O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n ikkinchi yalpi majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yil 4-oktabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n ikkinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi. Majlis ishida Vazirlar Mahkamasining taklif etilgan a’zolari, vazirlik va idoralarning rahbarlari, boshqa tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Senatorlar ishni “O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida o‘zbek-qirg‘iz Davlat chegarasi to‘g‘risidagi Shartnomani (Bishkek, 2017-yil 5-sentabr) ratifikatsiya qilish haqida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonunini ko‘rib chiqishdan boshladilar. Mazkur qonun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 5-6-sentabr kunlari Qirg‘iziston Respublikasiga amalga oshirgan davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida va to‘liq bajarilishini ta’minlash yuzasidan qabul qilingan amaliy harakatlar Rejasi (“Yo‘l xaritasi”) ijrosini ta’minlashga qaratilgandir.
Shartnoma bilan 1170,53 kilometr uzunlikdagi o‘zbek-qirg‘iz Davlat chegara chizig‘ining Tavsifini va o‘zbek-qirg‘iz Davlat chegarasi delimitatsiyasiga oid kartografik hujjatlarni, shuningdek, elektron (rastrli) kartografik hujjatlarni tasdiqlash nazarda tutilmoqda.
Hujjatga binoan tomonlar qolgan uchastkalardagi Davlat chegara chizig‘i o‘tishi masalalarini hal qilish uchun muzokaralarni davom ettiradilar hamda tegishli shartnomani tayyorlaydilar. Shuningdek, Shartnomada o‘zbek-qirg‘iz demarkatsiya Qo‘shma komissiyasini tuzish ham nazarda tutilgan bo‘lib, komissiya Shartnomaga muvofiq Davlat chegarasining kelishilgan ayrim uchastkalarida demarkatsiya ishlarini amalga oshiradi.
Senatorlar ta’kidlaganlaridek, chegara mavzusi ikki mamlakat munosabatlaridagi asosiy masalalardan biri bo‘lib, ushbu shartnomaning ratifikatsiya qilinishi davlatlarning ikki tomonlama munosabatlarini yanada rivojlantirish, qardosh xalqlarimiz do‘stligi va hamkorligini mustahkamlash uchun huquqiy asos va yangi omil bo‘lib xizmat qiladi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 7-fevraldagi Farmoni bilan tasdiqlangan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturiga muvofiq ishlab chiqilgan “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunni ko‘rib chiqdilar. Xususan, qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat-protsessual kodeksiga o‘zgartishlar kiritilmoqda. Unga ko‘ra, gumon qilinuvchiga, ayblanuvchiga, sudlanuvchiga, mahkumga tegishli bo‘lmagan va jinoyat quroli hisoblangan ashyo musodara qilinishiga yo‘l qo‘yilmaydi va bunday ashyo qonuniy egalariga qaytarib berilishi lozim. Mazkur yangi norma yuqorida ko‘rsatilgan shaxslarning mulk huquqini himoya qilishga qaratilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga ham xuddi shunday o‘zgartishlar kiritildi. O‘zgartishlarga muvofiq ma’muriy huquqbuzarlikni sodir etish quroli bo‘lgan ashyoni yoki ma’muriy huquqbuzarlikning bevosita ashyosini, agar ular huquqbuzarning shaxsiy mulki bo‘lmasa, musodara qilish mumkin emas, muomaladan chiqarilgan ashyolar bundan mustasno.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 29-maydagi “Elektr energiyasi va tabiiy gaz yetkazib berish hamda iste’mol qilish sohasida to‘lov intizomini yanada mustahkamlash, shuningdek, ijro ishi yuritish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 30-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq “Prokuratura to‘g‘risida”gi, “Bankrotlik to‘g‘risida”gi, “Ipoteka to‘g‘risida”gi, “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi, “Tezkor-qidiruv faoliyati to‘g‘risida”gi qonunlarga, O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga, Jinoyat-protsessual, Mehnat, Jinoyat-ijroiya, Fuqarolik protsessual, Xo‘jalik protsessual, Oila, Soliq va Byudjet kodekslariga o‘zgartish hamda qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Jumladan, “Prokuratura to‘g‘risida”gi qonun Bosh prokuratura huzurida tuzilgan Majburiy ijro byurosi va uning hududiy bo‘linmalari maqomini belgilab beruvchi yangi norma bilan to‘ldirilmoqda. Bundan tashqari, bir qator o‘zgartishlar sud ijrochisi o‘rniga davlat ijrochisi lavozimining kiritilishi bilan bog‘liq.
