Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxtako‘pir tumani “Qaraoy” ovul fuqarolar yig‘ini hududida mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi “Agro kompleks Karakalpakstan” O‘zbekiston – Amerika qo‘shma korxonasi qurilishi boshlandi.
Majmua loyihasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Arxitektura va qurilish qo‘mitasi tomonidan tasdiqlangan. Umumiy qiymati 3 million AQSh dollaridan iborat mazkur loyihaga 700 ming dollar xorijiy investitsiya kiritilishi rejalashtirilgan.
Loyiha ikki bosqichdan iborat: 1-bosqichda xorijdan 700 bosh naslli qoramol, 2-bosqichda esa 2000 bosh naslli qo‘y keltiriladi.
Qo‘shma korxonaga ajratilgan 540,3 gektar yerning 386,8 gektari ekin maydoni uchun ajratilgan.
Loyiha ishga tushgach, aholining meva-sabzavot, go‘sht, sut mahsulotlariga, shuningdek, chorvaning omixta yemga bo‘lgan talabi shu joyning o‘zida qanoatlantiriladi.
Joriy yil noyabr-dekabr oylarida gidroponika texnikasi asosida issiqxonalar qurish, bug‘doy, sholi va go‘sht mahsulotlarini qayta ishlash maqsadida xorijdan zamonaviy uskunalar keltirish nazarda tutilgan.
Majmuada qoramol, qo‘y, echki boqish va tuyachilikni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Ayni paytda korxonada 20 kishi doimiy ish bilan ta’minlangan bo‘lib, majmua to‘liq ishga tushgach, 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.

На территории схода граждан аула «Караой» Тахтакупырского района Республики Каракалпакстан началось строительство узбекско-американского совместного предприятия «Agro kompleks Karakalpakstan».
Проект комплекса утвержден Государственным комитетом Республики Каракалпакстан по архитектуре и строительству. К реализации проекта общей стоимостью 3 миллиона долларов США планируется привлечь иностранные инвестиции на 700 тысяч долларов.
На первом этапе проекта планируется завезти из-за рубежа 700 породистых овец, на втором — 2000.
Из выделенных совместному предприятию 540,3 гектара земельных площадей 386,8 гектара отведены под посевы сельхозкультур.
Ввод агрокомплекса в строй позволит обеспечить потребность жителей района в плодоовощной продукции, а также наладить производство комбикормов.
В ноябре-декабре текущего года планируется построить гидропонные теплицы, завезти из-за рубежа современное оборудование для переработки пшеницы, риса и мяса.
В комплексе также намечено разведение крупного рогатого скота, овец и коз, верблюдов. В настоящее время на предприятии постоянной работой обеспечены 20 человек, после выхода комплекса на полную мощность будет создано еще более 100 рабочих мест.