Истиқболли ва иқтидорли футболчиларни танлаш ва тайёрлашнинг самарали тизимини яратиш, миллий терма жамоалар ва профессионал футбол клублари учун сифатли спорт захирасини шакллантириш, халқаро талаб ва стандартлар асосида футбол бўйича тренер ва ҳакамларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 мартдаги “Жисмоний тарбия ва спорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5368-сон Фармонига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг:
“Бунёдкор” стадионини барча бино ва иншоотлари мажмуаси билан бирга (кейинги ўринларда “Бунёдкор” стадиони деб юритилади) футбол бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машқ жараёнини ташкил қилиш ва спорт мусобақалари ва бошқа тадбирларни ўтказиш юзасидан Ўзбекистон футбол ассоциациясининг асосий базаси этиб белгилаш;
истиқболли ёш футболчиларни кейинчалик профессионал тарзда тайёрлаш ҳамда футбол бўйича миллий терма жамоалар ва профессионал футбол клублари учун сифатли спорт захирасини яратиш мақсадида жойларда уларни танлаб олиш (селекция) ишларини амалга оширувчи Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида болалар ва ўсмирлар футбол академиялари, шунингдек, Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида Республика болалар ва ўсмирлар футбол академиясини ташкил қилиш;
болалар ва ўсмирлар спорт мактабларига ишга қабул қилинадиган футбол бўйича тренерлар номзодларини Ўзбекистон футбол ассоциацияси билан мажбурий келишиш тартибини жорий этиш;
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги Футбол бўйича тренер ва ҳакамларни тайёрлаш республика мактабини тугатиб, футбол бўйича тренер ва ҳакамларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш вазифасини Ўзбекистон футбол ассоциациясига юклаш;
Ўзбекистон Футболини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳамда унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги филиалларини тугатиш ҳамда бўшаган маблағларни Ўзбекистон футбол ассоциациясига йўналтириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. 2018 – 2022 йилларда Ўзбекистон Республикасида футболни янада ривожлантириш дастури иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ўзбекистон футбол ассоциацияси, Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигининг:
фуқаролар йиғинининг вояга етмаганлар, ёшлар ва спорт масалалари бўйича комиссияси раҳбарлари вазифасини фуқаролар йиғинлари раислари ўринбосарлари – ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчилар зиммасига юклаш;
фуқаролар йиғинлари раисларининг ўринбосарлари – ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчиларни Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармаси, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси маблағлари ҳисобидан моддий рағбатлантириш тартибини жорий этиш тўғрисидаги таклифлари қўллаб-қувватлансин.
4. Белгилаб қўйилсинки, фуқаролар йиғинларининг вояга етмаганлар, ёшлар ва спорт масалалари бўйича комиссиялари:
футбол ва бошқа спорт турларини оммалаштириш, соғлом турмуш тарзига ўргатиш, маҳаллаларда истиқомат қилувчилар орасидан истиқболли ва иқтидорли болалар ва ёшларни танлаб олиш (селекция) ишларини ташкил этиш масалаларида туман (шаҳар) жисмоний тарбия ва спорт бўлимлари, болалар ва ўсмирлар спорт мактаблари, болалар ва ўсмирлар футбол академиялари, спорт федерация (ассоциация)ларининг ҳудудий бўлинмалари билан ҳамкорлик қилади;
маҳаллаларда футбол майдонлари ва бошқа спорт иншоотларини ободонлаштиришда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, туман (шаҳар) жисмоний тарбия ва спорт бўлимлари, Ўзбекистон футбол ассоциациясининг ҳудудий бўлинмаларига кўмаклашади.
5. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши, Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси билан биргаликда икки ой муддатда:
маҳаллаларда футбол майдонлари қурилишини, шу жумладан давлат-хусусий шериклик шартларида қурилишини назарда тутувчи “Ҳар бир маҳаллада футбол майдони” дастурини;
фуқаролар йиғинлари раисларининг ўринбосарлари – ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчиларни моддий рағбатлантириш тартибини тасдиқлаш тўғрисидаги ҳукумат қарорлари лойиҳаларини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Ўзбекистон футбол ассоциацияси, Фарғона ва Тошкент вилоятлари ҳокимликларининг:
ҳомийлик маблағлари ва Фарғона вилояти маҳаллий бюджетининг қўшимча манбаларини молиялаштириш манбаси этиб белгилаган ҳолда,
ўзбек футболининг 105 йиллигига бағишлаб Фарғона вилояти Қўқон шаҳрида замонавий футбол стадиони қуриш;
ҳомийлик маблағлари, Ўзбекистон футбол ассоциацияси маблағлари ва Тошкент вилояти маҳаллий бюджетининг қўшимча манбаларини молиялаштириш манбаси этиб белгилаган ҳолда, суд томонидан давлат даромадига ўтказилган Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги “Сижжак” дам олиш маскани негизида Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида футбол бўйича миллий терма жамоалар учун ўқув-машғулот базасини ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Қўқон шаҳрида футбол стадиони қурилишини ва Бўстонлиқ туманида ўқув-машғулот базасини ташкил этиш тўғрисида қарор қабул қилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда футбол бўйича давлат ихтисослаштирилган мактаб-интернатлари фаолиятини танқидий ўргансин ва натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
уларнинг негизида 14 та ҳудудий болалар ва ўсмирлар футбол академиялари ва Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида Республика болалар ва ўсмирлар футбол академиясини ташкил қилиш, уларни Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги тизимидан Ўзбекистон футбол ассоциацияси тасарруфига ўтказиш ҳамда амалдаги молиялаштириш тартибини сақлаб қолишни;
футбол бўйича бошқа давлат ихтисослаштирилган мактаб-интернатларини ҳудудларда спорт турларини ривожлантириш зарурати
ва устуворлигини инобатга олган ҳолда, бошқа олимпия ва миллий спорт турлари, шу жумладан спортнинг ўйин турлари бўйича давлат ихтисослаштирилган мактаб-интернатларига қайта ихтисослаштиришни;
болалар ва ўсмирлар футбол академияларига, шунингдек, қайта ихтисослаштирилаётган давлат ихтисослаштирилган мактаб-интернатларига бериладиган бино ва иншоотларни реконструкция қилиш, таъмирлаш ва жиҳозлашни босқичма-босқич амалга ошириш дастурини тасдиқлашни;
ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатларидаги футбол бўлимларини қисқартириш ва бўшаётган ўқувчи қабул қилиш квоталарини олимпия ва миллий спорт турларига, шу жумладан спортнинг ўйин турларига йўналтиришни;
Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузуридаги Республика болалар ва ўсмирлар футбол академиясини “Бунёдкор” стадионига жойлаштиришни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳасини киритсин.
“Бунёдкор” стадиони бинолари ва иншоотларидан фойдаланиш дирекцияси” МЧЖ “Бунёдкор” стадионидан фойдаланувчи ташкилот ҳисобланади;
“Бунёдкор” стадиони бинолари ва иншоотларидан фойдаланиш дирекцияси” МЧЖни (кейинги ўринларда – Дирекция), шунингдек, “Бунёдкор” стадионини сақлаш ва ундан фойдаланиш харажатларини молиялаштириш манбалари “Ўзбекнефтгаз” АЖ ва Дирекция маблағлари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобланади;
“Ўзбекнефтгаз” АЖ бир ой муддатда “Бунёдкор” стадиони бинолари ва иншоотларидан фойдаланиш дирекцияси” МЧЖнинг таъсис ҳужжатларига Дирекция Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида фаолият юритишини назарда тутган ҳолда тегишли ўзгартишлар киритилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон футбол ассоциацияси, Молия вазирлигининг қуйидаги маблағларни:
Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигининг спорт ва жисмоний тарбия-оммавий тадбирлар республика Календарь режасида назарда тутилган Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағларини;
Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг болалар ва ўсмирлар футболини ривожлантириш учун ажратиладиган маблағларини;
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳузуридаги Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармаси маблағларини;
ҳомийлар ва хайрия қилувчиларнинг маблағлари, шунингдек, қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалардан тушадиган маблағларни Ўзбекистон футбол ассоциацияси фаолиятини ва унга юклатилган вазифаларни молиялаштириш манбалари этиб белгилаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
10. 2023 йил 1 январга қадар қуйидагилар:
Ўзбекистон футбол ассоциацияси, унинг ҳудудий бўлинмалари, «Ўзбекистон Профессионал футбол лигаси» жамоат бирлашмаси ва профессионал футбол клублари – барча турдаги солиқлар ва давлат мақсадли жамғармаларига мажбурий ажратмаларни;
Ўзбекистон футбол ассоциацияси, унинг ҳудудий бўлинмалари, «Ўзбекистон Профессионал футбол лигаси» жамоат бирлашмаси ва профессионал футбол клублари – белгиланган тартибда тасдиқланадиган рўйхатга мувофиқ футбол бўйича спорт объектларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш учун зарур бўлган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган спорт асбоб-ускуналари, инвентарлари ва махсус профессионал спорт кийимлари, транспорт воситалари, шу жумладан махсус транспорт воситаларини олиб кирганлик учун божхона тўловларини (божхона йиғимларидан ташқари);
Ўзбекистон футбол ассоциацияси, унинг ҳудудий бўлинмалари, «Ўзбекистон Профессионал футбол лигаси» жамоат бирлашмаси ва профессионал футбол клублари томонидан жалб қилинадиган хорижий мутахассислар – жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини тўлашдан озод қилинсин.
