Avval xabar berilganidek, Toshkent shahrining Alisher Navoiy, Olmazor, Islom Karimov va Furqat ko‘chalari oralig‘ida Tashkent City xalqaro biznes markazi bunyod etilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yil 6-aprelda ham bu yerga tashrif buyurib, inshootlarni zamonaviy va sifatli qilib qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Bugungi kunda mazkur zamonaviy markaz qurilishi yettita lotda jadal olib borilmoqda. Hozirgacha 42 ming kub metr tuproq ishlari bajarilgan, yer osti monolit qoplamalarini mustahkamlash yakunlangan.
Xorijiy investorlar ham bu istiqbolli loyihada ishtirok etishga katta qiziqish bildirmoqda. Bugungi kunda “Tashkent City” ma’muriy kengashi tomonidan qariyb 10 sarmoyador subyekt bilan hamkorlik tasdiqlangan. Ular orasida Buyuk Britaniya, Germaniya, Janubiy Koreya kabi davlatlarning yirik qurilish kompaniyalari bor.
Davlatimiz rahbari mazkur biznes markazi qurilishining borishi bilan tanishdi. Quruvchi va muhandislar, xorijlik mutaxassislar bilan suhbatlashdi. Mehmonxona va kongress-xolda xalqaro tadbirlarni o‘tkazish uchun barcha sharoitlar yaratish, zallarni bezatish va jihozlashda milliyligimizga e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.

Как сообщалось ранее, на территории между улицами Алишера Навои, Олмазор, Ислама Каримова и Фурката строится международный бизнес-центр Tashkent City.
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля текущего года посетил участок строительства, дал указания по качественному возведению сооружений.
В настоящее время строительные работы активно ведутся в семи лотах. Выполнены песчаные работы объемом 42 тысячи кубометров, завершена установка монолитных конструкций подземной части.
Большой интерес к участию в этом перспективном проекте выражают и иностранные инвесторы. Административным советом “Tashkent City” подтверждено сотрудничество с почти 10 инвесторами. В их числе крупные строительные компании Великобритании, Германии, Южной Кореи и других стран.
Глава государства ознакомился с ходом строительства бизнес-центра. Провел беседу со строителями и инженерами, иностранными специалистами. Отметил необходимость создания в гостиницах и конгресс-холле всех условий для качественного проведения международных мероприятий, использования национального стиля при оформлении и оснащении конференц-залов.