishmateriallari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan mazkur yo‘nalishda kelgusida 100 dan ziyod loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan bo‘lib, ushbu maqsadlar uchun asosan xorijiy investitsiyalar jalb qilinadi.
Bugungi kunda viloyatdagi karerlardan to‘liq foydalanib, qurilishbop ashyolar qazib chiqarish ko‘paytirilmoqda. Birgina Nurobod tumanida Turkiya bilan hamkorlikda 25 million dollar evaziga 500 ming kubometr gazoblok ishlab chiqarish loyihasi ishlab chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev belgilangan loyihalar viloyat salohiyatiga mos emasligi va bu borada yanada samarali loyihalarni o‘zlashtirish zarurligini ta’kidladi.
Paxtachi, Kattaqo‘rg‘on, Narpay tumanlarida hali foydalanilmagan qanchadan-qancha boyliklar mavjud, dedi davlatimiz rahbari. Bu hududlarda geologik izlanishlar olib borish, chetdan investorlarni jalb qilgan holda yangi konlarni o‘zlashtirish lozim. Bu sifatli qurilish mahsulotlari ishlab chiqarish hamda viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish bilan birga, yuzlab yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari Samarqand viloyatining turizm salohiyatini rivojlantirish yuzasidan amalga oshiriladigan loyihalarga ham alohida e’tibor qaratdi.
2017-2018-yillarda Samarqand viloyatining turistik salohiyatini rivojlantirish dasturi bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi. Dasturga binoan 2018-yil viloyatda 19 mehmonxona qurilib foydalanishga topshiriladi. Natijada sohada mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Samarqand shahrida qo‘shimcha mehmonxonalar qurish uchun o‘ndan ortiq joy tanlangan. Jumladan, Turkiyaning “APEAS” kompaniyasiga 20 million dollar miqdorida investitsiya kiritish hisobiga 4 yulduzli mehmonxona qurish uchun yer ajratib berilgan. Zamonaviy mehmonxonalar bilan birga xorijiy sayyohlar orasida katta qiziqish uyg‘otadigan uy mehmonxonalar tizimini barpo etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz joriy yilda xorijdan kelgan sayyohlar viloyat iqtisodiyotiga keltirgan foyda boshqa ko‘plab sohalardagidan yuqori ekanini ta’kidladi. Viloyatda turizm infratuzilmasini jadal rivojlantirish xorijiy sayyohlar oqimini ko‘paytirish, iqtisodiyot taraqqiyotiga yangicha sur’at berishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining viloyatga tashriflari chog‘ida bergan ko‘rsatmalari asosida Samarqand shahrining Cho‘ponota massivini obodonlashtirish, yangi avtomobil yo‘li ochish, shahar aholisi hamda sayyohlar uchun zamonaviy xizmat ko‘rsatish obyektlari va mehmonxonalar barpo etish mo‘ljallanmoqda.
Viloyat turizmiga taalluqli yana bir yirik loyiha – Amir Temur ko‘chasidagi sobiq “Alpomish” zavodi hududida barpo etiladigan “Samarqand-Siti” turistik zonasidir. Shuningdek, Samarqand eshkak eshish kanali atrofida ham zamonaviy sayyohlik shaharchasi barpo qilinadi.
Prezidentimiz xorijlik mutaxassislar ishtirokida ishlab chiqilgan sayyohlik maskanlari loyihalari bilan tanishar ekan, turistik xizmatlarga bo‘lgan talab oshib borayotganini inobatga olib, sayyohlar uchun barcha sharoitlarni yaratish zarurligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev shu yerda zamonaviy loyihalarni amalga oshirish yuzasidan turkiyalik ishbilarmonlar bilan suhbatlashdi.
Loyihalar bilan tanishuv chog‘ida Prezidentimiz qishloq xo‘jaligida yangi tarmoq – yong‘oq yetishtirishni ko‘paytirish, bu borada ilg‘or xorijiy tajribani o‘rgangan holda o‘zimizga xos bog‘dorchilik madaniyatini shakllantirish, bugungi kunda dunyo bozorida talab yuqori bo‘lgan yong‘oq mahsulotlari eksportini rivojlantirish choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Shuningdek, Samarqand viloyatida chorvachilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni belgilangan muddatlarda amalga oshirish masalalari atroflicha muhokama etildi.
Shu kuni xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Prezidentimiz tavsiyasiga ko‘ra, Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajarib kelayotgan Turobjon Jo‘rayev Samarqand viloyati hokimi lavozimiga tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqand viloyatiga tashrifi davom etmoqda.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с планами и программами по социально-экономическому развитию регионов, определения задач на перспективу 9 ноября прибыл в Самарканд.
Глава нашего государства посетил комплекс Хазрати Хизр, отдал дань уважения памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой в этом комплексе строительной и благоустроительной работой.
В рамках исполнения постановления Президента нашей страны «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января этого года осуществляется последовательная работа. 31 августа 2017 года в Ташкенте, 2 сентября в Самарканде были открыты величественные памятники основателю нашего независимого государства, выдающемуся государственному и политическому деятелю Исламу Каримову.
В настоящее время на мемориальном комплексе, воздвигаемом на месте упокоения Ислама Каримова, завершаются отделочные работы.
Президент нашей страны в ходе предыдущих поездок в область дал поручения по завершению строительства комплекса, дальнейшему улучшению условий для посетителей, благоустройству территории.
За прошедший период здесь проведена масштабная работа. В результате комплекс обрел облик единого архитектурного ансамбля. Вокруг мавзолея в гармонии с мечетью Хазрати Хизр возведены айваны в национальном стиле, лестничные ступени ограждены решетками из мрамора, в целях создания дополнительных удобств для посетителей установлены современные лифты.