фойда солиғини ҳисоблашда юридик шахсларнинг солиқ солинадиган фойдаси Ўзбекистон футбол ассоциацияси, унинг ҳудудий бўлинмалари, «Ўзбекистон Профессионал футбол лигаси» жамоат бирлашмаси ва профессионал футбол клубларининг фаолиятини молиялаштиришга йўналтириладиган ҳомийлик ва хайрия ёрдами шаклидаги маблағлар суммасига, бироқ солиқ солинадиган фойданинг ўн фоизидан кўп бўлмаган миқдорда камайтирилади;
футбол бўйича машғулот ва йиғинларни ўтказиш вақтида футболчилар ва бошқа мутахассислар (тренер, ҳакам, инструктор), шу жумладан хорижий мутахассисларнинг спорт озиқ-овқатлари билан овқатланишини, шунингдек, уларни мукофотлаш (рағбатлантириш)ни ташкил этишга сарфланадиган маблағлар жисмоний шахсларнинг даромадлари ҳисобланмайди.
12. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Ўзбекистон футбол ассоциациясининг талабномаларига кўра хориждан жалб этиладиган мутахассисларга консуллик ва бошқа йиғимларни ундирмаган ҳолда кириш визаларининг расмийлаштирилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Ўзбекистон футбол ассоциациясининг талабномаларига кўра хориждан жалб этиладиган мутахассисларга давлат божи ундирмаган ҳолда кўп марталик кириш визалари расмийлаштирилиши, берилиши ва муддатининг узайтирилишини, шунингдек, уларнинг яшаш жойида вақтинча рўйхатдан ўтказилиши ва вақтинча рўйхатдан ўтказиш муддати узайтирилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон футбол ассоциациясининг талабномаларига кўра ўрнатилган тўловларни ундирмаган ҳолда Ўзбекистон Республикасига чет эл мутахассисларини жалб этишга рухсатномалар берилиши (узайтирилиши)ни, шунингдек, кўрсатилган чет эл фуқароларига Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқига тасдиқномалар берилиши (узайтирилиши)ни белгиланган тартибда таъминласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография
ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси, Тошкент шаҳар ҳокимлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда бир ой муддатда “Бунёдкор” стадионининг Ўзбекистон футбол ассоциацияси балансига ўтказилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Адлия вазирлиги, Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳудудий бўлинмаларининг раҳбарияти ва маъмурий таркиби (аппарати)нинг намунавий тузилмасини янгилаш, шунингдек, уларнинг ходимларини моддий рағбатлантириш механизмини такомиллаштириш;
қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Қ.В.Акмалов, Ўзбекистон Республикаси жисмоний тарбия ва спорт вазири Ш.Х.Исраилов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси У.М.Ахматжанов ва Ўзбекистон Республикасининг Бош прокурори О.Б.Муродов зиммасига юклансин.

