Prezident Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 12 oktyabr kuni amaliy tashrif bilan Ostona shahriga keldi.
Davlatimiz rahbarini aeroportda Qozog‘iston Bosh vaziri A.Smailov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
13-14 oktyabr kunlari Ostonada ikkita sammit – Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining majlislari bo‘lib o‘tadi. Prezidentimiz ularda ishtirok etib, nutq so‘zlaydi.
Sammitlar kun tartibiga o‘zaro savdoni ko‘paytirish va sanoat kooperatsiyasi loyihalarini ilgari surish, samarali transport kommunikatsiyalarini shakllantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish masalalari kiritilgan.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Prezidenti hamkor mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama muzokaralar ham o‘tkazadi.

Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева 12 октября прибыл с рабочим визитом в город Астану.
В аэропорту главу нашего государства встретили Премьер-министр Казахстана А.Смаилов и другие официальные лица.
13-14 октября в Астане состоятся заседания Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и Совета глав государств Содружества Независимых Государств. В них примет участие и выступит Президент нашей страны.
В повестку саммитов включены вопросы увеличения взаимной торговли и продвижения проектов промышленной кооперации, формирования эффективных транспортных коммуникаций, обеспечения продовольственной безопасности и противодействия изменению климата.
Программой пребывания Президента Узбекистана предусмотрено также проведение ряда двусторонних встреч и многосторонних переговоров с руководителями делегаций стран-партнеров.