33.JPG
Bundan tashqari, qonunda O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 101-moddasida nazarda tutilgan umumiy foydalanishdagi issiqlik tarmoqlaridan va issiqlik energiyasini hisobga olish asboblaridan foydalanishga oid ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish ma’muriy ishlar bo‘yicha sudyalarga taalluqli bo‘lishi nazarda tutilmoqda. Umumiy foydalanishdagi elektr va gaz tarmoqlaridan, shuningdek, elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish asboblaridan foydalanishga oid ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish vakolati O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosiga taalluqli bo‘lishi belgilangan.
Shu bilan birga,O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 1-iyundagi “Davlat veterinariya xizmati boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq ”Veterinariya to‘g‘risida”gi, “Aholini sil kasalligidan muhofaza qilish to‘g‘risida”gi, “Oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonunlarga, O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga va Byudjet kodeksiga o‘zgartishlar kiritilmoqda. Davlat veterinariya qo‘mitasi tuzilishi munosabati bilan mazkur o‘zgartishlar bilan normativ-huquqiy hujjatlarda “O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Veterinariya davlat bosh boshqarmasi” so‘zlarini “O‘zbekiston Respublikasi Davlat veterinariya qo‘mitasi” so‘zlariga almashtirish nazarda tutilmoqda.
“Veterinariya to‘g‘risida”gi qonunga kiritilayotgan o‘zgartishlar bilan O‘zbekiston Respublikasi Davlat veterinariya qo‘mitasi vakolatlariga veterinariya sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshirish, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy davlat hokimiyati organlarining hamkorligini muvofiqlashtirib borish vazifalari kiritilgan. Shuningdek, davlat boshqaruvining mazkur organiga veterinar osoyishtalikni ta’minlash, hayvonlarning yuqumli kasalliklarini erta aniqlash, ularga tashxis qo‘yish va ular tarqalishining oldini olishga doir ishlarning samaradorligi monitoringini amalga oshirish kabi vazifalar hamda boshqa funksiyalar yuklatilgan.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlariga va xalqaro mehnat standartlariga muvofiq fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlashga doir chora-tadbirlarni kuchaytirish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Senatning mazkur tashabbusi, eng avvalo, mamlakatimizda fuqarolar mehnat huquqlarining kafolatlarini yanada mustahkamlash dolzarb ekanligi tufayli yuzaga keldi.
Ta’kidlanganidek, mustaqillik yillarida har bir shaxsning mehnat qilish, erkin ish tanlash, adolatli mehnat sharoitlariga ega bo‘lishdan iborat umume’tirof etilgan huquqini amalda ta’minlash uchun shart-sharoit yaratib bergan mustahkam huquqiy baza shakllantirildi. Xalqaro hujjatlarda mustahkamlab qo‘yilgan mazkur asosiy ijtimoiy huquqlar O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasida, qonun hujjatlarida o‘z aksini topdi. Ularda bolalar mehnatidan va majburiy mehnatdan foydalanishga aniq taqiqlar qo‘yilgan.
O‘zbekiston Xalqaro mehnat tashkilotining (XMT) a’zosi bo‘lgani holda mazkur tashkilotning 14 ta konvensiyasini, shu jumladan, bolalar mehnatiga va majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risidagi konvensiyalarni ratifikatsiya qildi. Ushbu konvensiyalarning qoidalari bosqichma-bosqich milliy qonun hujjatlarimizga implementatsiya qilindi.
O‘zbekiston tomonidan bu sohada XMT bilan yaqin va samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Xususan, hozirgi vaqtda fuqarolarning mehnat munosabatlari sohasidagi huquqlarini himoya qilishga doir bir qator chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi 2017-2020-yillarda O‘zbekistonda munosib mehnat bo‘yicha Mamlakat dasturi amalga oshirilmoqda. XMT bilan amaliy hamkorlik tufayli mamlakatimizning xalqaro nufuzi sezilarli darajada yaxshilandi va aniq siljishlarga erishildi.
