“O‘zekspomarkaz”da “Made in Uzbekistan” deb nomlangan mamlakatimiz iqtisodiy soha yutuqlari ko‘rgazma-yarmarkasi ish boshladi.
Ko‘rgazma ochilish marosimida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, davlat va jamoat tashkilotlari, mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan diplomatik korpus vakillari, mahalliy va chet ellik ishbilarmonlar qatnashdi.
30.JPG
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari N.Otajonov va boshqalar mamlakatimizda tarmoqlararo kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish, mahalliy korxonalarda import o‘rnini bosuvchi va eksportga yo‘naltirilgan yangi mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratilayotgani, korxonalarning jadal faoliyati uchun qulay shart-sharoitlar yaratib berilayotganini ta’kidladi.
59.JPG
Ko‘rgazmada mahalliy ishlab chiqaruvchilar yengil sanoat, farmatsevtika, neft-gaz, oziq-ovqat, charm-poyabzal, qurilish, xalq iste’moli mollari, avtomobilsozlik, kimyo sanoati, yo‘l-transport infratuzilmasi, elektrotexnika, telekommunikatsiya va axborot texnologiyalari, agrosanoat yutuqlari, yangi mahsulotlar, ta’lim va boshqa turdagi xizmatlarni namoyish etmoqda. Ko‘rgazma ishtirokchilari va tashrif buyuruvchilar uchun ishlab chiqarish tarmoqlariga joriy etilayotgan so‘nggi innovatsion loyihalar haqida ma’lumot olish imkoni yaratilgan.
63.JPG
Ta’kidlash joizki, bugun nafaqat ichki bozorda, balki Markaziy Osiyo mintaqasi va MDH bozorlarida yuqori talabga ega va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan e’tibor tufayli mamlakatimizda joriy yil boshidan mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan 750 loyiha asosida 5 trillion 781 milliard so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarildi. Mahsulotlar eksporti hajmi muttasil ortib bormoqda.
68.JPG
Ko‘rgazma-yarmarka mahalliy va xorijiy ishbilarmon doiralar, yirik kompaniyalar, xususiy korxonalar vakillarida katta qiziqish uyg‘otmoqda. Xususan, Xitoyning Shensi provinsiyasida joylashgan xalqaro port zonasi ma’muriyati o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar bilan hamkorlik aloqalarni mustahkamlash niyatida. “Bir makon, bir yo‘l” loyihasi doirasida savdo-hamkorlik, gumanitar aloqalarni mustahkamlash ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, Qozog‘istonning “Sauda Samal” kompaniyasi, Tojikistonning “Saxovat” savdo majmuida joylashgan O‘zbekiston – Tojikiston savdo uyi mas’ullari tadbirkorlarimiz ishlab chiqarayotgan mahsulotlar uchun beg‘araz maydonchalar ajratish, ushbu mamlakatlarda mahsulotlar namoyishini tashkil etish takliflarini bildirmoqda. Shuningdek, Janubiy Koreya, Rossiya, Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tailand, Kuvayt, Turkiya, Fransiya va boshqa davlatlar kompaniyalari vakillarining ham faol qiziqishi kuzatilmoqda.
24.JPG
– O‘zbekistonda qulay investitsiya muhiti mavjud va bu boradagi imkoniyatlar yanada kengayayotganini kuzatayapmiz, – deydi “Longi Energy” kompaniyasi savdo menejeri Ark Chjou (Xitoy). – Kompaniyamiz qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish uchun qurilmalar ishlab chiqaradi. O‘zbekistonda muqobil energetika sohasida yaxshi tajriba to‘plangan. Mamlakatingizda yilning qariyb 300 kuni quyoshli bo‘ladi. Demak, muqobil energiyadan unumli foydalanish imkoniyati yuqori. Bugun o‘zbekistonlik hamkasblarimiz ishlab chiqarayotgan mahsulotlar, texnologiyalar bilan tanishdik. Kelgusida ular bilan hamkorlikda fotoelektrik panellar ishlab chiqarishni rejalashtirganmiz.
1 (1).JPG
Ko‘rgazma-yarmarkada O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va uning hududiy bo‘limlari vakillari, mamlakatimiz bank-moliya tashkilotlari ham qatnashib, tadbirkorlikni rivojlantirish, ishbilarmonlarga imtiyozli kreditlar ajratish, faoliyat ko‘lamini kengaytirish, mahsulotlar eksportini ko‘paytirish bilan bog‘liq o‘z xizmatlarini taqdim etmoqda.
