Электротехника саноатининг экспорт салоҳиятини янада ривожлантириш ва ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўтган давр мобайнида электротехника саноати ташкилотлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича салмоқли ишлар бажарилди, бу эса ишлаб чиқаришнинг янги турларини ўзлаштирган ҳолда маҳсулотни ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш ҳажмини сезиларли даражада ошириш имконини яратди.
Шу билан бирга, 2017 йилда электротехника саноатига киритилган инвестицияларнинг салмоғи республика бўйича умумий инвестицияларнинг атиги 0,8 фоизини, ЯИМ таркибида электротехника маҳсулоти ишлаб чиқариш ҳажми эса 1,5 фоизни ташкил этди.
Саноатда хомашё базасининг чегараланганлиги хорижий аналоглари билан солиштирганда унинг таннархи ошишига сабаб бўлмоқда. Шу билан бирга, хомашё, материаллар ва бутловчи буюмларнинг импортида қўшилган қиймат солиғи муддатини кечиктиришга имкон яратиш ва ҳисобга олиш механизмининг мавжуд эмаслиги экспорт қилувчи ташкилотларнинг айланма маблағлари бошқа мақсадларга жалб қилинишига ва харажатларнинг ошишига олиб келмоқда.
Электротехника саноати ташкилотларининг фаолият самарадорлигини янада ривожлантириш ва ошириш, замонавий технологияларни жорий этиш учун шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Электротехника саноати корхоналари, “Ўзэлтехсаноат” АК акциядорларининг умумий йиғилиши, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳамда Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасининг:
“Ўзэлтехсаноат” АК негизида унинг мол-мулки ва давлатга тегишли бошқа воситаларни, шунингдек, дебитор ва кредитор қарздорлигини (“Ўзэлтехсаноат” АКга тегишли хўжалик жамиятларининг кўчмас мулки ва устав капиталидаги акциялар пакети (улуши) бундан мустасно) ўтказган ҳолда Ўзбекистон электротехника саноати корхоналари уюшмасини (кейинги ўринларда – “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси) ташкил этиш;
“Ўзэлтехсаноат” АКга тегишли хўжалик жамиятларининг кўчмас мулки ва устав капиталидаги акциялар пакети (улуши)ни Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасига ўтказиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
ихтиёрий асосда аъзо бўлган электротехника саноати корхоналари
ва ташкилотлари “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси аъзолари ҳисобланиши;
ижро аппаратининг тузилмасини тасдиқлаш “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси таъсисчиларининг умумий йиғилиши қарори билан амалга оширилиши;
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси раиси ва унинг ўринбосарлари таъсисчиларнинг умумий йиғилиши қарори билан сайланиши;
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси фаолиятини жорий таъминлаш ва молиялаштириш “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси аъзоларининг бадал ва ажратмалари ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилиши маълумот учун қабул қилинсин.
3. “Ўзэлтехсаноат” уюшмасининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
хомашёни қайта ишлаш, юқори қўшилган қийматли тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш бўйича ягона комплекс сифатида, шу жумладан, саноат кооперациясини кенгайтириш ва қўллаб-қувватлаш асосида саноатни барқарор ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш;
ички ва ташқи бозорларда электротехника маҳсулотларига бўлган талаб конъюнктурасини ўрганиш ва шу асосда маҳсулотнинг янги турларини ўзлаштиришда кўмаклашиш, ички бозорни юқори сифатли миллий электротехника маҳсулотлари билан тўлдириш ва унинг экспорт географиясини, шу жумладан, турли ахборот ресурслари ва кўргазма тадбирларида миллий брендларни илгари суриш ва электротехника саноати корхоналари салоҳиятини намоён этиш орқали кенгайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича юқори технологик ишлаб чиқаришни ўзлаштириш учун инвестициялар, биринчи навбатда, чет эл инвестицияларини кенг жалб қилишга кўмаклашиш, саноатни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, ихтисослашган етакчи хорижий компаниялар билан қўшма ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
электротехника саноати соҳасидаги стандартлаштириш ва сертификатлаштириш тизимини халқаро талаблар ва стандартлар билан уйғунлаштириш орқали уни такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилиш;