Mamlakatimizda Bolalar va majburiy mehnat masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash samarali faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Ushbu yo‘nalishdagi ishlarning ahvolini monitoring qilish davlat organlari bilan bir qatorda inson huquqlari bo‘yicha fuqarolik va milliy institutlar tomonidan ham amalga oshirilmoqda.
Ko‘rilgan chora-tadbirlar ijobiy natijalarga erishish imkonini berdi. Jumladan, mamlakatimizda bolalar mehnati va majburiy mehnat batamom yo‘q qilindi. XMT konvensiyalariga rioya qilish borasida jiddiy kamchiliklari bo‘lgan davlatlar ro‘yxatida O‘zbekiston nomi 2014-yildan beri tilga olinmayapti.
38.JPG
Senatorlar 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida fuqarolar huquqlari va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini ta’minlash ustuvorliklardan biri sifatida belgilab qo‘yilganligini qayd etdilar. Fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada mustahkamlash Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilidagi katta ishlarning alohida eng muhim yo‘nalishi bo‘ldi.
Majlisda ta’kidlanganidek, mamlakatimiz xalqaro majburiyatlarga, inson huquqlari va erkinliklariga sobitqadamlik bilan rioya etishini qat’iy tasdiqlagan holda, xalqaro standartlarga muvofiq fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini bunday buyon ham ta’minlashni kuchli nazorat ostiga olib, bu sohada amaliy xalqaro hamkorlik uchun ochiq ekanligini bildirdi.
Bolalar mehnati va majburiy mehnatning oldini olish hamda unga yo‘l qo‘ymaslik va bu sohada fuqarolarning huquqlarini shak-shubhasiz ta’minlash ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish borasidagi davlatimizning siyosiy irodasini yalpi majlisda mintaqalar vakillari alohida e’tirof etdilar.
Majlis ishtirokchilari majburiy mehnat xavfiga yo‘l qo‘ymaslikka doir barcha chora-tadbirlar samaradorligini oshirish maqsadida hozirgi bosqichda mehnat munosabatlari sohasida qabul qilinayotgan chora-tadbirlar yaxlit va tizimli bo‘lishiga erishish, davlat organlari jamoat tashkilotlari bilan ijtimoiy sheriklik borasidagi imkoniyatlarni imkon qadar samarali ishga solishlari zarurligini ta’kidladilar.
Majburiy mehnat xavfiga yo‘l qo‘ymaslik, ayniqsa, qishloq xo‘jaligida yo‘l qo‘ymaslik maqsadida qishloq xo‘jaligini modernizatsiyalash, agrar sektorni mexanizatsiyalash darajasini oshirish, bu sohaga innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qator dolzarb vazifalarni hal qilish zarur bo‘ladi. Bundan tashqari, senatorlar ta’kidlaganlaridek, fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini ta’minlash yuzasidan mamlakatimizda ko‘rilayotgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar to‘g‘risida jahon hamjamiyatiga xolis va to‘liq axborot yetkazish muhimligini ta’kidladilar. Mavsumiy qishloq xo‘jaligi ishlarini o‘tkazishga, aholining, tashkilotlar va muassasalar, fermer hamda dehqon xo‘jaliklari rahbarlarining huquqiy madaniyatini yuksaltirishga bag‘ishlangan axborot kampaniyasining hamda mehnat munosabatlari sohasidagi qonuniylikni mustahkamlashga qaratilgan boshqa chora-tadbirlarning samaradorligini oshirish ham zarur.
Batafsil muhokama yakunlariga ko‘ra, senatorlar qaror qabul qildilar, unga ko‘ra Fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash masalalari bo‘yicha Parlament komissiyasi tuziladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga, viloyatlar va Toshkent shahar xalq deputatlari Kengashlariga tegishli hududiy komissiyalar tuzish tavsiya etildi. Ular faoliyatining aniq yo‘nalishlari belgilab olindi. Parlament komissiyasi faoliyatining ochiqligini ta’minlash, parlamentning tizimli nazoratini o‘rnatish maqsadida belgilab olingan tartibga ko‘ra Parlament komissiyasi fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash, shu jumladan, majburiy mehnatdan foydalanishning oldini olish va unga yo‘l qo‘ymaslik bilan bog‘liq O‘zbekiston Respublikasining qonun hujjatlari va xalqaro shartnomalarini bajarish yuzasidan markazda va joylarda davlat organlari, boshqa tashkilotlar rahbarlari faoliyatini o‘rganish natijalari to‘g‘risida muntazam ravishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yalpi majlisi muhokamasiga axborot kiritib boradi. Hududiy komissiyalar tegishli axborotni muntazam ravishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat va Toshkent shahar Kengashlari muhokamasiga kiritib boradi.
