Самарқанд вилоятининг ҳокими тасдиқланди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг тавсияси Халқ депутатлари Самарқанд вилояти кенгаши томонидан қўллаб-қувватланди. Эркинжон Турдимов Самарқанд вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
9efabe4a-0653-86fb-b21f-fb9eb142ed68.jpg
Давлатимиз раҳбари вилоят раҳбарлари ва фаоллари олдидаги долзарб вазифаларни белгилаб берди.
– Вилоят иқтисодиётини ривожлантириш, инвестиция жараёнини фаоллаштириб, янги корхоналар қуриш ва иш ўринларини кўпайтириш энг муҳим ва устувор йўналиш ҳисобланади. Ўтган йили вилоятда 448 та объект ишга туширилиб, 8 минг 700 дан ортиқ иш ўрни яратилган. Лекин Самарқанддек катта салоҳиятга эга ҳудуд учун бу етарли эмас, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда 2019-2020 йилларда амалга ошириладиган 968 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилгани, хорижий давлатлар билан ҳамкорликда йирик саноат корхоналари ташкил этилиши маълум қилинди.
Самарқанднинг туризм салоҳиятидан фойдаланиш, қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.

Предложенная Президентом Шавкатом Мирзиёевым кандидатура была поддержана депутатами Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов. Эркинжон Турдимов утвержден в должности Самаркандской области.
Глава государства определил актуальные задачи перед руководством и активом области.
— Развитие экономики области, активизация инвестиционного процесса, создание новых предприятий и рабочих мест — важнейшая и самая приоритетная задача. В прошлом году в области введено в строй 448 объектов и создано более 8,7 тысячи рабочих мест. Но для такой области с огромным потенциалом как Самаркандская этого недостаточно, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что на 2019-2020 годы сформировано 968 инвестиционных проектов, планируется организовать крупные промышленные предприятия в сотрудничестве с зарубежными странами.
Даны поручения по использованию туристического потенциала региона, диверсификации сельского хозяйства, развитию предпринимательства.