Jamiyatimizda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining o‘rni va rolini kuchaytirish, joylarda ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, yosh avlodni ona Vatanga muhabbat va istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, keng qamrovli profilaktika tadbirlari va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, mahalla fuqarolar yig‘inlarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish ishlariga munosib hissa qo‘shib kelayotgan faol, tashabbuskor fuqarolar va jamoatchilik tuzilmalari vakillarini taqdirlash maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 3-fevraldagi «Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PF-4944-sonli Farmoniga asosan:
1. «Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni ta’sis etilsin.
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni to‘g‘risidagi Nizom 1-ilovaga muvofiq;
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni va uning guvohnomasining tavsiflari 2, 3-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi «Mahalla iftixori» ko‘krak nishonlari va ularning guvohnomalari tayyorlanishini ta’minlasin.
4. Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashining «Mahalla iftixori» ko‘krak nishonlari va ularning guvohnomalarini tayyorlash bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston «Mahalla» xayriya jamoat fondi mablag‘lari hisobidan qoplanishi to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda normativ-huquqiy hujjatlarga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalarni kiritsin.
6. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2017-yil 13-iyul
2017-yil 13-iyuldagi
PQ-3132-sonli Qaroriga 1-ilova
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni to‘g‘risidagi
1. «Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni (keyingi o‘rinlarda – ko‘krak nishoni) bilan jamiyatimizda fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarining o‘rni va rolini kuchaytirish, joylarda ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash, millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, yosh avlodni ona Vatanga muhabbat va istiqlol g‘oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalash, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, keng qamrovli profilaktika tadbirlari va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, mahalla fuqarolar yig‘inlarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish ishlariga munosib hissa qo‘shib kelayotgan faol, tashabbuskor fuqarolar va jamoatchilik tuzilmalari vakillari taqdirlanadilar.
2. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflar mahalla fuqarolar yig‘inlari tomonidan (fuqarolar vakillarining yig‘ilishlari qarorlari asosida) Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha tuman (shahar) kengashlariga beriladi.
3. Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha tuman (shahar) kengashlarining ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflari Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar hududiy kengashlari tomonidan ko‘rib chiqilib, har yilning 1-may sanasiga qadar Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashiga (keyingi o‘rinlarda – Respublika kengashi) taqdim etiladi.
4. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflarni ko‘rib chiqish tartibi Respublika kengashi tomonidan belgilanadi.
5. Respublika kengashining qarori bilan ko‘krak nishoniga tavsiya etilgan nomzodlarni ko‘rib chiqish bo‘yicha doimiy komissiya (keyingi o‘rinlarda – komissiya) tashkil etiladi.
6. Komissiya xulosasi asosida Respublika kengashining ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid qarori qabul qilinadi.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi qaror Respublika kengashining axborot vositalarida e’lon qilinadi.
7. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar eng kam oylik ish haqining to‘rt baravari miqdorida bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofoti oladilar.
Bir yo‘la to‘lanadigan pul mukofotlari O‘zbekiston «Mahalla» xayriya jamoat fondi mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
8. Ko‘krak nishoni, uning guvohnomasi va pul mukofoti Mustaqillik kuni bayrami arafasida Respublika kengashi raisi (yoki uning topshirig‘iga binoan boshqa mas’ul shaxslar) tomonidan tantanali vaziyatda topshiriladi.
9. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslarning mahalla tizimi rivojiga qo‘shgan munosib hissasi va ibratli faoliyatini keng targ‘ib qilish maqsadida mahalla fuqarolar yig‘inlari hamda tuman (shahar) markazlaridagi «Mahalla markazi» majmualari binolariga o‘rnatiladigan «Mahallamiz iftixorlari» axborot peshlavhasining namunaviy shakli Respublika kengashi tomonidan ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi.
10. Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar O‘zbekiston «Mahalla» xayriya jamoat fondi hisobidan mamlakatimiz sanatoriylarida davolanishlari uchun bir marotabalik bepul yo‘llanma olish huquqiga ega bo‘ladilar.
11. Ko‘krak nishoni takroran berilmaydi.
12. Ko‘krak nishoni davlat mukofotlaridan keyin ko‘krakning chap tomoniga taqiladi.
PQ-3132-sonli Qaroriga 2-ilova
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishonining
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni diametri 34 millimetrli doira shaklida bo‘lib, mis qotishmasidan tayyorlanadi.