Bundan tashqari, Senatning ushbu qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari va xalqaro mehnat standartlariga muvofiq fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar majmui tasdiqlandi. Unda qonun hujjatlarini takomillashtirish, XMTning ratifikatsiya qilingan konvensiyalari bajarilishi ustidan monitoring olib borish, XMT va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik qilish, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari salohiyatini mustahkamlash, ushbu sohada axborot-tushuntirish ishlarini olib borish bo‘yicha qator tadbirlar nazarda tutilgan.
Qarorga ko‘ra qonun hujjatlari va xalqaro mehnat standartlariga muvofiq fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash borasida O‘zbekiston Respublikasi tomonidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqidagi har yilgi axborot BMT Bosh Assambleyasining rasmiy axboroti sifatida tarqatiladi.
Senat qarorida belgilab qo‘yilganidek, mamlakatimizning chet eldagi konsullik muassasalari orqali jahon hamjamiyati va xalqaro tashkilotlar, shu jumladan, xalqaro moliya institutlari e’tiboriga fuqarolarning kafolatlangan mehnat huquqlarini ta’minlash bo‘yicha mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar haqidagi axborot yetkazib turiladi.
Qarorga muvofiq hukumat tomonidan qishloq xo‘jaligi sohasiga bozor mexanizmlarini, hozirgi zamon fan va texnika yutuqlarini joriy etishni davom ettirish, qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash darajasini oshirish, mexanizatsiyalangan terimni keng qo‘llash uchun shart-sharoit yaratib beradigan hamda qishloq xo‘jaligi sohasini mexanizatsiyalashdan maksimal samara beradigan g‘o‘zaning yangi navlarini yetishtirish, shuningdek, jalb etilayotgan mavsumiy ishchilarni iqtisodiy jihatdan rag‘batlantirishning turli usullarini ishlab chiqish, bu sohadagi mehnat munosabatlarini tartibga solish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish yuzasidan kompleks chora-tadbirlar ko‘riladi.
Qarorda joylarda mehnatga doir qonun hujjatlari so‘zsiz ijro etilayotganligi ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishda, aholi o‘rtasida ushbu masalalar yuzasidan keng axborot-tushuntirish ishlarini o‘tkazishda va boshqa tadbirlarda nodavlat notijorat tashkilotlarining, fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining ishtirokiga alohida e’tibor berilmoqda. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasiga ijtimoiy sheriklik doirasida munosib mehnat sharoitlarini yaratish, fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini kuchaytirish bo‘yicha maqsadli dasturlarni amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlariga subsidiyalar, grantlar va ijtimoiy buyurtmalar ajratish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqish tavsiya etildi.
51.JPGMuhokama yakunlariga ko‘ra majlis ishtirokchilari xalqaro tashkilotlarni, moliya institutlarini majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga baho berishda xolis bo‘lishga da’vat etdilar.
Senatorlarning fikricha, qabul qilingan qaror davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilish, har qanday shakldagi majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik masalalariga doir O‘zbekiston Respublikasining qonun hujjatlari normalari va xalqaro shartnomalarining bajarilishi ustidan parlament hamda jamoatchilik nazorati ta’sirchanligini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi va Oliy sudi tarkiblariga o‘zgartishlar kiritish, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Mahalliy hokimiyat vakillik organlari faoliyatini kuchaytirishga ko‘maklashuvchi komissiyasi tarkibiga o‘zgartishlar kiritish, O‘zbekiston Respublikasining Germaniyadagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash to‘g‘risidagi hamda boshqa masalalarni ko‘rib chiqdilar.
