Мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш саноатини ривожлантириш, экспортга мўлжалланган тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва турларини кенгайтириш, шунингдек, аҳолини маҳаллий ишлаб чиқарилган техникалар билан таъминлаш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқарувчи корхоналар ўртасида кооперация тизими йўлга қўйилмаганлиги, ишлаб чиқарилаётган техникаларда импорт қисмлари улушининг юқорилиги, аграр секторни техника билан таъминлашнинг барқарор тизими мавжуд эмаслиги, техникаларга сервис хизмати кўрсатишнинг тўлиқ йўлга қўйилмаганлиги ҳамда илм-фан билан ишлаб чиқаришнинг уйғунлашмаганлиги ушбу соҳага алоҳида эътибор қаратишни тақозо этмоқда.
Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги тармоғини янада ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш жараёнини тўлиқ йўлга қўйиш, аграр секторни ҳудудларнинг табиий иқлим ва тупроқ шароитларига мос келадиган замонавий ва арзон қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлаш, шунингдек, соҳани давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини жорий этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги томонидан қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш даражасини 2021 йилда 60 фоизга етказиш бўйича ишлаб чиқилган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар режаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ушбу қарорнинг 1-иловасига мувофиқ тасдиқланаётган инвестиция лойиҳалари техник иқтисодий асосларини ишлаб чиқишга, истисно тариқасида, тендер ўтказмаган ҳолда саралаш танлови асосида лойиҳа институтлари ва инжиниринг компанияларини жалб қилишга рухсат берилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ, “Асака” АТБнинг“Металл буюмларни қуйиш замонавий цехини ишга тушириш” лойиҳасини амалга оширишга хорижий тижорат банклари кредит линияларини жалб қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ:
икки ой муддатда мазкур лойиҳанинг техник иқтисодий асослари етакчи лойиҳа институтлари ва инжиниринг компанияларини жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилишини;
лойиҳанинг 2020 йил октябрь ойига қадар фойдаланишга топширилишини;
“Асака” АТБ билан биргаликда мазкур лойиҳанинг лойиҳа ҳужжатлари комплекс экспертизадан ўтказилишини таъминласин.
3. Қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқариш саноати ва бошқа саноат тармоқлари ўртасида кооперацияни амалга ошириш тавсия этилаётган маҳсулотлар рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига мазкур рўйхатга ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилсин.
2019-2020 йилларда қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш соҳасини янада ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури 3-иловага мувофиқ;
Қишлоқ хўжалиги техникалари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни жадаллаштириш бўйича ишчи гуруҳи (кейинги ўринларда Ишчи гуруҳи деб юритилади) таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ишчи гуруҳи (Н.С.Отажонов):
мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларнинг сўзсиз бажарилишини мувофиқлаштириш ва назорат қилишни;
мазкур қарор ижроси тўғрисидаги маълумотларнинг ҳар 15 кунда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига киритиб борилишини таъминласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ билан биргаликда уч ой муддатда етакчи хорижий консалтинг компаниясини жалб этган ҳолда, жумладан, қуйидагиларни назарда тутувчиқишлоқ хўжалиги машинасозлиги соҳасини 2025 йилга қадар ривожлантириш дастурини ишлаб чиқсин:
боғдорчилик, мева-сабзавотчилик ва чорвачилик йўналишида техника турларини ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва умумий ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш;
ўрта ва узоқ муддатга мўлжалланган экспорт улушини ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни тасдиқлаш ва тайёр маҳсулот экспортини ишлаб чиқарилган маҳсулотга нисбатан 2022 йилда 20 фоизга, 2025 йилда эса 30 фоизга етказиш;
замонавий корпоратив бошқариш усулларини, хусусан “ЕRP” автоматлаштирилган ҳисобга олиш, “GMS” ишлаб чиқаришни бошқариш ва “BIQ” сифатни бошқариш тизимларини жорий этиш;
қишлоқ хўжалиги учун кичик механизация техникаларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
машина-трактор паркларининг мавжуд техникалари ва бўш турган ер майдонларини оптималлаштириш ҳамда уларни асосан таъмирлаш ва сервис хизматлари кўрсатишга ихтисослаштириш.
