Davlatimiz rahbari 2017-yil 2-dekabr kuni “Toshkent-Sharqiy” aerodromi hududidagi mazkur loyiha bilan tanishib, biznes aviatsiyani tashkil etish va bunday turdagi barcha xizmatlarni ko‘rsatishga qodir zamonaviy infratuzilmani barpo etish borasida ko‘rsatmalar bergan edi.
Ishbilarmonlik aeroporti Markaziy Osiyo mintaqasida mutlaqo yangi tizim bo‘lib, yakka tartibdagi va korporativ parvozlarga ixtisoslashadi. Loyiha o‘zbekistonlik va xorijlik ishbilarmon doiralar vakillariga mahsulotlarini tashqi bozorga yetkazib berish, biznes-sheriklar topishda katta o‘rin tutadi. Ayni paytda xorijiy delegatsiyalarni kutib olish, oliy darajadagi mehmonlar va ishbilarmonlar, yurtimizga tashrif buyurayotgan ko‘plab xorijlik sayyohlarga namunali xizmat ko‘rsatish, poytaxtimiz havo bandargohining tranzit imkoniyatlarini oshirish, iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirishga o‘zining ijobiy ta’sirini ko‘rsatadi.
Hozirgi vaqtda aeroportda qurilish ishlari boshlab yuborilgan. Dastlabki bosqichda uzunligi 4 kilometr bo‘lgan zamonaviy uchish-qo‘nish yo‘lagi va soatiga 250 yo‘lovchini o‘tkazish imkoniyatiga ega terminal barpo etiladi, ikkinchi bosqichda qo‘shimcha infratuzilma, mehmonxona majmuasi quriladi.
Shu kunga qadar bu yerda qariyb 20 ming kub metr tuproq ishlari bajarildi. Qurilish-montaj ishlariga 100 dan ortiq maxsus texnika jalb etilgan. Bunyodkorlik ishlari “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ buyurtmasi asosida “Trans yo‘l qurilish maxsus pudrat” MCHJ, “Qurilish-montaj tresti” va “Toshkent ko‘priklardan foydalanish” unitar korxonalari ishchi-mutaxassislari tomonidan amalga oshirilmoqda.
Kompleks doirasida bir vaqtning o‘zida 20 ta samolyotni kutib olish va jo‘natish mo‘ljallangan perron qurildi. Shuningdek, qo‘riqlash, aloqa va xavfsizlik punktlari bunyod etilishi ko‘zda tutilmoqda. Loyiha doirasida havo kemalariga texnik xizmat ko‘rsatish markazi, samolyot va vertolyotlarni saqlash uchun zamonaviy angar, yong‘in xavfsizligi deposi quriladi. Shu bilan birga, dispetcherlik markazi va yo‘lovchilar uchun ovqatlanish binosi barpo etiladi.
Loyihaning birinchi bosqichi 2020-yilga yakunlanishi belgilangan bo‘lib, shu muddatda samolyotlarni qabul qilish, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish ishlarini boshlab yuboriladi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda ishbilarmonlik aviatsiyasini jonlantirish, mazkur aeroportda jahon standartlariga to‘la mosxizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish kerakliginita’kidladi
– Barcha muvaffaqiyatning zamirida ishni puxta loyiha asosida tashkil etish yotadi. Ishbilarmonlik aeroportini barpo etish va xorijiy ishbisharmonlarga ma’qul bo‘ladigan xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish uchun ushbu inshootning loyihasi mukammal bo‘lishi kerak. Aeroportga qadam qo‘ygan chet ellik xalqimizning milliy g‘ururini, iftixorini his etishi kerak. Shu bois mazkur masalalar bilan shug‘ullanadigan zamonaviy loyiha instituti tashkil etib, Yaponiya, Germaniya kabi rivojlangan mamlakatlardan malakali mutaxassislarni ishga jalb etish lozim. Ana shunday qilsakkina bu aeroport kelajakda xalqimizga, farzandlarimizga ko‘p yillar xizmat qiladi, – dedi Prezidentimiz.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства аэропорта для бизнес-авиации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 июня посетил участок строительства аэропорта для бизнес-авиации, возводимого на базе аэродрома «Ташкент-Восточный» в Кибрайском районе Ташкентской области.
Глава нашего государства ознакомился с данным проектом в ходе посещения аэродрома «Ташкент-Восточный» 2 декабря 2017 года, дал поручения по созданию бизнес-авиации в нашей стране и современной инфраструктуры, способной оказывать все необходимые услуги в этом направлении.
Деловой аэропорт станет новшеством в Центральной Азии и будет специализироваться на совершении индивидуальных и корпоративных рейсов. Деловая авиация откроет новые возможности и создаст удобства для предпринимателей. Проект поможет отечественным и иностранным деловым людям выводить свою продукцию на новые рынки, находить бизнес-партнеров.
В настоящее время в аэропорту начаты строительные работы. На первом этапе будут построены взлетно-посадочная полоса длиной 4 километра и терминал пропускной способностью 250 пассажиров в час, на втором — дополнительная инфраструктура, гостиничный комплекс.
До этого здесь выполнены песчаные работы почти на 20 тысяч кубометров. К строительно-монтажным работам привлечено более 100 единиц специальной техники. Строительство выполняется по заказу АО «Узбекистон темир йуллари» специалистами ООО “Транс йул курилиш махсус пудрат”, унитарных предприятий “Курилиш-монтаж трести” и “Тошкент куприклардан фойдаланиш”.
Возведен перрон, рассчитанный на одновременный прием и отправку 20 самолетов. Планируется строительство постов охраны, пунктов связи и безопасности. В рамках проекта также будут возведены центр техобслуживания воздушных судов, современный ангар для самолетов и вертолетов, депо пожарной безопасности, диспетчерский центр и кафе.
Первый этап проекта намечено завершить к 2020 году, к этому же времени аэропорт будет готов к приему самолетов и обслуживанию пассажиров.
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость создания в нашей стране активной деловой авиации, налаживания в новому аэропорту сервиса, полностью отвечающего международным стандартам.
– Основа всех успехов — тщательно проработанный проект. Чтобы строительство делового аэропорта шло качественно, и он получился всесторонне удобным для иностранных предпринимателей, необходимо иметь глубоко продуманный проект. Сошедший с самолета иностранец при виде этого аэропорта должен ощутить национальную идентичность, ценности нашего народа. Поэтому необходимо организовать современный проектный институт, который будет заниматься этими вопросами, привлечь квалифицированных специалистов из Японии, Германии и других развитых стран. За счет этого аэропорт будет долгие годы служить нашему народу, — сказал Президент.