ҳудудлар салоҳиятини янада ривожлантириш истиқболлари, хомашё базаси, инфратузилма, меҳнат ресурслари ва бозорларнинг мавжудлигидан келиб чиққан ҳолда электротехника саноати корхоналарини жойлаштиришга кўмаклашиш;
электротехника саноати соҳасида кадрларни тайёрлашга бўлган реал эҳтиёж ва истиқболли йўналишларни аниқлаш, мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ўқув дастурларни такомиллаштиришда иштирок этиш, мазкур соҳада илмий-тадқиқот ишларини чуқурлаштириш;
саноатни жадал ривожлантиришга ва электротехника саноати корхоналарининг барқарор фаолият кўрсатишига тўсқинлик қилувчи тизимли муаммоларни аниқлаш ва бартараф этиш, мазкур соҳадаги қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
4. Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасининг “Сино” АЖ давлат акциялари пакетини инвесторларга танлов асосида “ноль” харид қиймати бўйича корхонанинг кредиторлар олдидаги қарзини тўлаш билан бир вақтда корхонанинг фаолиятини соғломлаштириш учун инвестициялар киритиш шарти билан топшириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Ташқи савдо вазирлиги ва “Ўзэлтехсаноат” уюшмасининг:
ТИФ ТН кодлари 7411 гуруҳи бўйича мис қувурлар экспортига қўшилган қиймат солиғининг ноль ставкасини қўллаш;
ТИФ ТН кодлари 7407-7410 ва 7412-7419 гуруҳлари бўйича мисдан ясалган маҳсулотлар экспортига қўшилган қиймат солиғининг ноль ставкасини харид қилинган мис бўйича қўшилган қиймат солиғи суммасининг 50 фоизини ҳисобга киритиш, қолган ярмини корхона харажатларига ўтказган ҳолда 2020 йилнинг 1 январига қадар қўллаш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
6.  “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси таркибига кирадиган электротехника ва электр-маиший маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи корхоналарга 2022 йилнинг 1 январига қадар ўзининг асосий ва ёрдамчи ишлаб чиқариши учун бутловчи буюмлар, хомашё ва материаллар, шунингдек, улар томонидан амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари доирасида олиб келинадиган қурилиш материаллари импортида божхона декларацияси қабул қилинган кундан бошлаб қўшилган қиймат солиғини тўлашни 120 кунга кечиктириш имконияти берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Давлат божхона қўмитаси ва Давлат солиқ қўмитаси икки ой муддатда қўшилган қиймат солиғини тўлашни кечиктириш бўйича қарздорлик суммасини қўшилган қиймат солиғи юзасидан умумий ҳисоб-китобда ёпишни назарда тутувчи “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси таркибига кирадиган электротехника ва электр-маиший маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи корхоналарга кечиктириш имкониятини бериш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
7. Белгилаб қўйилсинки, 2022 йилнинг 1 январига қадар:
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси мол-мулк солиғи ва юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи тўлашдан озод этилади;
шартномалар бўйича ташкилотларнинг “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига ажратмалари юридик шахслардан олинадиган фойда солиғи бўйича солиқ солинадиган базадан чиқарилади.
8. Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов бир ҳафта муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи Электротехника саноатида амалдаги ишлаб чиқаришларни техник ва технологик жиҳатдан янгилаш ва янгиларини ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш “Йўл харитаси”ни тасдиқласин:
амалдаги электротехника корхоналарини техник ва технологик жиҳатдан янгилаш ва янгиларини ташкил этиш бўйича 153,8 миллион АҚШ доллари миқдоридаги 22 та инвестиция лойиҳаларини 2019-2021 йилларда амалга ошириш;
2021 йилга юқори қўшилган қийматли тайёр электротехника ва электр-маиший маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳажмларини 2 бараварга ошириш;
2021 йилда тайёр электротехника ва электр-маиший маҳсулотларнинг экспорт ҳажмини 400 миллион АҚШ доллари миқдорига эришиш;
лойиҳа қиймати 500 миллион АҚШ доллари бўлган истиқболли инновация лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш учун хорижий инвесторларни жалб этиш.