В целях создания эффективной системы отбора и обучения перспективных и одаренных футболистов, формирования качественного спортивного резерва для национальных сборных команд и профессиональных футбольных клубов, подготовки, переподготовки и повышения квалификации тренеров и судей по футболу на основании международных требований и стандартов, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2018 года № УП–5368 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в области физической культуры и спорта»:
1. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана и АО «Узбекнефтегаз» об:
определении стадиона «Бунёдкор» со всем комплексом зданий и сооружений в городе Ташкенте (далее – стадион «Бунёдкор») основной базой Ассоциации футбола Узбекистана по организации учебно-тренировочного процесса национальных сборных команд по футболу и проведения спортивных соревнований и других мероприятий;
создании в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте детско-юношеских футбольных академий, а также Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана, осуществляющих отбор (селекцию) перспективных юных футболистов на местах с целью их дальнейшей профессиональной подготовки и создания качественного спортивного резерва для национальных сборных команд по футболу и профессиональных футбольных клубов;
введении порядка обязательного согласования с Ассоциацией футбола Узбекистана кандидатур тренеров по футболу, принимаемых на работу в детско-юношеские спортивные школы;
возложении на Ассоциацию футбола Узбекистана полномочий по подготовке, переподготовке и повышению квалификации тренеров и судей по футболу с упразднением Республиканской школы тренеров и судей по футболу при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
ликвидации Фонда поддержки футбола Узбекистана и его филиалов в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте с направлением высвобождаемых средств в Ассоциацию футбола Узбекистана.
2. Утвердить Программу дальнейшего развития футбола в Республике Узбекистан на 2018–2022 годы согласно приложению.
3. Поддержать предложение Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союза молодежи Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана, Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан о:
возложении на заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи функции руководителей комиссий сходов граждан по вопросам несовершеннолетних, молодежи и спорта;
внедрении порядка материального стимулирования заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи за счет средств Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Союза молодежи Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана.
4. Установить, что комиссии сходов граждан по вопросам несовершеннолетних, молодежи и спорта:
взаимодействуют с отделами физической культуры и спорта районов (городов), детско-юношескими спортивными школами, детско-юношескими футбольными академиями, территориальными подразделениями спортивных федераций (ассоциаций) в вопросах популяризации футбола и иных видов спорта, привития здорового образа жизни, организации отбора (селекции) перспективных и одаренных детей и молодежи среди жителей махалли;
содействуют органам государственной власти на местах, отделам физической культуры и спорта районов (городов), территориальным подразделениям Ассоциации футбола Узбекистана в благоустройстве футбольных площадок и иных спортивных сооружений в махаллях.
5. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союзом молодежи Узбекистана, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Ассоциацией футбола Узбекистана в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проекты правительственных решений об утверждении:
программы «Футбольная площадка в каждой махалле», предусматривающей строительство футбольных площадок в махаллях, в том числе на условиях государственно-частного партнерства;
порядка материального стимулирования заместителей председателей сходов граждан – консультантов по вопросам молодежи.
6. Одобрить предложения Ассоциации футбола Узбекистана, хокимиятов Ферганской и Ташкентской областей о:
строительстве в городе Коканде Ферганской области современного футбольного стадиона, приуроченного к 105-летию узбекского футбола, определив источниками финансирования средства благотворителей и дополнительные источники местного бюджета Ферганской области;
создании на базе зоны отдыха «Сижжак» в Бостанлыкском районе Ташкентской области, обращенной судом в доход государства, учебно-тренировочной базы при Ассоциации футбола Узбекистана для национальных сборных команд по футболу, определив источниками финансирования средства благотворителей, Ассоциации футбола Узбекистана и дополнительные источники местного бюджета Ташкентской области.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять решение об организации строительства футбольного стадиона в городе Коканде и создания учебно-тренировочной базы в Бостанлыкском районе.
7. Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Ассоциацией футбола Узбекистана и иными заинтересованными ведомствами в месячный срок критически изучить деятельность государственных специализированных школ-интернатов по футболу и по результатам внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающего:
организацию на их базе 14 региональных детско-юношеских футбольных академий и Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана с передачей их из системы Министерства физической культуры и спорта в ведение Ассоциации футбола Узбекистана и сохранением действующего порядка финансирования;
перепрофилирование оставшихся государственных специализированных школ-интернатов по футболу в государственные специализированные школы-интернаты по другим олимпийским и национальным видам спорта, в том числе игровым, с учетом потребности и приоритетности развития видов спорта в регионах;
утверждение программы поэтапного осуществления реконструкции, ремонта и оснащения зданий и сооружений, передаваемых детско-юношеским футбольным академиям, а также перепрофилируемых государственных специализированных школ-интернатов;
сокращение отделений футбола в специализированных школах-интернатах олимпийского резерва с направлением высвобождаемых квот приема учащихся на олимпийские и национальные виды спорта, в том числе игровые;
размещение Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана на стадионе «Бунёдкор».
ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор» является эксплуатирующей организацией стадиона «Бунёдкор»;
источниками финансирования ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор» (далее – Дирекция), а также расходов на содержание и эксплуатацию стадиона «Бунёдкор» являются средства АО «Узбекнефтегаз» и Дирекции, а также другие источники, не запрещенные законодательством;
АО «Узбекнефтегаз» в месячный срок обеспечить внесение соответствующих изменений в учредительные документы ООО «Дирекция по эксплуатации зданий и сооружений стадиона «Бунёдкор», предусмотрев функционирование Дирекции при Ассоциации футбола Узбекистана.
9. Согласиться с предложением Союза молодежи Узбекистана, Министерства физической культуры и спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Ассоциации футбола Узбекистана, Министерства финансов об определении источниками финансирования деятельности и задач, возложенных на Ассоциацию футбола Узбекистана, средства:
Государственного бюджета Республики Узбекистан, предусматриваемые в республиканском Календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Министерства физической культуры и спорта;
Союза молодежи Узбекистана, выделяемые на развитие детского и юношеского футбола;
Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
спонсоров и благотворителей, а также другие источники, не запрещенные законодательством.
10. Освободить сроком до 1 января 2023 года от уплаты:
Ассоциацию футбола Узбекистана, ее территориальные подразделения, общественное объединение «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональные футбольные клубы – всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды;
Ассоциацию футбола Узбекистана, ее территориальные подразделения, общественное объединение «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональные футбольные клубы – таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимое спортивное оборудование, инвентарь и специальную профессиональную спортивную экипировку, транспортные средства, в том числе специальные, не производимые в Республике Узбекистан, необходимые для укрепления материально-технической базы спортивных объектов по футболу по перечням, утверждаемым в установленном порядке;
иностранных специалистов, привлекаемых Ассоциацией футбола Узбекистана, ее территориальными подразделениями, общественным объединением «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональными футбольными клубами – налога на доходы физических лиц.
налогооблагаемая прибыль юридических лиц при исчислении налога на прибыль уменьшается на сумму средств в виде спонсорской
и благотворительной помощи, направляемых на финансирование деятельности Ассоциации футбола Узбекистана, ее территориальных подразделений, общественного объединения «Профессиональная футбольная Лига Узбекистана» и профессиональных футбольных клубов, но не более десяти процентов налогооблагаемой прибыли;
средства, затрачиваемые на организацию спортивного питания футболистов и иных специалистов (тренера, судьи, инструктора), в том числе иностранным, во время проведения тренировок и сборов по футболу, а также выплату им вознаграждения (премирования) не рассматриваются в качестве доходов физических лиц.
12. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана обеспечить оформление въездных виз привлекаемым иностранным специалистам без взимания консульских и иных сборов.
13. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана обеспечить оформление, выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и продление временной прописки по месту временного проживания привлекаемым иностранным специалистам без взимания государственной пошлины.
14. Министерству занятости и трудовых отношений в установленном порядке обеспечить по заявкам Ассоциации футбола Узбекистана выдачу (продление) разрешений на привлечение в Республику Узбекистан иностранных специалистов, а также выдачу (продление) указанным иностранным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан без взимания установленной платы.
15. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, хокимияту города Ташкента совместно с заинтересованными ведомствами в месячный срок обеспечить передачу стадиона «Бунёдкор» на баланс Ассоциации футбола Узбекистана.
16. Министерству физической культуры и спорта, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством юстиции, Ассоциацией футбола Узбекистана и иными заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об:
обновлении примерной структуры руководящего и административного состава (аппарата) территориальных подразделений Ассоциации футбола Узбекистана, а также совершенствовании механизмов материального стимулирования их работников;
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Акмалова К.В., министра физической культуры и спорта Республики Узбекистан Исраилова Ш.Х., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Ахматжанова У.М. и Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б.