Почта алоқаси тизими бугунги кунда мамлакат ҳудудларида хат ва почта жўнатмалари билан бир қаторда товарларни етказиб бериш, банк, молия ва давлат хизматларини кўрсатиш бўйича ўз инфратузилмасига эга бўлган муҳим соҳа ҳисобланади.
“Ўзбекистон почтаси” акциядорлик жамияти мамлакатимизнинг почта алоқаси миллий оператори сифатида республика миқёсида
2 мингга яқин почта алоқаси объектига эга бўлиб, барча аҳоли пунктларини қамраб олган.
Шу билан бирга, Миллий оператор тармоғини ривожлантириш
бўйича етарлича чоралар кўрилмаганлиги оқибатида Умумжаҳон почта иттифоқининг Почта ривожланиши индекси глобал рейтингида Ўзбекистон 93-ўринда қолмоқда.
Почта алоқаси хизматларини кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш, соҳага замонавий технологияларни жорий этиш, почта алоқаси хизматларини тақдим этиш фаолиятини тўлиқ автоматлаштириш орқали Почта ривожланиши индекси глобал рейтингида мамлакатимизни биринчи 50 таликка киритиш мақсадида:
1. Қуйидагилар почта алоқаси хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштиришнинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
а) хат-хабар ташиш ва курьерлик хизматларини ривожлантириш бўйича:
почта ва курьерлик хизматларини тақдим этиш фаолияти билан шуғулланиб келаётган маҳаллий ва хорижий компаниялар билан ҳамкорликда “якуний манзил” хизматини жорий этиш;
почта алоқасининг анъанавий хизматларини такомиллаштириш, уларни рақамлаштириш, жўнатмаларни қабул қилиш, кузатиб бориш ва етказиш жараёнларига ахборот технологиялари ва тизимларини жорий этиш орқали аҳоли, бизнес ва давлат идораларига замонавий хизматларни тақдим этиш;
“Гибрид почта” жўнатмаларини қабул қилиш ва етказиб бериш хизматлари сонини 2 баробарга ошириш;
б) электрон тижорат бозоридаги фаолиятни ривожлантириш бўйича:
маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотларини онлайн сотиш ва мижозларга етказиб бериш имкониятини берувчи электрон савдо майдончаси ахборот тизимини яратиш;
логистика марказларини ташкил этиш, товарларни сақлаш ва етказиб беришни ўз ичига олган хизматларни йўлга қўйиш ва ривожлантириш;
в) хизматлар бозоридаги почта алоқаси фаолиятини ривожлантириш бўйича:
почта алоқаси объектлари орқали тўловларни онлайн режимда қабул қилиш автоматлаштирилган тизимини модернизациялаш ва унинг мобиль иловасини ишлаб чиқиш;
республиканинг камида 1 000 та почта бўлимида, айниқса, олис ва чекка ҳудудларда молиявий хизматлар турларини, хусусан, аҳолидан тўловлар қабул қилишни икки баробарга кенгайтириш ҳамда аутсорсинг асосида банк хизматлари кўрсатилишини йўлга қўйиш;
олис ва чекка ҳудудлардаги почта бўлимида давлат хизматлари кўрсатилишини йўлга қўйиш;
почта алоқаси соҳасида жорий этилаётган янги хизмат турларини инобатга олган ҳолда Миллий оператор тизимида фаолият юритувчи кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш.
2021–2023 йилларда Ўзбекистон Республикасида почта алоқаси соҳасини ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси”1-иловага мувофиқ;
2021–2025 йилларда Ўзбекистон Республикасида почта алоқаси соҳасини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг қуйидагиларни инобатга олувчи 2021 йилда 42 та намунавий туманларда (шаҳарларда) почта алоқаси корхоналарини трансформация қилиш лойиҳаларини кўзда тутувчи “Йўл харита”ларини 3–16-иловаларга мувофиқ амалга ошириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин:
а) почта биноларини қайта қуриш ва таъмирлаш ҳамда улардан унумли фойдаланиш бўйича:
267 та почта алоқаси бўлими биносини таъмирлаш;
110 та бинони давлат-хусусий шериклик асосида замонавий кўринишда қайта қуриш бўйича келишувга эришиш;
б) телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш
ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича:
326 та почта алоқаси бўлимигача 754 км оптик толали алоқа линияларини тортиш;
250 та почта алоқаси бўлимини замонавий компьютер техникаси ва мобиль қурилмалар билан таъминлаш;
в) почта алоқаси боғламасининг молиявий ва иқтисодий аҳволини яхшилаш ҳамда почта хизматларини кўрсатиш бўйича:
42 та туман почта алоқаси боғламасида “Гибрид почта” жўнатмаларини чоп этиш ва унга ишлов берган ҳолда олувчиларга етказиб беришни йўлга қўйиш;
230 та почта алоқаси бўлимида банк хизматлари кўрсатишни йўлга қўйиш;
55 та қўшимча почта алоқаси бўлимини очиш ҳисобидан 145 та янги иш ўрни яратиш.
4. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.М.Садиков) ҳамда Миллий оператор (А.Н.Файзуллаев):
2021 йил 1 февралга қадар онлайн савдо майдончасини ишга тушириб, маҳсулотларни республика бўйича, айниқса, олис ва чекка ҳудудларда савдога олиб чиқиш, Миллий оператор тармоқларидан фойдаланиб, сотилган маҳсулотларни манзилларга етказиб бериш тизимини жорий этсин;
АТ “Алоқабанк” (К.Н.Ирисбекова) билан биргаликда 2021 йил
1 мартга қадар почта алоқасининг анъанавий ва жорий этилаётган янги хизматлари бўйича малакали мутахассисларни жалб қилган ҳолда, ўқув марказини ташкил қилсин ҳамда 2021 йил якунига қадар 2 000 та2022 йилда барча ходимларнинг малакаси оширилишини таъминласин;
2021 йил 1 апрелга қадар Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида биттадан почта алоқаси объектида мижозлар номига келган почта жўнатмаларини олиш
учун мўлжалланган ўз-ўзига хизмат кўрсатувчи автоматлаштирилган комплексларни (почтамат) жорий этиш бўйича синов/намунавий лойиҳаларни амалга оширсин ва 2021 йил якунига қадар яна 150 та объектда ушбу хизматни жорий этиш чораларини кўрсин;
2021 йил 1 июлга қадар почта жўнатмаларини қабул қилиш, саралаш ва онлайн кузатиш имконини берувчи автоматлашган
тизимни ишга туширсин ҳамда маҳаллий ва хорижий курьерлик компаниялари билан ҳамкорликни йўлга қўйган ҳолда уларнинг тизимларига интеграция қилсин;
2021 йил 1 майга қадар тижорат банклари билан биргаликда банк пластик карталарига почта алоқаси бўлимлари орқали тўлиқ хизмат кўрсатиш (карталарни маблағ билан тўлдириш, нақд пул ечиш, жисмоний шахсларни идентификация қилиш) тизимини жорий этсин;
2021 йил 1 июлга қадар почта тармоқлари орқали аутсорсинг асосида тижорат банклари номидан жисмоний шахсларга кредит бериш тўғрисида аризаларни қабул қилиш, кредитларни сўндириш бўйича тўловларни қабул қилиш, юридик шахслар кунлик савдо тушумини қабул қилиш каби банк хизматлари кўрсатишни жорий қилишни таъминласин;
2021 йил якунига қадар интернет-дўконлари товарларини сақлаш ва етказиб бериш хизматларини ўз ичига олган 4 та логистика марказини ташкил этсин.
5. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлиги, Молия вазирлиги, тижорат банкларининг “Ўзбекистон почтаси” акциядорлик жамиятининг 100 миллиард сўм миқдордаги оддий акцияларини қўшимча чиқариш ҳамда мазкур акцияларни 17-иловада келтирилган корхона ва ташкилотлар орасида жойлаштириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2020–2024 йиллар якунига кўра Миллий оператор устав капиталидаги давлат улуши бўйича ҳисобланган дивидендлар почта алоқаси тармоғини ривожлантириш, ахборот тизимларини жорий этиш ва кўрсатилаётган хизматларни кенгайтириш учун устав капиталини ошириш (капитализация қилиш) шарти билан Миллий оператор ихтиёрида қолдирилсин.
6. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Миллий оператор Адлия вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 апрелдан бошлаб олис ва чекка ҳудудларда жойлашган почта алоқаси объектларида камида 13 та турдаги давлат хизмати аутсорсинг асосида ташкил этилишини таъминласин.