Ko‘krak nishonining old tomoni yuqori qismida O‘zbekiston Respublikasining xaritasi, uning ostida mahallaning ramziy darvozasini ifodalovchi arka tasviri ko‘tarilayotgan quyosh nurlari fonida aks ettirilgan.
Ko‘krak nishonining aylanasi bo‘ylab zarhal hoshiya bilan o‘ralgan ko‘k rangdagi emal doira ichida «MAHALLA IFTIXORI» so‘zlari yozilgan. Harflarning balandligi 2,3 millimetr, yozuvlar zarhallangan. Uning pastki qismi markazida ikkita sakkiz qirrali yulduz oralig‘ida faxr-iftixor va sharaf ma’nolarini ifoda etuvchi dafna yaproqlari tasvirlangan.
Ko‘krak nishonining orqa tomoni markazida besh qatorda harflarning balandligi 2 millimetr bo‘lgan «MAHALLA», «TIZIMI RIVOJIGA», «QO‘SHGAN», «MUNOSIB HISSASI», «UCHUN» so‘zlari yozilgan.
Ko‘krak nishonining qalinligi 2,2 millimetr.
Tasvirlar va yozuvlar qabariqdir.
Ko‘krak nishonining old va orqa tomonlarining chetlari qabariq doira bilan o‘ralgan.
Ko‘krak nishoni ilgakchalar va halqacha yordamida to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi qadag‘ichga ulangan.
Qadag‘ichning eni – 26 millimetr, bo‘yi – 17 millimetrdan iborat. Qadag‘ich eni 22 millimetrli shoyi lenta bilan qoplangan bo‘lib, lentaning o‘rtasidan eni 8 millimetrli oq rangli yo‘l, ikki chetidan esa har birining eni 7 millimetr bo‘lgan yashil rangli yo‘l o‘tgan.
PQ-3132-sonli Qaroriga 3-ilova
«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni guvohnomasining
3 (2).jpg«Mahalla iftixori» ko‘krak nishoni guvohnomasi 160×110 millimetr o‘lchamdagi kitobcha shaklida bo‘lib, 240 g/kv.m. qalinlikdagi ofset qog‘ozdan tayyorlanadi.
Guvohnomaning tashqi tomoni (birinchi va to‘rtinchi betlari) ko‘k rangda bo‘lib, plyonka bilan qoplangan.
Guvohnomaning birinchi beti eni 7,5 millimetrli, ichki burchaklari aylana shaklida bo‘lgan to‘q ko‘k rangli hoshiya bilan o‘ralgan.
Guvohnomaning yuqori chekkasidan (birinchi beti) 35 millimetr pastda, markazda oralig‘i 3,5 millimetrli ikki satrdan iborat matn joylashgan. Birinchi satrda «Mahalla iftixori», ikkinchi satrda «ko‘krak nishoni» («Times new Roman Bolt» shrifti, 17-kegl) so‘zlari yozilgan. Undan 6 millimetr pastda «GUVOHNOMASI» (katta harflarda, «Times new Roman Bolt» shrifti, 17-kegl) so‘zi yozilgan. Yozuvlar zarhal rangida aks ettirilgan.
Guvohnomaning ichki tomoni (ikkinchi va uchinchi betlari) «Tangir» tasviri tushirilgan och havo rangda bo‘lib, ofset usulida chop etilgan.
Ichki tomonining chap qismida (ikkinchi beti), markazda ko‘krak nishonining asliga teng o‘lchamdagi rangli tasviri aks ettirilgan.
Guvohnomaning ichki o‘ng tomoni (uchinchi beti) yuqori chekkasidan 8 millimetr pastda, markazda «GUVOHNOMA» (katta harflarda, «Times new Roman Bolt» shrifti, 10-kegl) so‘zi hamda guvohnoma tartib raqami uchun «№» belgisi va 15 millimetrli chiziq joylashgan.
«GUVOHNOMA» so‘zidan 11 millimetr pastda mukofotlangan shaxsning familiyasi, ismi va otasining ismini qayd etish uchun oralig‘i 8 millimetrli uchta chiziq tortilgan.
Pastki chiziqdan 6 millimetr quyida, markazda oralig‘i 2 millimetrli uch satrdan iborat matn joylashgan. Birinchi satrda «Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish», ikkinchi satrda «organlari faoliyatini muvofiqlashtirish», uchinchi satrda «bo‘yicha respublika kengashining» («Times new Roman Bolt» shrifti, 10-kegl) so‘zlari yozilgan.