9. “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Молия вазирлиги ва Ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда электротехника саноати корхоналарининг алоҳида сарф-харажатларини, шу жумладан, ўзларида ишлаб чиқарилган маҳсулотларни экспорт қилишдаги транспорт харажатларини субсидиялаш механизмини қўллаш бўйича хорижий мамлакатларнинг тажрибасини татбиқ этиш имкониятини ўрганиб чиқсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси билан биргаликда электротехника саноатига инвесторларни ва хорижнинг етакчи электротехника ва электр-маиший маҳсулотлар ишлаб чиқарувчиларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги икки ой муддатда маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқларини оператив тарзда рўйхатга олишда кўмаклашиш ва соҳани янада такомиллаштириш бўйича таклифлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги:
“Ўзиккиламчиранглиметалл” АЖ ва “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси билан биргаликда бир ой муддатда ўз қуйма қувватларида ёки тегишли рангли металларни ишлаб чиқарувчи ихтисослаштирилган корхоналарда маҳсулот таннархини пасайтириш учун ишлаб чиқаришга қайта ишланган хомашёни такроран жалб этган ҳолда электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш натижасида ҳосил бўладиган рангли металлар парчалари ва чиқиндиларини қайта ишлаш механизмини яратиш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси ва Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда бўш турган ишлаб чиқариш объектлари негизида электротехника саноати ихтисослаштирилган кичик саноат зоналари (технопарклари)ни ташкил этиш бўйича таклифлар киритсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017-2021йилларда электротехника саноатини бошқаришни янада такомиллаштириш, уни жадал ривожлантириш ва диверсификациялаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 2017 йил 13 февралдаги ПҚ-2772-сон қарорининг 13-бандида белгиланган имтиёзларнинг амал қилиши маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида, хомашё товарлари ишлаб чиқарувчи корхоналардан ташқари, республиканинг барча электротехника саноати корхоналарига татбиқ этилсин.
14. “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси электротехника саноати корхоналари билан биргаликда 2019 йил 1 февралга қадар кадрлар тайёрлаш эҳтиёжидан келиб чиқиб, электротехника саноати учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, шу жумладан, таълимнинг талаб юқори бўлган янги йўналишларини очиш ҳамда таҳсил олаётганларнинг электротехника саноати корхоналари ва тадқиқот муассасалари негизида малака амалиёти ўташи бўйича таклифларни Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига киритсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда товарлар (ишлар, хизматлар)нинг давлат харидлари доирасида ўтказиладиган тендерлар, танловларда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун 20 фоизгача бўлган нарх преференцияси механизмини жорий этишни назарда тутувчи давлат харидларини амалга ошириш тартибини такомиллаштириш бўйича таклифлар киритсин.
16. “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси Тошкент шаҳар, Шайхонтоҳур тумани, Фурқат кўчаси, 1-уйда бепул фойдаланиш ҳуқуқи билан жойлаштирилсин.
Бунда “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси мазкур объектни реконструкция қилиш ва мукаммал таъмирлашни илгари белгиланган манбалар ҳисобидан тугатишни таъминласин.
17. Адлия вазирлиги “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Н.С.Отажонов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию и повышению экспортного потенциала электротехнической промышленности
За прошедший период проделана значительная работа по повышению эффективности деятельности организаций электротехнической промышленности, что позволило существенно увеличить объем производства и экспорта продукции с освоением новых видов производств.
Вместе с тем в 2017 году удельный вес инвестиций в электротехническую промышленность составил всего 0,8 процента от общих инвестиций по республике, а объем производства электротехнической продукции в структуре ВВП – 1,5 процента.
Ограниченность сырьевой базы в промышленности приводит к увеличению себестоимости продукции по сравнению с зарубежными аналогами. Вместе с тем отсутствие механизма предоставления отсрочки и зачета по налогу на добавленную стоимость при импорте сырья, материалов и комплектующих приводит к отвлечению оборотных средств и росту расходов организаций-экспортеров.
В целях дальнейшего развития и повышения эффективности деятельности организаций электротехнической промышленности, создания условий для внедрения современных технологий:
1. Согласиться с предложениями предприятий электротехнической промышленности, общего собрания акционеров АК «Узэлтехсаноат», Министерства финансов и Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о:
создании на базе АК «Узэлтехсаноат» Ассоциации предприятий электротехнической промышленности Узбекистана (далее – Ассоциация «Узэлтехсаноат») с передачей ей имущества и других средств, принадлежащих государству, а также дебиторской и кредиторской задолженностей, за исключением недвижимого имущества и пакетов акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, принадлежащих АК «Узэлтехсаноат»;
передаче недвижимого имущества и пакетов акций (долей) в уставных капиталах хозяйственных обществ, принадлежащих АК «Узэлтехсаноат», Государственному комитету РеспубликиУзбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции.