Бунда, почта алоқаси хизмати ҳақи кўрсатилган давлат хизматлари учун тўланадиган давлат божлари, йиғимлари ва барча турдаги тўловлар суммасининг 10 фоизи миқдорида белгиланади ва Давлат хизматлари агентлиги томонидан маблағларнинг ўзига йўналтириладиган қисми ҳисобидан тўлаб берилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 24 майдаги “Экспорт фаолиятини молиялаштириш ва суғурта ҳимояси механизмларини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида“ги ПҚ–4337-сон ҳамда 2020 йил 7 майдаги “Экспорт фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4707-сон қарорларига мувофиқ жорий этилган маҳсулотларни экспорт қилишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларини 50 фоизгача миқдорида компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш механизми маҳсулотларни экспорт қилишда почта жўнатмалари орқали ташиш харажатларига ҳам татбиқ этилсин.
Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси (С.У.Умурзаков) бир ой муддатда маҳаллий экспорт қилувчи корхоналар (уларнинг ваколатли вакиллари)га маҳсулотларни экспорт қилишда почта жўнатмалари орқали ташиш харажатларини қисман компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш шартлари, миқдорлари ва тартибини тасдиқласин.
8. Миллий оператор 2022 йил якунига қадар ушбу қарор билан белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш учун зарур бўлган, республикада ишлаб чиқарилмайдиган автомототранспорт воситалари, ускуналар, қурилмалар, моддий-техника ресурслари, дастурий таъминот ва хизматларни импорт қилишда божхона тўловларидан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) озод қилинсин.
9. Мазкур қарорда белгиланган чора-тадбирларнинг сифатли
ва ўз вақтида бажарилишини мувофиқлаштириш ва мониторинг қилишнинг қуйидаги тартиби ўрнатилсин:
Бош вазир маслаҳатчиси – IТ-технологиялар, телекоммуникациялар ва инновацион фаолиятни ривожлантириш масалалари департаменти бошлиғи О.М.Умаров – мазкур қарорда белгиланган вазифалар ва чора-тадбирларнинг сифатли ва ўз вақтида амалга оширилиши устидан тизимли назоратни ташкил этади;
ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.М.Садиков – почта алоқаси тизимини ривожлантириш масалалари бўйича оператор ва провайдерларнинг фаолиятини мувофиқлаштиради, фойдаланувчиларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилади, шунингдек, ҳар ойда ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 15-санасига қадар ушбу қарор билан тасдиқланган “Йўл харита”лари ижроси тўғрисида умумлашган таҳлилий маълумотларни Вазирлар Маҳкамасига киритади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, Тошкент шаҳар ва вилоятлар ҳокимлари – аҳоли гавжум жойларда устувор равишда почта алоқаси хизматларини кўрсатиш объектлари учун ер ажратиш, почта биноларидан самарали фойдаланиш, уларни замонавий архитектура ва шаҳарсозлик талабларига мослаштиришни таъминлайди, шунингдек, ташкил этилаётган онлайн савдо майдончасига маҳаллий маҳсулотларни жойлаштириш ишларига тадбиркорларни кенг жалб қилади;
“Ўзбекистон почтаси” АЖ Бош директори в.б. А.Н.Файзуллаев – қарор билан тасдиқланган “Йўл харита”ларида “Ўзбекистон почтаси” АЖ олдига қўйилган вазифалар ҳамда чора-тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилишини таъминлайди.
10. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул ҳамда шахсий жавобгар этиб Бош вазир маслаҳатчиси О.М.Умаров ва ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.М.Садиков белгилансин.

Система почтовой связи на сегодняшний день является важной сферой, имеющей в регионах страны собственную инфраструктуру доставки товаров, оказания банковских, финансовых и государственных услуг наряду с письмами и почтовыми отправлениями.
Акционерное общество «Узбекистон почтаси» в качестве национального оператора почтовой связи страны имеет около 2 тысяч объектов почтовой связи, охвативших все населенные пункты республики.
Вместе с тем вследствие недостаточного принятия мер по развитию сети Национального оператора в Глобальном рейтинге индекса почтового развития Всемирного почтового союза Узбекистан остается на 93-м месте.