Senatning o‘n ikkinchi yalpi majlisida mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini tubdan oshirishga, xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid davlat dasturini bosqichma-bosqich ijro etishga qaratilgan, Senat vakolatiga kiradigan 8 ta masala, shu jumladan, 2 ta qonun ko‘rib chiqildi. Senatorlar tomonidan qabul qilingan qarorlar xalqaro hamkorlikni kengaytirishning, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari kafolatlarini yanada mustahkamlashning, mamlakatda barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashning muhim omili bo‘lib qolishi ta’kidlandi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n ikkinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi.

4 октября 2017 года в городе Ташкенте состоялось двенадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем присутствовали приглашенные члены Кабинета Министров, руководители министерств и ведомств, представители других организаций, средств массовой информации.
Сенаторы начали работу с рассмотрения Закона Республики Узбекистан «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой об узбекско-кыргызской Государственной границе (Бишкек, 5 сентября 2017 года)», принятого во исполнение Плана практических действий («Дорожной карты») по обеспечению своевременной и полномасштабной реализации договоренностей, достигнутых в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Кыргызскую Республику 5-6 сентября 2017 года.
Договором предусматривается утверждение Описания прохождения линии узбекско-кыргызской Государственной границы протяженностью 1170,53 км и картографических материалов делимитации узбекско-кыргызской Государственной границы, а также электронных (растровых) картографических материалов.
Согласно документу, стороны продолжат переговоры для разрешения вопросов прохождения линии Государственной границы на оставшихся участках и подготовят соответствующий договор. Договором также предусмотрено создание Совместной узбекско-кыргызской демаркационной комиссии, которая осуществит демаркацию Государственной границы на ее отдельных участках, согласованных в соответствии с Договором.
Сенаторы отметили, что приграничный вопрос был одним из главных в отношениях двух стран и ратификация данного договора послужит правовой основой и новым стимулом для дальнейшего развития двусторонних отношений государств, укреплению дружбы и сотрудничества наших братских народов. Закон одобрен сенаторами.
Далее сенаторы рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», разработанный в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год диалога с народом и интересов человека», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2017 года. В частности, законом вносятся изменения в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан, предусматривающие установление порядка, в соответствии с которым предметы, являющиеся орудием преступления, принадлежащие подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, подлежат конфискации. Вместе с тем если эти предметы не являются собственностью указанных лиц, в соответствии с изменениями, вносимыми в закон, они не подлежат конфискации и возвращаются законным владельцам. Указанное нововведение в законодательство направлено на защиту права собственности законных владельцев этих предметов.
Также изменения внесены и в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности. В соответствии с изменениями не подлежит конфискации предмет, явившийся орудием совершения или непосредственным предметом административного правонарушения, если он не является собственностью правонарушителя, за исключением вещей, изъятых из оборота.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 29 мая 2017 года «О мерах по дальнейшему укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа, а также коренному совершенствованию системы исполнительного производства» и постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2017 года «Об организации деятельности Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан» вносятся изменения в законы «О прокуратуре», «О банкротстве», «Об ипотеке», «О страховой деятельности», «Об оперативно-розыскной деятельности», Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, Уголовно-процессуальный, Трудовой, Уголовно-исполнительный, Гражданский процессуальный, Хозяйственный процессуальный, Семейный, Налоговый и Бюджетный кодексы.
Так, Закон «О прокуратуре» дополняется новой нормой, определяющей статус созданного в ее структуре Бюро принудительного исполнения и его территориальных подразделений. Кроме того, ряд изменений связан с введением должности государственного исполнителя вместо судебного исполнителя.
Кроме этого, законом предусматривается, что рассмотрение дел об административных правонарушениях в сфере эксплуатации тепловой сети общего пользования и приборов учета тепловой энергии, предусмотренных статьей 101 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, относится к подведомственности судей по административным делам. К подведомственности Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан отнесены полномочия по рассмотрению дел об административных правонарушениях в части электрических и газовых сетей общего пользования, а также приборов учета электрической энергии и природного газа.