Отремонтированы подъездные дороги, организована автостоянка. Реконструируются стены кладбища Шахи-Зинда, его территория благоустраивается.
Глава нашего государства дал поручения по дальнейшему совершенствованию созданных в комплексе больших удобств для посетителей.
Президент нашей страны посетил новый промышленный комплекс, организованный на территории бывшего лифтостроительного завода в Самарканде, и ознакомился с реализуемыми в области крупными проектами.
Шавкат Мирзиёев сначала осмотрел образцы продукции легкой промышленности, произведенной на предприятиях области.
Выпускаемые на таких предприятиях, как “Сам Рафоат текстиль”, “8 Марта”, “Иман текс”, “Самарканд Евро Азия текстиль”, “Амин инвест интернейшнл”, “Мароканд сифат”, швейно-трикотажная продукция, крашеное трикотажное полотно, одежда отправляются не только на внутренний, но и внешний рынок. Это способствует росту потенциала предприятий, созданию дополнительных рабочих мест.
Здесь же была представлена информация об осуществляемых проектах по налаживанию обработки кожи, кожевенно-обувного производства.
Глава нашего государства осмотрел бытовую технику, производимую на узбекско-турецком совместном предприятии “Ideal Еlektroluks”, холодильники и морозильники акционерного общества “Sino”, дал поручения по продвижению продукции на внешний рынок, расширению экспортных возможностей.
Президенту нашей страны была представлена информация о проектах, которые будут реализованы в рамках Программы комплексного развития Самаркандской области в 2018-2019 годы. В соответствии с ней будут осуществлены 2020 проектов общей стоимостью 5,2 триллиона сумов, создано более 19 тысяч рабочих мест.
В результате исполнения данной программы предусмотрено в будущем увеличение доходов населения в 2 раза, объемов промышленной продукции — в 1,7, оказания услуг — 1,8, подрядных работ — 1,9, выращивания сельхозпродукции — 1,4 раза.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость сокращения сроков реализации проектов, вместе с тем — составления планов на 2018 год. При этом следует обратить внимание на широкое привлечение иностранных инвестиций и производство готовой продукции.
Реализуемые в области перспективные проекты в сферах автомобилестроения, электротехники, фармацевтики также создадут возможность для увеличения видов продукции и повышения доходов населения. Вместе с тем подчеркивалась важность обращения особого внимания на разработку новых проектов в этих направлениях.
Самаркандская область богата природными ресурсами. В частности, имеются запасы полезных ископаемых, используемых при цинковании и полимеризации металла, производстве стеновых керамических плит, цемента, декоративной отделке зданий и сооружений.
Акционерным обществом “Узкурилишматериаллари” в этом направлении в будущем предусмотрена реализация более 100 проектов, для этих целей будут привлечены в основном иностранные инвестиции.
В настоящее время повышается эффективность разработки карьеров области, добычи строительного сырья. Разработан совместно с Турцией проект по производству в Нурабадском районе 500 тысяч кубометров газоблоков за счет 25 миллионов долларов.
Шавкат Мирзиёев отметил несоответствие намеченных проектов потенциалу области, подчеркнул необходимость принятия еще более эффективных проектов в этом направлении.
В Пахтачийском, Каттакурганском, Нарпайском районах есть еще немало неиспользованных богатств, сказал глава нашего государства. Следует проводить на данных территориях геологоразведочные работы, осваивать новые месторождения с привлечением иностранных инвесторов. Это наряду с производством качественных строительных материалов и развитием экономики области также послужит созданию сотен рабочих мест.
Глава нашего государства также обратил особое внимание на проекты, намечаемые в реализации в целях развития туристического потенциала Самаркандской области.
Программа развития туристического потенциала Самаркандской области в 2017-2018 годы осуществляемую в этом направлении работу вывела на новый уровень.
Согласно программе в 2018 году в области будут построены и сданы в эксплуатацию 19 гостиниц, создано свыше тысячи рабочих мест.
В Самарканде для возведения дополнительных гостиниц выбрано более десяти участков. В частности, турецкой компании “APEAS” за счет вложения инвестиций в размере 20 миллионов долларов выделен земельный участок для строительства 4-звездочного отеля. Наряду с современными гостиницами запланировано создание сети частных домов-гостиниц для туристов, что вызывает большой интерес у иностранцев.
Президент нашей страны отметил, что в текущем году доход области от приема и обслуживания иностранных туристов выше по сравнению со многими сферами. Подчеркивалось, что ускоренное развитие в области туристической инфраструктуры послужит увеличению потока иностранных туристов, придаст новый импульс развитию экономики.
На основе поручений, данных Президентом нашей страны в ходе поездок в область, предусмотрены благоустройство массива Чупонота в Самарканде, открытие новой автомобильной дороги, возведение для жителей города и туристов современных объектов сервиса и услуг, гостиниц.
Еще один крупный проект, касающийся туризма в области, — это туристическая зона «Самарканд-Сити», которая будет построена на территории бывшего завода «Алпомиш» на улице Амира Темура. Также вокруг Самаркандского гребного канала будет возведен современный туристический городок.
Президент нашей страны, знакомясь с проектами туристических зон, разработанными с участием иностранных специалистов, подчеркнул необходимость создания всех условий для туристов с учетом возрастающего спроса на туристические услуги.
Глава нашего государства здесь же побеседовал с предпринимателями из Турции о реализации современных проектов.
В ходе ознакомления с проектами Президент нашей страны поручил принять меры по увеличению выращивания грецкого ореха — новой отрасли в сельском хозяйстве, использованию при этом передового зарубежного опыта, налаживанию экспорта орехов, на которые сегодня высок спрос на мировом рынке. Также были подробно обсуждены вопросы реализации в Самаркандской области в намеченные сроки перспективных проектов в животноводстве, рыбоводстве и других отраслях.