В целях включения нашей страны в первые 50 позиций Глобального рейтинга индекса почтового развития путем кардинального совершенствования системы оказания услуг почтовой связи, внедрения современных технологий в сферу, полной автоматизации деятельности по оказанию услуг почтовой связи:
1. Определить основными направлениями совершенствования системы оказания услуг почтовой связи:
а) по перевозке корреспонденции и развитию курьерских услуг:
внедрение сервиса «последняя миля» в сотрудничестве с отечественными и зарубежными компаниями, занимающимися деятельностью по оказанию почтовых и курьерских услуг;
оказание современных услуг населению, бизнесу и государственным ведомствам путем совершенствования и оцифровки традиционных услуг почтовой связи, внедрения информационных технологий и систем в процессы приема, отслеживания и доставки отправлений;
увеличение в 2 раза количества услуг по приему и доставке «гибридных почтовых» отправлений;
б) по развитию деятельности на рынке электронной коммерции:
создание информационной системы электронной торговой площадки, предоставляющей возможность онлайн-реализации
и доставки клиентам продукции отечественных производителей;
создание центров логистики, налаживание и развитие услуг, включающих в себя хранение и доставку товаров;
в) по развитию деятельности почтовой связи на рынке услуг:
модернизацию автоматизированной системы онлайн-приема платежей в объектах почтовой связи и разработку ее мобильного приложения;
расширение в два раза видов финансовых услуг, в частности по приему платежей от населения, а также налаживание оказания банковских услуг на основе аутсорсинга минимум в 1 000 почтовых отделений республики, особенно в отдаленных и труднодоступных районах;
налаживание оказания государственных услуг в почтовых отделениях, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах;
переподготовку и повышение квалификации кадров, осуществляющих деятельность в системе Национального оператора, с учетом новых видов услуг, внедряемых в сфере почтовой связи.
«Дорожную карту» по развитию сферы почтовой связи
в Республике Узбекистан в 2021–2023 годах согласно приложению № 1;
Целевые показатели развития сферы почтовой связи в Республике Узбекистан в 2021–2025 годах согласно приложению № 2.
3. Одобрить предложения Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента
о реализации в 2021 году «дорожных карт», предусматривающих проекты трансформации предприятий почтовой связи в 42 образцовых районах (городах), согласно приложениям №№ 3–16, учитывающих:
а) в сфере реконструкции, ремонта и эффективной эксплуатации зданий отделений почтовой связи:
ремонт зданий 267 отделений почтовой связи;
достижение заключения соглашений о реконструкции в современном облике 110 зданий на основе государственно-частного партнерства;
б) в сфере развития телекоммуникационной инфраструктуры
и укрепления материально-технической базы:
проведение 754 километров волоконно-оптических линий связи
до 326 отделений почтовой связи;
обеспечение 250 отделений почтовой связи современной компьютерной техникой и мобильными устройствами;
в) в сфере улучшения финансового и экономического состояния узлов почтовой связи и оказания почтовых услуг:
налаживание распечатки и доставки получателям в обработанном виде «гибридных почтовых» отправлений в 42 районных узлах почтовой связи;
налаживание оказания банковских услуг в 230 отделениях почтовой связи;
создание 145 новых рабочих мест за счет открытия дополнительно 55 отделений почтовой связи.
4. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций (Садиков Ш.М.) и Национальному оператору (Файзуллаев А.Н.):
в срок до 1 февраля 2021 года запустить торговую онлайн-площадку и внедрить систему выставления продукции на торги по республике, особенно в отдаленных и труднодоступных районах, и доставки реализованной продукции по адресам с использованием сети Национального оператора;
в срок до 1 марта 2021 года совместно с АК «Алокабанк» (Ирисбекова К.Н.) создать учебный центр с привлечением квалифицированных специалистов по традиционным и новым внедряемым услугам почтовой связи, а также обеспечить повышение квалификации до конца 2021 года 2 000 работников, в 2022 году – всех остальных;
в срок до 1 апреля 2021 года реализовать пилотные/типовые проекты внедрения автоматизированных комплексов самообслуживания (почтоматов), предназначенных для получения почтовых отправлений, поступивших на имя клиентов, в одном объекте почтовой связи города Ташкента, Республики Каракалпакстан и областных центров, до конца 2021 года – принять меры по внедрению данной услуги еще
в 150 объектах;
в срок до 1 июля 2021 года запустить автоматизированную систему, предоставляющую возможность приема, сортировки и онлайн-отслеживания почтовых отправлений, осуществить интеграцию данной системы с системами отечественных и зарубежных курьерских компаний
с налаживанием сотрудничества с ними;
в срок до 1 мая 2021 года совместно с коммерческими банками внедрить систему полного обслуживания банковских пластиковых карт (пополнение карт денежными средствами, снятие наличных денежных средств, идентификация физических лиц) в отделениях почтовой связи;
в срок до 1 июля 2021 года обеспечить внедрение в почтовых узлах таких банковских услуг, как прием заявлений о предоставлении кредитов физическим лицам от имени коммерческих банков на основе аутсорсинга, прием платежей по погашению кредитов, прием ежедневной торговой выручки юридических лиц;
в срок до конца 2021 года создать 4 центра логистики, включающих услуги по хранению и доставке товаров для интернет-магазинов.
