2018-yilning 23-fevlar kuni Moskva shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan uchrashdi.Bu haqda TIVning Matbuot xizmati xabar qildi.
FMinmoscow.png
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Rossiya kun tartibidagi asosiy masalalar hamda boshqa xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, 2017-yili ikki mamlakat o‘rtasida faol muloqot kuzatildi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 4-5-aprel kunlari Rossiyaga bo‘lgan davlat tashrifi va Prezident Vladimir Putin bilan muzokoralar olib borgani muhim voqea bo‘ldi.
Vazirlar oliy va boshqa darajalardagi ikki tomonlama kelishuvlarni tadbiq etish bo‘yicha amaliy qadamlarga alohida e’tibor qaratdilar.
Suhbatda mintaqaviy xavfsizlikka, jumladan Afg‘onistondagi vaziyatga jiddiy e’tibor qaratildi. Shu nuqtayi nazardan Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sherikchilik” nomli xalqaro konferensiya muhim rol o‘ynashi lozimligi qayd etildi.
Uchrashuvda Rossiya tomoni Toshkent konferentsiyasining muvaffaqiyatli o‘tishidan manfaatdor ekanligini va unda yuqori darajada ishtirok etishini tasdiqladi.
Muzokaralar yakunida vazirlar tomonidan 2018-2019-yillarga mo‘ljallangan tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi Hamkorlik dasturi imzolandi.
Shuningdek, Abdulaziz Kamilov va Sergey Lavrov OAV vakillari uchun qisqa chiqish qildilar va jurnalistlarning savollariga javob berdilar.

23 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся с рабочим визитом в г.Москве, встретился с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым, об этом сообщила пресс-служба МИДа.
FMinmoscow.png
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями по основным вопросам узбекско-российской повестки дня, некоторым международным и региональным проблемам.
Подчеркивалось, в 2017 году между двумя странами наблюдался активный диалог. Знаковым событием стал состоявшийся 4-5 апреля государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Россию и его переговоры с Президентом Владимиром Путиным.
Министры отдельное внимание уделили практическим шагам по реализации двусторонних договоренностей на высшем и других уровнях.
Стороны уделили серьезное внимание проблемам региональной безопасности, в т.ч. ситуации в Афганистане. В этом контексте, как было отмечено, важную роль должна сыграть предстоящая в г.Ташкенте международная конференция по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие».
На встрече российская сторона подтвердила заинтересованность в успешном проведении Ташкентской конференции и участие в ее работе на высоком уровне.
По итогам переговоров министры подписали межмидовскую Программу сотрудничества на 2018-2019 годы.
Абдулазиз Камилов и Сергей Лавров также выступили с краткими заявлениями для СМИ и ответили на вопросы журналистов.