Вместе с тем в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 1 июня 2017 года «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления государственной ветеринарной службой» вносятся изменения в законы «О ветеринарии», «О защите населения от туберкулеза», «О качестве и безопасности пищевой продукции», Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности и Бюджетный Кодекс Республики Узбекистан, в связи с созданием Государственного комитета ветеринарии указанные изменения предусматривают замену в нормативно-правовых актах слова «Главное государственное управление ветеринарии при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан» на слова «Государственный комитет ветеринарии Республики Узбекистан».
Изменениями, вносимыми в Закон «О ветеринарии», к полномочиям Государственного комитета ветеринарии Республики Узбекистан отнесены функции по осуществлению единой государственной политики в области ветеринарии, координации взаимодействия органов государственного и хозяйственного управления и органов государственной власти на местах. На данный орган государственного управления возложены такие задачи, как осуществление мониторинга за эффективностью работ по обеспечению ветеринарного благополучия, раннего выявления, диагностики и профилактики распространения заразных болезней животных и другие функции.
Затем сенаторы рассмотрели вопрос об усилении мер по обеспечению гарантированных трудовых прав граждан в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и международными стандартами труда.
Данная инициатива Сената вызвана прежде всего актуальностью дальнейшего укрепления гарантий трудовых прав граждан в нашей стране.
Как отмечалось, за годы независимости была сформирована прочная правовая база, создавшая условия для обеспечения на практике общепризнанного права каждого на труд, свободный выбор работы, справедливые условия труда. Эти основополагающие социальные права, закрепленные в международных актах, нашли свое отражение в Конституции Республики Узбекистан, национальном законодательстве. В них четко установлен запрет на использование детского и принудительного труда.
Узбекистан, являясь членом Международной организации труда (МОТ), ратифицировал 14 конвенций организации, в том числе о недопущении детского и принудительного труда, положения которых последовательно имплементированы в национальное законодательство.
Узбекистаном налажено тесное и плодотворное сотрудничество с МОТ в данной сфере. В частности, в настоящее время реализуется Страновая программа по достойному труду в Узбекистане на 2017-2020 годы, предусматривающая комплекс мер по защите прав граждан в области трудовых отношений. Благодаря конструктивному взаимодействию с МОТ значительно улучшен международный имидж страны и достигнуты реальные успехи.
В нашей стране эффективно функционирует Координационный совет по вопросам детского и принудительного труда. Деятельность по мониторингу положения дел в данном направлении наряду с государственными также осуществляют гражданские и национальные институты по правам человека.
Предпринятые меры позволили достичь положительных результатов. В частности, в стране полностью искоренен детский и принудительный труд. С 2014 года Узбекистан не упоминается в перечне государств, имеющих серьезные недостатки при соблюдении конвенций МОТ.
Сенаторы подчеркнули, что в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан одним из приоритетов определено обеспечение гарантий надежной защиты прав и свобод граждан. Отдельным, важнейшим направлением большой работы в Год диалога с народом и интересов человека стало дальнейшее укрепление гарантий трудовых прав граждан.
Как было подчеркнуто на заседании, наша страна, решительно подтверждая свою приверженность международным обязательствам, соблюдению прав и свобод человека и взяв под строгий контроль дальнейшее обеспечение гарантированных трудовых прав граждан в соответствии с международными стандартами, открыта для конструктивного международного сотрудничества в данной сфере.
На пленарном заседании представители регионов особо отметили политическую волю нашего государства по предупреждению и недопущению детского и принудительного труда и установлению жесткого контроля над безусловным обеспечением прав граждан в данной сфере.
Участники заседания отметили, что в целях повышения эффективности всей работы по недопущению рисков принудительного труда на современном этапе необходимо обеспечение комплексности и системности принимаемых мер в сфере трудовых отношений, эффективное задействование потенциала социального партнерства госорганов с общественными организациями.
В целях предупреждения рисков принудительного труда, особенно в сельском хозяйстве, предстоит решить ряд актуальных задач по модернизации сельского хозяйства, повышению уровня механизации аграрного сектора, внедрению инновационных технологий в этой сфере. Кроме того, сенаторы подчеркнули значение доведения до мировой общественности объективной и полной информации о принимаемых в нашей стране масштабных мерах по обеспечению гарантий трудовых прав граждан. Также необходимо повысить эффективность информационной кампании по обеспечению проведения сезонных сельскохозяйственных работ, повышению правовой культуры населения, руководителей организаций и учреждений, фермерских и дехканских хозяйств и других мер, направленных на укрепление законности в сфере трудовых отношений.