членами Ассоциации «Узэлтехсаноат» являются предприятия и организации электротехнической промышленности, вступающие на добровольной основе;
утверждение структуры исполнительного аппарата осуществляется решением общего собрания учредителей Ассоциации «Узэлтехсаноат»;
председатель Ассоциации «Узэлтехсаноат» и его заместители избираются решением общего собрания ее учредителей;
текущее содержание и финансирование деятельности Ассоциации «Узэлтехсаноат» осуществляются за счет взносов и отчислений членов Ассоциации «Узэлтехсаноат» и иных источников, не запрещенных законодательством.
3. Основными задачами Ассоциации «Узэлтехсаноат» определить:
выработку стратегии устойчивого развития промышленности в качестве единого комплекса по переработке сырья, производству и экспорту готовой продукции с высокой добавленной стоимостью, в том числе на основе расширения и поддержки промышленной кооперации;
проведение изучения конъюнктуры спроса на электротехническую продукцию на внутреннем и внешних рынках сбыта и на этой основе осуществление комплексных мер по содействию в освоении новых видов продукции, насыщении внутреннего рынка отечественной электротехнической продукцией высокого качества и расширении географии ее экспорта, в том числе посредством продвижения национальных брендов и представления потенциала предприятий электротехнической промышленности на различных информационных ресурсах и выставочных мероприятиях;
содействие в широком привлечении инвестиций, в первую очередь иностранных, для освоения высокотехнологичных производств по выпуску электротехнической продукции, модернизации, техническому и технологическому переоснащению промышленности, организации с ведущими профильными зарубежными компаниями совместных производств;
принятие комплексных мер по совершенствованию системы стандартизации и сертификации в области электротехнической промышленности посредством ее гармонизации с международными требованиями и стандартами;
оказание содействия в размещении предприятий электротехнической промышленности исходя из перспектив дальнейшего развития потенциала территорий, наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых ресурсов и рынков сбыта;
определение реальной потребности и перспективных направлений подготовки кадров в сфере электротехнической промышленности, участие в совершенствовании учебных программ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов, углубление научно-исследовательской работы в данной сфере;
выявление и устранение системных проблем, препятствующих ускоренному развитию промышленности и стабильному функционированию предприятий электротехнической промышленности, выработку предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере.
4. Согласиться с предложением Государственного комитетаРеспублики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о передаче инвесторам на конкурсной основе пакетов государственных акций АО «Сино» по «нулевой» выкупной стоимости с условием внесения инвестиций для оздоровления деятельности предприятия с одновременной выплатой долгов предприятия кредиторам.
5. Принять предложение Министерства финансов, Министерства экономики, Министерства внешней торговлиРеспублики Узбекистан и Ассоциации «Узэлтехсаноат»:
о применении нулевой ставки налога на добавленную стоимость на экспорт медных труб по группе 7411 кодов ТН ВЭД;
о применении сроком до 1 января 2020 года нулевой ставки налога
на добавленную стоимость на экспорт продукции из меди по группам 7407-7410 и 7412-7419 кодов ТН ВЭД с принятием к зачету 50 процентов суммы налога на добавленную стоимость по приобретенной меди и отнесением на расходы предприятия оставшейся половины.
6. Предоставить сроком до 1 января 2022 года предприятиям по производству электротехнической и электробытовой продукции, входящим в состав Ассоциации «Узэлтехсаноат», отсрочку по уплате налога на добавленную стоимость сроком на 120 дней со дня принятия таможенной декларации при импорте комплектующих изделий, сырья и материалов для собственного основного и вспомогательного производств, а также строительных материалов, завозимых в рамках реализуемых ими инвестиционных проектов.
Министерству финансов, Государственному таможенному комитету и Государственному налоговому комитету РеспубликиУзбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость предприятиям по производству электротехнической и электробытовой продукции, входящим в состав Ассоциации «Узэлтехсаноат», предусматривающий перекрытие сумм задолженностей по данной отсрочке в общем расчете по налогу на добавленную стоимость.
