Фарғона шаҳрида кўп қаватли уй-жой қуриш кўлами кенгаяди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳридаги Мустақиллик мавзесида янгидан барпо этилаётган кўп қаватли турар жойлар билан танишди.
Давлатимиз раҳбарига дастлаб Фарғона шаҳрининг Бош режаси асосида амалга оширилаётган қурилиш-ободонлаштириш ишлари ҳақида маълумот берилди.
Президентимизнинг 2016 йил 11 ноябрдаги «2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп қаватли уйларни қуриш ва реконструкция қилиш дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ Фарғона шаҳрида кўп қаватли турар жойлар қуриш ва реконструкция қилиш ишлари олиб борилмоқда. Ушбу дастурга асосан ўтган йили Мустақиллик мавзесида 7 қаватли 5 та турар жой биноси қурилиб, эҳтиёжманд оилаларга топширилган эди. Мазкур уйлар 2 ва 3 хонали бўлиб, йигирма йиллик имтиёзли ипотека кредити асосида берилган. Хонадонларда оилаларнинг яшаши учун барча зарур шароит яратилган: квартиралар иситиш қозони билан таъминланган, йўлакларга замонавий лифтлар ўрнатилган.
Айни пайтда ҳудудда жорий йилга режалаштирилган 10 та уй қуриб битказилмоқда. Уйлар Мустақиллик байрами арафасида фойдаланишга топширилади.
06912be0-decf-0560-37cc-edad1100b0f8.jpg
2019 ва 2020 йилларда бу ерда яна 19 кўп қаватли уй қурилиши кўзда тутилган бўлиб, бунинг натижасида уйлар 34 тага, улардаги хонадонлар сони 1428 тага етказилади. Шунингдек, шаҳарчада 4 қаватли тижорат уйлари, меҳмонхона, умумтаълим мактаби, боғча, савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кўп қаватли автотураргоҳ барпо этиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари кўп қаватли уйларни қуришда Туркия, Жанубий Корея каби ривожланган мамлакатларда кенг қўлланилаётган турар жой биноларини блоклардан барпо этиш тажрибасини ўзлаштириш кераклигини таъкидлади.
Блоклардан қуриладиган уй биринчидан тез битади, зилзилага бардошли бўлади, ҳам таннархи арзон тушади, деди Шавкат Мирзиёев. Ривожланган давлатларнинг барчасида ана шундай уйлар қурилмоқда. Мамлакатимизга блоклардан уй қуриш бўйича замонавий технология олиб келинмоқда. Бундай тажриба келгусида уй-жой қурилишини кўпайтириш имконини беради.
Ижтимоий соҳа ходимлари, яхши ишлаган ўқитувчилар ва шифокорларга мўлжалланган кўп қаватли уйлар бунёд этишга киришиш, улар учун бошланғич бадал тўловида имтиёзлар бериш истиқболдаги режалардан экани қайд этилди. Шундай қилсак, жамиятимизда адолатни таъминлаган бўламиз, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда вилоятдаги мавжуд инфратузилма иншоотларини сақлаш ва ундан самарали фойдаланиш, Фарғона, Марғилон, Қувасой ва Қўқон шаҳарларидаги кўп қаватли уйларни иситиш тизимини қайта тиклаш, вилоятда ичимлик сув ва оқова тизимларини ривожлантириш лойиҳалари тақдимотлари ўтказилди.
Президентимиз Фарғона вилоятининг йирик марказларидан бўлган ушбу тўрт шаҳарни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолининг муаммоларини ҳал этиш, йўл, ичимлик сув ва уй-жой инфратузилмасини яхшилаш, янги иш жойлари ташкил этишни кўпайтириш юзасидан мазкур шаҳарлар ҳокимларига зарур топшириқлар берди.

Масштаб строительства многоэтажных домов в Фергане расширится
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с многоэтажными домами, возведенными на массиве Мустакиллик города Фергана.
Главе нашего государства представили информацию о строительной и благоустроительной работе, осуществляемой согласно генеральному плану Ферганы.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017 — 2020 годы» от 11 ноября 2016 года в Фергане ведутся строительство и реконструкция многоэтажного жилья. В прошлом году в соответствии с этой программой на массиве были построены и сданы в эксплуатацию 5 семиэтажных домов, квартиры в которых предоставлены нуждающимся семьям. Дома состоят из двух- и трехкомнатных квартир, предоставляемых на основе льготных ипотечных кредитов сроком на 20 лет. Созданы все условия для проживания, дома обеспечены отопительными котлами, в подъездах установлены современные лифты.
В настоящее время на массиве завершается строительство 10 домов, которые будут сданы в эксплуатацию в текущем году в преддверии Дня независимости.
В 2019 и 2020 годах намечено построить еще 19 многоэтажных домов. В общей сложности на территории массива возведут 34 дома на 1428 квартир. Помимо этого здесь планируется строительство четырехэтажных комплексов коммерческого назначения, гостиницы, общеобразовательной школы, детского сада, пунктов торговли и бытового обслуживания, многоэтажной автостоянки.
Глава нашего государства отметил, что при строительстве многоквартирного жилья необходимо освоить методику возведения домов из блоков, которая широко применяется в таких странах, как Турция, Южная Корея.
— Блоки, прежде всего, ускоряют строительство, создают сейсмоустойчивость, кроме того, снижается себестоимость, сказал Шавкат Мирзиёев. — Такие дома строятся во всех развитых странах. В нашу страну также привлекаются современные технологии блочного строительства. Этот опыт позволит в дальнейшем расширить масштаб жилищного строительства.
Говорилось о планах по началу строительства многоэтажных домов для работников социальной сферы, успешно работающих учителей и врачей, предоставления им льгот по первоначальному взносу. Сделав так, мы обеспечим справедливое отношение к их самоотверженному труду, сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов по содержанию и эффективному использованию инфраструктуры области, ремонту системы отопления многоэтажных домов в Фергане, Маргилане, Кувасае и Коканде, развитию систем питьевого водоснабжения и канализации в области.
Президент нашей страны дал хокимам указанных городов, являющихся крупными областными центрами, соответствующие поручения по социально-экономическому развитию, решению проблем населения, улучшению питьевого водоснабжения и содержания жилищного фонда, созданию новых рабочих мест.