По итогам обстоятельного обсуждения сенаторы приняли постановление, в соответствии с которым создается Парламентская комиссия по вопросам обеспечения гарантированных трудовых прав граждан. Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента рекомендовано образовать соответствующие территориальные комиссии. Определены конкретные направления их деятельности. В целях обеспечения открытости деятельности Парламентской комиссии, установления системного парламентского контроля вводится порядок, в соответствии с которым Парламентская комиссия регулярно будет вносить на рассмотрение пленарного заседания Сената Олий Мажлиса информацию о результатах изучения деятельности руководителей госорганов, других организаций в центре и на местах по исполнению законодательства и международных договоров Республики Узбекистан, связанных с обеспечением гарантированных трудовых прав граждан, в том числе предупреждением и недопущением использования принудительного труда. Территориальные комиссии регулярно будут вносить на рассмотрение соответствующую информацию в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, областные и Ташкентский городской Кенгаши народных депутатов.
Кроме того, данным постановлением Сената утвержден Комплекс мероприятий по обеспечению гарантированных трудовых прав граждан в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и международными стандартами труда, предусматривающий ряд мероприятий по совершенствованию законодательства, мониторингу выполнения ратифицированных конвенций МОТ, сотрудничеству с МОТ и другими международными организациями, укреплению потенциала государственных органов и институтов гражданского общества, информационно-разъяснительной работе в данной сфере.
Согласно постановлению ежегодная информация о мерах, принимаемых Республикой Узбекистан по обеспечению гарантированных трудовых прав граждан в соответствии с законодательством и международными стандартами труда, будет распространяться как официальная информация Генеральной Ассамблеи ООН.
В постановлении Сената определено, что через консульские учреждения нашей страны за рубежом до сведения мирового сообщества и международных организаций, в том числе международных финансовых институтов, будет доводиться информация о проводимой в стране масштабной работе по обеспечению гарантированных трудовых прав граждан.
В соответствии с постановлением правительством будут приняты комплексные меры по дальнейшему внедрению в сельскохозяйственную сферу рыночных механизмов, достижений современной науки и техники, повышению уровня механизации сельского хозяйства, выведению новых сортов хлопчатника, обеспечивающих условия для широкого применения механизированной уборки и максимальный эффект от механизации сельскохозяйственного производства, а также выработке различных методов экономического стимулирования привлекаемых сезонных работников, разработке предложений по урегулированию трудовых отношений в этой сфере и другие.
В постановлении особое внимание уделяется участию негосударственных некоммерческих организаций, других институтов гражданского общества в осуществлении общественного контроля за безусловным исполнением трудового законодательства на местах, проведении широкой информационно-разъяснительной кампании по этим вопросам среди населения и др. В этой связи Парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан рекомендовано рассмотреть вопрос о выделении субсидий, грантов и социальных заказов негосударственным некоммерческим организациям для реализации в рамках социального партнерства целевых программ по созданию достойных условий труда, усилению гарантий трудовых прав граждан.
По итогам обсуждения участники заседания призвали международные организации, финансовые институты к объективности при оценке осуществляемых в Узбекистане мер по недопущению принудительного труда.
По мнению сенаторов, принятое постановление послужит усилению действенности парламентского и общественного контроля за реализацией органами государственной власти и управления норм законодательства и международных договоров Республики Узбекистан по вопросам защиты трудовых прав граждан, недопущения принудительного труда в какой-либо форме.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о внесении изменений в составы Конституционного суда и Верховного суда Республики Узбекистан, о внесении изменений в состав Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по содействию активизации деятельности представительных органов власти на местах, о назначении Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Узбекистан в Германии и др.
В ходе двенадцатого пленарного заседания рассмотрено 8 вопросов, относящихся к компетенции Сената, в том числе 2 закона, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований в стране, развитие международного сотрудничества, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год диалога с народом и интересов человека». Отмечалось, что решения, принятые сенаторами, станут важным фактором расширения международного сотрудничества, дальнейшего укрепления гарантий прав, свобод и законных интересов граждан, обеспечения стабильности и благополучия в стране.
На этом двенадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.