7. Установить, что сроком до 1 января 2022 года:
Ассоциация «Узэлтехсаноат» освобождается от уплаты налога на имущество, а также налога на прибыль юридических лиц;
отчисления организаций по договорам в Ассоциацию «Узэлтехсаноат» исключаются из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль юридических лиц.
8. Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. в недельный срок утвердить «Дорожную карту» по реализации инвестиционных проектов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых производств в электротехнической промышленности, предусматривающую:
реализацию 22 инвестиционных проектов в период 2019–2021 годов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых электротехнических производств на сумму 153,8 миллиона долларов США;
увеличение в 2 раза к 2021 году объемов производства готовой электротехнической и электробытовой продукции с высокой добавленной стоимостью;
достижение в 2021 году объема экспорта готовой электротехнической и электробытовой продукции в размере 400 миллионов долларов США;
привлечение иностранных инвесторов для совместной реализации перспективных инновационных проектов с проектной стоимостью 500 миллионов долларов США.
9. Ассоциации «Узэлтехсаноат» совместно с Министерством экономики, Министерством финансов и Министерством внешней торговли Республики Узбекистан изучить на предмет возможности внедрения опыта зарубежных стран по применению механизма субсидирования отдельных расходов предприятий электротехнической промышленности, в том числе транспортных расходов по экспорту продукции собственного производства.
10. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» принять меры по привлечению инвесторов и ведущих зарубежных производителей электротехнической и электробытовой продукции в электротехническую промышленность.
11. Агентству по интеллектуальной собственностиРеспублики Узбекистан в двухмесячный срок внести предложения по оказанию содействия отечественным производителям в оперативной регистрации прав на интеллектуальную собственность и дальнейшем совершенствовании сферы.
12. Министерству экономики Республики Узбекистан:
совместно с АО «Узвторцветмет» и Ассоциацией «Узэлтехсаноат»
в месячный срок внести в Кабинет Министров РеспубликиУзбекистан предложения по созданию механизма переработки лома и отходов цветных металлов, образующихся в результате производства электротехнической продукции, на собственных литейных мощностях или на специализированных предприятиях – производителях соответствующих цветных металлов с повторным вовлечением переработанного сырья в производство для снижения себестоимости продукции;
совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» и Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента в трехмесячный срок внести предложения по созданию на базе пустующих производственных объектов специализированных малых промышленных зон (технопарков) электротехнической промышленности.
13. Распространить действие льгот, установленных пунктом 13 постановления Президента Республики Узбекистан от 13 февраля 2017 года № ПП–2772 «О мерах по дальнейшему совершенствованию управления, ускоренному развитию и диверсификации электротехнической промышленности на 2017–2021гг.», на все предприятия электротехнической промышленности республики в рамках осуществляемых ими проектов по производству продукции, кроме предприятий, производящих сырьевые товары.
14. Ассоциации «Узэлтехсаноат» совместно с предприятиями электротехнической промышленности в срок до 1 февраля 2019 года исходя из потребностей в подготовке кадров внести в Министерство высшего и среднего специального образования предложения по совершенствованию системы подготовки кадров для электротехнической промышленности, в том числе открытию востребованных новых направлений обучения, прохождению учащимися квалифицированных практик на базе предприятий электротехнической промышленности и исследовательских учреждений.
15. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести предложения по совершенствованию порядка осуществления государственных закупок, предусматривающие внедрение механизма ценовой преференции в размере до 20 процентов для отечественных производителей в тендерах, конкурсных отборах, проводимых в рамках государственных закупок товаров (работ, услуг).
16. Разместить Ассоциацию «Узэлтехсаноат» по адресу: город Ташкент, Шайхантохурский район, улица Фурката, 1 на праве безвозмездного пользования.
При этом Ассоциации «Узэлтехсаноат» обеспечить завершение реконструкции и капитального ремонта данного объекта за счет ранее определенных источников.
17. Министерству юстиции совместно с Ассоциацией «Узэлтехсаноат» и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров РеспубликиУзбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики УзбекистанАрипова А.Н., руководителя Администрации ПрезидентаРеспублики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Отажонова Н.С.