Undan 5 millimetr pastda oralig‘i 4 millimetr bo‘lgan ikki satrdan iborat matn joylashgan. Birinchi satrda «20__ y. «___» ___________dagi», ikkinchi satrda «____-sonli Qaroriga asosan» («Times new Roman Bolt» shrifti, 10-kegl) so‘zlari yozilgan.
Undan 5 millimetr pastda, markazda oralig‘i 5 millimetrli ikki satrdan iborat matn joylashgan. Birinchi catrda markazda «Mahalla iftixori» («Times new Roman Bolt» shrifti, 12-kegl), ikkinchi satrda «ko‘krak nishoni bilan mukofotlandi» («Times new Roman Bolt» shrifti, 10-kegl) so‘zlari yozilgan.
So‘nggi so‘zlardan 9 millimetr pastda, chap tomonda oralig‘i 2 millimetrli ikki satrdan iborat matn joylashgan. Birinchi satrda «Respublika», ikkinchi satrda «kengashi raisi» («Times new Roman Bolt» shrifti, 10-kegl) so‘zlari yozilgan.

В целях поощрения активных и инициативных граждан, представителей общественных структур, внесших достойный вклад в дело усиления роли и значения органов самоуправления граждан в обществе, обеспечения стабильности духовной среды на местах, укрепления межнациональной дружбы и согласия, воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и верности идеям независимости, осуществления социальной поддержки населения, широкомасштабных профилактических мероприятий и общественного контроля, развития материально-технической базы сходов граждан махаллей, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2017 года № УП-4944 «О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли»:
1. Учредить нагрудный знак «Маҳалла ифтихори».
Положение о нагрудном знаке «Маҳалла ифтихори» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Маҳалла ифтихори» и удостоверения к нему согласно приложениям №№ 2, 3.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить изготовление нагрудных знаков «Маҳалла ифтихори» и удостоверений к ним.
4. Одобрить предложение Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан по покрытию расходов, связанных с изготовлением нагрудных знаков «Маҳалла ифтихори» и удостоверений к ним, за счет средств благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
5. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести изменения и дополнения в нормативно-правовые документы, вытекающие из настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А. Арипова.
Город Ташкент, 13 июля 2017 года
№ ПП-3132 от 13 июля 2017 года
о нагрудном знаке «Маҳалла ифтихори»
1. Нагрудным знаком «Маҳалла ифтихори» (далее – нагрудный знак) награждаются активные и инициативные граждане, представители общественных структур, внесшие достойный вклад в дело усиления роли и значения органов самоуправления граждан в обществе, обеспечения стабильности духовной среды на местах, укрепления межнациональной дружбы и согласия, воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и верности идеям независимости, осуществления социальной поддержки населения, широкомасштабных профилактических мероприятий и общественного контроля, развития материально-технической базы сходов граждан махаллей.
Нагрудным знаком могут награждаться и лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
2. Предложения по награждению нагрудным знаком вносятся сходами граждан махалли (на основе решений собрания представителей граждан) в районный (городской) совет по координации деятельности органов самоуправления граждан.
3. Предложения по награждению нагрудным знаком, внесенные районными (городскими) советами по координации деятельности органов самоуправления граждан, рассматриваются территориальными советами Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и сдаются ежегодно до 1 мая в Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан (далее – Республиканский совет).
4. Порядок рассмотрения предложений по награждению нагрудным знаком устанавливается Республиканским советом.
5. Решением Республиканского совета создается постоянно действующая комиссия (далее – комиссия) по рассмотрению представленных кандидатов на награждение нагрудным знаком.
6. На основании заключения комиссии Республиканским советом принимается решение о награждении нагрудным знаком.
Решение о награждении нагрудным знаком публикуется в средствах информации Республиканского совета.
7. Лица, награжденные нагрудным знаком, получают единовременное денежное вознаграждение в размере четырехкратной минимальной заработной платы.
Выплата единовременных денежных вознаграждений осуществляется за счет средств благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
8. Вручение нагрудного знака, удостоверения к нему и денежного вознаграждения производится в торжественной обстановке председателем Республиканского совета (или по его поручению другими ответственными лицами) накануне празднования Дня независимости.
