O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O‘zbekiston respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar qildi.
Davlat rahbarlari oliy darajadagi muntazam uchrashuvlar va muloqotlar davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
O‘zaro savdo hajmi barqaror sur’atlarda ortib, nomenklaturasi kengayib borayotgani, bu joriy yilning o‘zidayoq o‘zaro tovar ayirboshlash ko‘rsatkichini 3 milliard dollarga, yaqin yillarda esa 5 milliard dollarga yetkazish imkonini berishi chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatlarimizning iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorligida mavjud ulkan salohiyatdan samarali foydalanishga qaratilgan hududlararo aloqalarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar sanoat, energetika, transport sohalarida va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan birdek manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning samarali faoliyatini, shuningdek, Qozog‘istonda O‘zbekiston yili doirasida birgalikda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan tadbirlarni yuksak baholadilar.
Shuningdek, xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqot so‘nggida Prezidentlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, qardosh mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishda intilishi qat’iy ekanliklarini ta’kidladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым. Об этом сообщил пресс-служба Президента Республики Узбекистан.
Главы государств обсудили актуальные вопросы узбекско-казахстанского многопланового партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе регулярных встреч и контактов на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечены устойчивый рост объемов и расширение номенклатуры взаимной торговли, что позволяет уже в текущем году достичь целевого показателя товарооборота в 3 миллиарда долларов, а в ближайшие годы – 5 миллиардов долларов.
Отдельное внимание уделено активизации межрегиональных контактов, нацеленных на эффективное использование имеющегося большого потенциала экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран.
Подтверждена обоюдная заинтересованность в реализации перспективных совместных проектов в сфере промышленности, энергетики, транспорта и других отраслях экономики.
Главы государств высоко оценили эффективную работу Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству, а также успешно проводимые совместные мероприятия в рамках Года Узбекистана в Казахстане.
В заключение Президенты Республики Узбекистан и Республики Казахстан подтвердили решительную приверженность дальнейшему укреплению узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, расширению взаимовыгодного сотрудничества на благо двух братских стран и народов.