“Sharq darvozasi” deya taʼrif beriladigan Toshkent shahrini yashash uchun qulay megapolisga aylantirish, hududda xizmat koʻrsatish, transport-logistika, biznes infratuzilmalarini rivojlantirish yoʻlida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan barpo etilayotgan “Toshkent Sity” xalqaro ishbilarmonlik markazi ana shunday noyob loyihalardan boʻlib, poytaxtimizning jahondagi eng zamonaviy va koʻrkam shaharlar qatoridan joy olishiga xizmat qiladi.
80 gektardan iborat xalqaro ishbilarmonlik markazida davlatimiz rahbarining avvalgi tashriflari chogʻida berilgan koʻrsatmalar asosida qurilish ishlari jadal olib borilmoqda. Biznes markazlar, mehmonxonalar, kongress-xoll, ofislar, koʻp qavatli turar joylar, restoranlar va boshqa obyektlar yettita lotga ajratilgan holda bunyod etilmoqda.
Prezidentimiz obyekt bilan tanishuvni dunyoning yetakchi brendlaridan boʻlgan besh yulduzli “Hilton” mehmonxonasi qurilishini koʻzdan kechirishdan boshladi.
Yigirma qavatli mazkur mehmonxona eng zamonaviy qulayliklarni oʻzida mujassam etadi. Unda nufuzli anjumanlar oʻtkazish uchun zallar, restoranlar, salonlar, basseynlar quriladi.
Davlatimiz rahbari mehmonxona bitgach, qanday koʻrinishda boʻlishi haqida tasavvur berish uchun namuna sifatida barpo etilgan xona va zallar bilan tanishdi. Xonalar koʻrinishi, dizaynida ranglar uygʻunligiga alohida eʼtibor qaratish, kayfiyatni koʻtaradigan yorqin ranglardan koʻproq foydalanish zarurligini taʼkidladi.
“Hilton” mehmonxonasi yonida ishbilarmonlik markazining eng yirik inshootlaridan biri – kongress-xoll qurilmoqda. Uning umumiy maydoni 33 ming metr kvadratni tashkil qiladi. Oliy martabali mehmonlar ishtirokida xalqaro anjumanlar oʻtkazishga moʻljallangan kongress-xoll eng soʻnggi texnologiyalar bilan jihozlanadi. Asosiy uchrashuvlar oʻtkaziladigan zalga qariyb toʻrt ming kishi sigʻadi.
Shavkat Mirziyoyev kongress-xollni jahon standartlari asosida sifatli qurish, yirik delegatsiyalarni qabul qilish uchun zarur qulayliklar yaratish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Prezidentimizga 7-lotda amalga oshirilayotgan ishlar xususida maʼlumot berildi. Ishbilarmonlik markazining ushbu hududi Yevropa uslubidagi saylgoh, shuningdek, 7 va 9 qavatli binolardan tashkil topadi. Binolarda qahvaxona va restoranlar, savdo majmualari, taniqli brendlarning doʻkonlari, turar joy va mehmonxonalar, ofislar joylashadi.
Davlatimiz rahbari “Gardens Residence” turar joy majmuasini ham borib koʻrdi. Namuna sifatida qurilgan 2 va 4 xonali uylar, tayyor uylarni sotish boʻyicha savdo ofisi – “Dream City”da xaridorlarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Sakkiz gektar maydonni egallaydigan ushbu kompleks toʻqqizta koʻp xonadonli uydan iborat boʻladi. Uylarni loyihalashda barcha zamonaviy jihatlar inobatga olingan. Koʻp bolali oilalar farzandlari, ota-onalar va mehmonlarga alohida-alohida xonalar ajratilgan.
Turar joy majmualarini loyihalash va qurishga audit, konsalting va qurilish sohalaridagi mashhur xorijiy kompaniyalar jalb etilgan.
Mana shunday sharoitda yashagan odamlarning dunyoqarashi, hayotga munosabati oʻzgaradi, yangicha madaniyat shakllanadi, dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari “Toshkent Sity” nafaqat mamlakatimiz, balki Markaziy Osiyodagi eng ulkan ishbilarmonlik va turar joy maskaniga aylanishi kerakligini taʼkidlab, uni zamonaviy shaharsozlik meʼyorlari asosida qurish, bu yerda barpo etilayotgan turar joy majmualari va biznes ofislar haqida xaridorlarga koʻproq maʼlumot taqdim etish yuzasidan mutasaddilarga koʻrsatmalar berdi.

Продолжается широкомасштабная созидательная работа по превращению города Ташкента, известного также как «Ворота Востока», в комфортный для жизни мегаполис, развитию его сервисной, транспортно-логистической и деловой инфраструктуры.
Одним из уникальный проектов является международный деловой центр «Tashkent Сity», возводимый по инициативе главы нашего государства, который послужит вхождению нашей столицы в число самых современных и красивых городов мира.
На территории делового центра площадью 80 гектаров, разделенной на семь лотов, ускоренно ведутся строительные работы в соответствии с указаниями, данными главой государства в ходе предыдущих посещений. Здесь возводятся бизнес-центры, гостиницы, конгресс-холл, офисы, многоквартирные дома, рестораны и другие объекты.
Очередное знакомство с объектами делового центра Президент начал с посещения строительной площадки пятизвездочного отеля, который будет действовать под всемирно известным брендом “Hilton”. Двадцатиэтажный отель будет включать самые современные удобства – комфортабельные номера, залы для проведения представительных конференций, рестораны, салоны, бассейны.
Для получения представления о том, как будет выглядеть отель после завершения строительства, здесь в демонстрационных целях возведены полномасштабные макеты номеров и залов. Осматривая их, глава государства отметил необходимость тщательного внимания к деталям при оформлении номеров, использовании красок в тонах, которые бы дарили отдыхающим чувство уюта и хорошее настроение.
Рядом с отелем «Hilton» строится конгресс-холл, который станет одним из крупнейших сооружений центра и займет площадь в 33 тысячи квадратных метров. Он предназначен для проведения международных мероприятий с участием высокопоставленных гостей и будет оснащен самыми современными технологиями. Основной зал будет вмещать почти 4 тысячи человек.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по строительству конгресс-холла на основе мировых стандартов, созданию необходимых удобств для приема крупных делегаций.
Президенту была представлена информация о проводимой работе в лоте №7. Эта часть делового центра будет состоять из бродвея в европейском стиле, а также семи- и девятиэтажных зданий, в которых разместятся кафе и рестораны, торговые комплексы, бутики известных брендов, квартиры, гостиницы и офисы.
Глава государства посетил жилищный комплекс «Gardens Residence», ознакомился с построенными здесь демонстрационными макетами двух- и четырехкомнатных квартир, условиями, созданными для покупателей в офисе по продаже готовых квартир “Dream City”.
Комплекс, который займет площадь в 8 гектаров, будет состоять из 9 многоквартирных домов. При их проектировании были учтены все современные требования, предусмотрены отдельные удобства для многодетных семей, родителей и гостей.
К проектированию и строительству комплекса привлечены известные зарубежные компании в области аудита, консалтинга и строительства.
У людей, живущих в таких условиях, меняются мышление, отношение к жизни, формируется новая культура, сказал Президент.
Глава государства отметил, что «Tаshkent Сity» должен стать крупнейшим центром для бизнеса и проживания не только в стране, но и во всей Центральной Азии, и дал ответственным лицам указания по возведению его на основе современных требований градостроительства, более широкому информированию покупателей о возводимых здесь жилищных комплексах и офисах.