9. В целях широкой пропаганды образцовой деятельности награжденных нагрудным знаком лиц, внесших достойный вклад в развитие системы махалли, Республиканским советом разрабатывается и утверждается типовая форма информационного стенда «Маҳалламиз ифтихорлари», устанавливаемого в зданиях сходов граждан махаллей и комплексов «Маҳалла маркази» в районных (городских) центрах.
10. Лицам, награжденным нагрудным знаком, предоставляется право на одноразовые бесплатные путевки для лечения в санаториях страны за счет благотворительного общественного фонда Узбекистана «Маҳалла».
11. Повторное награждение нагрудным знаком не производится.
12. Нагрудный знак носится на левой стороне груди, после государственных наград.
нагрудного знака «Mаҳалла ифтихори»
Нагрудный знак «Маҳалла ифтихори» изготавливается из медного сплава, имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на фоне лучей восходящего солнца изображена карта Республики Узбекистан, под ней – арка, символизирующая ворота махалли.
По окружности на голубом эмалевом поясе с позолоченной окантовкой надпись «MAHALLA IFTIXORI». Надписи позолоченные, высота букв 2,3 миллиметра. Внизу по центру между двумя восьмиконечными звездочками изображены лавровые ветви – символ почета и славы.
На оборотной стороне нагрудного знака по центру в пять рядов расположена надпись «MAHALLA», «TIZIMI RIVOJIGA», «QO‘SHGAN», «MUNOSIB HISSASI», «UCHUN», высота букв 2 миллиметра.
Толщина нагрудного знака – 2,2 миллиметра.
Изображения и надписи выпуклые.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой. Ширина колодки – 26 миллиметров, высота – 17 миллиметров.
Колодка обтянута шелковой лентой шириной 22 миллиметра. В центре – белая продольная полоса шириной 8 миллиметров, по бокам зеленые полосы шириной 7 миллиметров.
Приложение №3
удостоверения к нагрудному знаку «Маҳалла ифтихори»
3 (2).jpgУдостоверение к нагрудному знаку «Маҳалла ифтихори» представляет собой книжку размером 160х110 миллиметров, изготовленную из офсетной бумаги плотностью 240 г/м.кв.
Лицевая сторона удостоверения (первая и четвертая страницы) припрессована пленкой, имеет фон синего цвета.
Первая страница удостоверения оформлена рамкой темно-синего цвета толщиной 7,5 миллиметра с закругленными внутренними уголками.
Вниз от верхнего края удостоверения (первая страница) на 35 миллиметров, по центру, с интервалом 3,5 миллиметра расположен текст в две строки: первая строка «Mahalla iftixori», вторая — «ko‘krak nishoni» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 17). Ниже на 6 миллиметров — надпись «GUVOHNOMASI» (буквы заглавные, шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 17). Надписи выполнены в золотистом цвете.
Внутренняя часть удостоверения (вторая и третья страницы) выполнена в небесно-голубом цвете с нанесением рисунка «Тангир» и отпечатана офсетным способом.
В левой части внутренней стороны удостоверения (вторая страница) по центру расположено цветное изображение нагрудного знака в натуральную величину.
В правой части внутренней стороны удостоверения (третья страница) на 8 миллиметров ниже верхнего края, по центру, расположена надпись «GUVOHNOMA» (буквы заглавные, шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10), знак «№» и далее линия длиной в 15 миллиметров для указания порядкового номера удостоверения.
Ниже на 11 миллиметров надписи «GUVOHNOMA» с интервалами в 8 миллиметров расположены три линии для указания фамилии, имени и отчества награждаемого лица.
На расстоянии 6 миллиметров от нижней линии по центру расположен текст в три строки с интервалом в 2 миллиметра. Первая строка содержит надпись «Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish», вторая — «organlari faoliyatini muvofiqlashtirish», третья — «bo‘yicha respublika kengashining» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Ниже на 5 миллиметров расположен текст в две строки с интервалом в 4 миллиметра. Первая строка содержит надпись «20__ y. «___» ___________dagi», вторая — «____-sonli Qaroriga asosan» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Далее, ниже на 5 миллиметров, по центру размещен текст в две строки с интервалом в 5 миллиметров: первая строка — «Mahalla iftixori» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 12), вторая — «ko‘krak nishoni bilan mukofotlandi» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).
Слева, на 9 миллиметров ниже последних слов, расположена надпись в две строки с интервалом 2 миллиметра: первая строка — «Respublika», вторая — «kengashi raisi» (шрифт «Times new Roman Bolt», кегль 10).