6 (1).JPG
– Italiyalik hamkasblarimiz bilan hamkorlikda lift ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yganmiz. Bugungi kunda 7 xildan ziyod turdagi mahsulotlarimizni Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston Respublikalariga eksport qilayapmiz. Yaqinda Rossiyaga ham mahsulotlarimizni yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzdik, – deydi Samarqand viloyatidagi “Lift group” korxonasi direktori Alisher Karimov. – Bugungi tadbirda mahalliy tashkilotlardan hamkorlik bo‘yicha takliflar kelib tushmoqda, chet ellik ishbilarmonlar ham mahsulotimizga katta qiziqish bildirmoqda.
2 (2).JPG
Tadbirda 220 dan ortiq mahalliy korxona vakillari 10 mingdan ziyod turdagi tayyor tovarlar, butlovchi qismlar va boshqa mahsulotlarni ishtirokchilar e’tiboriga havola etmoqda. Ko‘rgazma doirasida seminarlar, mahsulotlar va xizmatlar namoyishi o‘tkazilmoqda. Chet ellik hamkorlar bilan manfaatli shartnomalar imzolanmoqda.

В Узэкспоцентре началась выставка-ярмарка достижений экономической сферы нашей страны “Made in Uzbekistan”.
В открытии выставки приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители государственных и общественных организаций, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, отечественных и зарубежных деловых кругов.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Н.Отажонов и другие отметили, что в нашей стране уделяется особое внимание укреплению межотраслевых кооперационных связей, производству импортозамещающей и экспортоориентированной продукции, созданию оптимальных условий для развития предприятий.
На выставке отечественные производители представляют изделия легкой промышленности, фармацевтической, нефтегазовой, продовольственной, кожевенно-обувной, строительной, автомобилестроительной, химической промышленности, товары народного потребления, электротехнику, продукцию сферы телекоммуникаций и информационных технологий, агропромышленности, образовательные услуги и многое другое. Создана возможность для участников и посетителей выставки получить сведения об инновационных проектах, внедряемых в производственные отрасли.
Выставка-ярмарка вызывает большой интерес у представителей отечественных и зарубежных деловых кругов, крупных компаний, частных предприятий. В частности, администрация международной портовой зоны в китайской провинции Шэньси намерена укреплять сотрудничество с Узбекистаном. В рамках проекта «Один пояс, один путь» предусматривается укрепление торгово-экономических, гуманитарных связей. Помимо этого, ответственные лица компании «Сауда Самал» (Казахстан), Торгового дома «Узбекистан -Таджикистан», расположенного в торговом комплексе «Саховат» (Таджикистан) внесли предложения о безвозмездном выделении у себя площадок для демонстрации продукции наших предпринимателей. Растет заинтересованность в партнерстве с узбекскими производителями и у компаний Южной Кореи, России, Афганистана, Кыргызстана, Таиланда, Кувейта, Турции, Франции и других стран.
– В Узбекистане создана благоприятная инвестиционная среда и наблюдается расширение возможностей в этой области, — говорит торговый менеджер компании “Longi Energy” Арк Чжоу (Китай). – Наша компания производит устройства для использования возобновляемых источников энергии. В Узбекистане накоплен хороший опыт в сфере альтернативной энергетики. Сегодня мы ознакомились с соответствующей продукцией и технологиями узбекских коллег. В будущем намерены совместно с ними наладить производство фотоэлектрических панелей.
– Совместно с итальянскими коллегами мы наладили производство лифтов. Сегодня мы экспортируем более 7 видов нашей продукции в Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан. Недавно заключили договор о поставке нашей продукции в Россию, — говорит директор предприятия “Lift group” в Самаркандской области Алишер Каримов. – На ярмарке получили предложения о сотрудничестве от отечественных и зарубежных компаний.
На выставке более 220 представителей отечественных предприятий предлагают более 10 тысяч видов готовых изделий, комплектующих и другую продукцию. В рамках ярмарки проводятся семинары, демонстрации продукции и услуг, подписываются выгодные договоры с зарубежными партнерами.