5. Одобрить предложение Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентства по управлению государственными активами, Министерства финансов и коммерческих банков о дополнительном выпуске простых акций акционерного общества «Узбекистон почтаси» в размере 100 млрд сумов, а также размещении данных акций среди предприятий и организаций, перечень которых приведен в приложении № 17.
Оставить в распоряжении Национального оператора дивиденды, начисляемые по итогам 2020–2024 годов по доле государства в его уставном капитале, для развития сети, внедрения информационных систем и расширения оказываемых услуг почтовой связи с условием увеличения (капитализации) уставного капитала.
6. Министерству по развитию информационных технологий
и коммуникаций и Национальному оператору совместно
с Министерством юстиции начиная с 1 апреля 2021 года обеспечить внедрение не менее 13 видов государственных услуг на основе аутсорсинга в объектах почтовой связи, расположенных в отдаленных
и труднодоступных районах.
При этом стоимость услуг почтовой связи устанавливается в размере 10 процентов от суммы государственных пошлин, сборов и всех видов платежей, уплачиваемых за оказанные государственные услуги,
и оплачивается Агентством государственных услуг за счет части средств, направляемой данному агентству.
7. Применить механизм предоставления субсидий на компенсацию в размере до 50 процентов расходов по перевозке автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом при экспорте продукции, внедренный в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2019 года № ПП–4337 «О мерах по расширению механизмов финансирования и страховой защиты экспортной деятельности» и от 7 мая 2020 года № ПП–4707 «О мерах по дальнейшей поддержке экспортной деятельности», также к расходам по перевозке посредством услуг почтовой связи при экспорте продукции.
Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта
и инвестиций (Умурзаков С.У.) в месячный срок утвердить условия, размеры и порядок предоставления субсидий отечественным предприятиям-экспортерам (их уполномоченным представителям)
для частичной компенсации расходов по перевозке продукции посредством услуг почтовой связи при экспорте продукции.
8. Освободить до конца 2022 года Национальный оператор
от таможенных платежей (за исключением налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление) при импорте не производимых в республике автомототранспортных средств, оборудования, устройств, материально-технических ресурсов, программного обеспечения и услуг, необходимых для реализации мер, определенных настоящим постановлением.
9. Установить следующий порядок осуществления координации
и мониторинга качественной и своевременной реализации мер, определенных настоящим постановлением:
советник Премьер-министра – начальник Департамента
по вопросам развития IТ-технологий, телекоммуникаций
и инновационной деятельности Умаров О.М. организует системный контроль за качественной и своевременной реализацией задач и мер, определенных настоящим постановлением;
министр по развитию информационных технологий
и коммуникаций Садиков Ш.М. осуществляет координацию деятельности операторов и провайдеров по вопросам развития системы почтовой связи, защищает права и законные интересы пользователей, а также ежемесячно до 15-го числа месяца, следующего за отчетным, вносит в Кабинет Министров обобщенную аналитическую информацию об исполнении «дорожных карт», утвержденных настоящим постановлением;
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы города Ташкента и областей обеспечивают в приоритетном порядке выделение земли для объектов по оказанию услуг почтовой связи
в многолюдных местах, эффективную эксплуатацию зданий отделений почтовой связи, их адаптацию к современным архитектурным
и градостроительным требованиям, а также на широкой основе привлекают предпринимателей к работам по размещению отечественной продукции
на создаваемой онлайн торговой площадке на широкой основе;
и.о. генерального директора АО «Узбекистон почтаси» Файзуллаев А.Н. обеспечивает своевременную и качественную реализацию мер и задач, поставленных перед АО «Узбекистон почтаси» в «дорожных картах», утвержденных настоящим постановлением.
и коммуникаций совместно с заинтересованными министерствами
и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Возложить на советника Премьер-министра Умарова О.М.
и министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Садикова Ш.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля