Xalqaro harbiy-sport kengashi (CISM) bosh kotibi Dorax Mambi Koita Toshkent shahrida amaliy tashrif bilan bo‘ldi.
130 dan ziyod mamlakat a’zo bo‘lgan Xalqaro kengash qator xalqaro musobaqalar va mintaqaviy chempionatlar, jumladan, qishki va yozgi Butunjahon harbiy o‘yinlarining tashkilotchisi hisoblanadi.
Tashrif doirasida mehmon O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari davlat muzeyi va Olimpiya shon-shuhrati muzeyi ekspozitsiyasi bilan tanishdi, harbiy sportchilar – MHSK klubi a’zolari bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy olimpiya qo‘mitasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston sportchilarining turli xalqaro musobaqalardagi ishtirokini kengaytirish, ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
D.Koita poytaxtimizdagi Osiyo dzyudoni rivojlantirish markazi, “Bunyodkor” stadioni kabi sport inshootlari bilan tanishdi.

В Ташкенте 1-2 ноября с рабочим визитом побывал генеральный секретарь Международного совета военного спорта (CISM) Дорах Мамби Коита.
Международный совет объединяет свыше 130 стран, является организатором множества международных и региональных чемпионатов, в частности, зимних и летних Всемирных военных игр.
В рамках визита гость ознакомился с экспозицией Государственного музея Вооруженных Сил Узбекистана и Музеем олимпийской славы, встретился с военными спортсменами — членами клуба МХСК.
На встрече, состоявшейся в Национальном олимпийском комитете Республики Узбекистан, были обсуждены вопросы расширения участия армейских спортсменов Узбекистана в различных международных соревнованиях, дальнейшего укрепления сотрудничества.
Д.Коита ознакомился с такими спортивными сооружениями столицы, как Азиатский центр развития дзюдо, стадион «Бунёдкор».