O‘zbekiston va Afg‘oniston Prezidentlari muzokara o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sindao shahrida Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani bilan muzokara o‘tkazdi.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqi qardosh va qo‘shni Afg‘onistonda tinchlik barqaror bo‘lishidan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Joriy yil Toshkentda o‘tgan konferensiyadan keyin butun dunyoda Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish bo‘yicha katta harakatlar boshlangani mamnuniyat bag‘ishlaydi. Barcha tushunyaptiki, buning yakkayu yagona yo‘li muloqot. Ushbu uchrashuvimiz shu borada fikr almashish, mamlakatlarimiz uchun muhim masalalarni muhokama qilish uchun ayni muddaodir, dedi davlatimiz rahbari.
Ashraf G‘ani ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy muloqot keyingi paytlarda jadal faollashganini qayd etdi.
O‘zbekistonga tashrifim doirasida erishilgan kelishuvlar tez sur’atlarda amalga oshirilayotganini alohida ta’kidlamoqchiman. Afg‘oniston masalasi bo‘yicha yirik anjuman o‘tkazganingiz uchun xalqimiz va hukumatimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildiraman. Bu masalaga shaxsan e’tiboringiz siyosiy yechimlarga yo‘l ochdi, dedi Afg‘oniston Prezidenti.
Mamlakatimiz Afg‘onistonda muhim iqtisodiy va infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirmoqda. 2002 yildan buyon Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib berilmoqda. Surxon – Puli – Xumri yangi elektr tarmog‘ining ishga tushirilishi natijasida bu quvvat yanada ortadi.
Hayraton – Mozori Sharif temir yo‘lini Hirotgacha davom ettirish yana bir istiqbolli loyihadir. Bu Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash uchun katta hissa qo‘shib, mamlakatning tranzit salohiyatini oshiradi, yangi ish o‘rinlari yaratadi.
Gumanitar aloqalar ham jonlandi. Shu yilning yanvar oyida Termiz shahrida Afg‘on fuqarolariga ta’lim berish markazi ish boshladi. Hozirgi kunda bu maskanda 100 nafarga yaqin afg‘onistonlik yigit-qizlar ta’lim olmoqda.

Президенты Узбекистана и Афганистана провели переговоры
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в Циндао провел переговоры с Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани.
Шавкат Мирзиёев отметил, что народ Узбекистана заинтересован в установлении стабильного мира в братском соседнем Афганистане.
Нас радует, что после прошедшей в текущем году конференции в Ташкенте во всем мире начались активные действия по обеспечению мира в Афганистане. Все понимают, что единственным путем достижения этого является диалог. Данная наша встреча является хорошей возможностью обменяться мнениями по этому поводу, обсудить важные для наших стран вопросы, сказал глава нашего государства.
Ашраф Гани отметил активизировавшийся в последнее время политический диалог между нашими странами.
Хочу особо отметить быстрые темпы реализации договоренностей, достигнутых в рамках моего визита в Узбекистан. Выражаю от имени нашего народа и правительства глубокую признательность за то, что ваша страна провела крупное мероприятие по Афганистану. Ваше личное внимание к данному вопросу создало условия для выработки политических решений, сказал Президент Афганистана.
Узбекистан осуществляет важные экономические и инфраструктурные проекты в Афганистане. С 2002 года в эту страну осуществляется поставка электроэнергии , объемы которой возрастут в результате строительства новой линии электропередач Сурхан — Пули-Хумри.
В числе перспективных является и проект продления железной дороги Хайратан — Мазари-Шариф до Герата. Это станет важным вкладом в восстановление экономики Афганистана, повысит транзитный потенциал страны, создаст новые рабочие места.
Активизировались и гуманитарные связи. В январе текущего года в Термезе начал работу Образовательный центр по обучению афганских граждан. В настоящее время в центре получают образование около 100 афганских юношей и девушек.
В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития политических, торгово-экономических, транспортно-коммуникационных, культурно-гуманитарных связей между нашими странами, укрепления региональной безопасности.