6. Қишлоқ хўжалигини механизациялашни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиби жорий этилсин:
2019-2021 йилларда қишлоқ хўжалиги корхоналари томонидан маҳаллийлаштириш даражаси 20 фоиздан кам бўлмаган ҳолда республикада ишлаб чиқарилган қишлоқ хўжалиги техникалари харид қилинганида техника нархининг 15 фоизи миқдорида субсидия бериш;
комбайнларни хорижда хизмат кўрсатиш (хизматлар экспорти) учун ташиш транспорт харажатларининг 80 фоизини компенсация қилиш.
7. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги бир ой муддатда мазкур қарорнинг 6-бандида назарда тутилган давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини амалга ошириш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги бир ой муддатда:
маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникалари харидларини кредитлаш ва уларни лизингга бериш тизимини такомиллаштириш мақсадида миллий валютада тижорат банкларига 50 миллион АҚШ доллари эквивалентида маблағларни жойлаштирсин ва самарали ўзлаштириш чораларини кўрсин;
мазкур қарорнинг 6-бандида назарда тутилган тадбирларни молиялаштириш учун 2019 йил учун 60 миллиард сўм, кейинги йилларда эса талабга мувофиқ зарур маблағларни йўналтирсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги:
2019-2020 йилларда имтиёзли кредит линиялари ҳисобидан эквиваленти 60 миллион АҚШ доллари миқдоридаги миллий валютанинг тижорат банклари орасида уларнинг буюртманомалари асосида маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаларини харид қилишни молиялаштириш учун ажратилишини;
икки ой муддатда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига зарур техникаларни лизинг орқали етказиб бериш тизимини такомиллаштириш юзасидан паст фоизли хорижий кредит ресурсларини жалб қилган ҳолда аниқ чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқилишини таъминласин. Бунда барча лизинг корхоналари учун тенг рақобат муҳити яратилиши таъминлансин.
10. “Асака” АТБ ва “Агробанк” АТБнинг маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаларини лизинг ва кредитга олишни молиялаштириш учун 60 миллион АҚШ долларимиқдорида халқаро молия институтлари ва хорижий тижорат банкларининг имтиёзли кредит линияларини жалб этиш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
11. Қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича олий таълим муассасаларига бириктириладиган касб-ҳунар коллежлари рўйхати 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилаб қўйилсинки, мазкур касб-ҳунар коллежларида:
қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича ходимлар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш марказлари иш берувчиларнинг буюртмалари асосида Ўзбекистон Республикаси Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан ташкил этилади. Бунда ходим аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари йўлланмаси асосида ишга қабул қилинган бўлиши лозим;
кадрлар тайёрлаш касблар ва мутахассисликларнинг мураккаблигидан келиб чиққан ҳолда 2 йилгача муддатда кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклларида амалга оширилади;
мазкур қарор билан касб-ҳунар коллежларига бириктирилган олий таълим муассасалари “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизим корхоналари билан биргаликда тегишли касб-ҳунар коллежларига методик ёрдам кўрсатилишини ҳамда касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ўртасида келгуси фаолиятини давом эттириш юзасидан касбга йўналтириш ишларини тизимли равишда ташкил этади;
кадрлар тайёрлаш бўйича таклифлар Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан манфаатдор иш берувчилар билан биргаликда ҳар йили 1 мартга қадар қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича кадрларга бўлган эҳтиёжларни аниқлаш орқали шакллантиради.
12. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти, Тошкент давлат техника университети, Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети ва Тошкент автомобиль йўлларини лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатацияси институтининг соҳага оид тегишликафедралари филиалларини “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизим корхоналарида ташкил этиш;
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизим корхоналарида камида 5 йил иш стажига эга бўлган фуқароларни қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича олий таълим муассасаларига сиртқи ва кечки таълим шаклларига суҳбат натижаларига кўра табақалаштирилган тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилиш;
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизим корхоналарининг раҳбарлик лавозимларига, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан тавсия этиладиган хорижий олий таълим муассасасини тугатган ёки илмий даражага эга номзодлар орасидан танлов йўли билан лавозимга тайинлаш;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг тавсиясига мувофиқ “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ тизими корхоналарида лавозимга тайинланган профессор-ўқитувчиларнинг олий таълим муассасасидаги иш жойи ва ўртача ойлик иш ҳақини 2 йил давомида сақлаб қолиш.
“Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ ўзининг таркибига кирувчи корхоналарда талабалар дарс машғулотлари ҳамда амалиёт ўтказиш учун аудиторияларнинг ташкил этилиши ва уларнинг дарсдан бўш вақтларида ишлашига шароит яратилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
бир ой муддатда “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ билан биргаликда қишлоқ хўжалиги машинасозлиги соҳасида кадрлар буюртмачилари таклифлари ва илғор хорижий тажриба асосида ўқув режа ва фан дастурларини қайта кўриб чиқсин ҳамда тасдиқласин;
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб хорижий давлатларнинг етакчи олий таълим муассасалари билан биргаликда икки томонлама диплом бериладиган қўшма дастурлар асосида қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича кадрлар тайёрлашни йўлга қўйсин.
14. 2019 йил 1 сентябрдан шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ қишлоқ хўжалигини механизациялаш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш ва техник сервиси йўналишлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси ҳисобидан:
магистр, докторант, профессор-ўқитувчи, илмий ходим ва соҳа муҳандис техник ходимлари етакчи хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларига ўқиш ва малака ошириш учун юборилади;
икки томонлама диплом бериладиган қўшма дастур асосида таҳсил олаётган иқтидорли бакалавр талабаларнинг хорижий олий таълим муассасасидаги ўқиш тўлов контракти тўлаб берилади.
15. Белгилансинки, “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖнинг ижро этувчи аппарати тузилмаси ва бошқарув ходимларининг умумий чекланган сонига акциядорлар умумий йиғилиши қарори билан ўзгартириш киритилиши мумкин.
16. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда бир ой муддатда импорт қилинадиган ва янги ишлаб чиқариладиган қишлоқ хўжалиги техникалари учун ўрнатилган техник талабларни республиканинг тупроқ-иқлим шароити ва халқаро стандартлар асосида такомиллаштириш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
17. Мазкур қарорни амалга ошириш бўйича батафсил амалий тадбирлар режаси 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
18. “Ўзагротехсаноатхолдинг” АЖ:
а) тадбиркорлик субъектларини кенг жалб қилган ҳолда:
2020 йил 1 мартга қадар ички ва ташқи бозорларда дилерлик тармоғини кенгайтириш;
маҳаллий қишлоқ хўжалиги техникаларига хизмат кўрсатувчи зарур техникалар билан жиҳозланган ва кўчма хизмат кўрсатувчи бешта минтақавий сервис марказларини 2019 йил охиригача, қолган ҳудудларда 2021 йил 1 январга қадар ташкил этсин;
б) 2020 йилдан бошлаб қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчилар ҳамда маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларини кенг жалб этган ҳолда “AgroMashExpo” қишлоқ хўжалиги техникалари халқаро кўргазма-савдосини ҳар йили икки маротаба ўтказишамалиётини жорий этсин;
в) “Ўзстандарт” агентлиги билан биргаликда 2020 йил 1 мартга қадар эҳтиёт қисмлар ва бутловчи буюмларнинг хавфсизлик ва сифат кўрсаткичларини таъминлайдиган намунавий тажриба дастурларини ишлаб чиқсин ҳамда тасдиқласин;
г) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

В стране реализуются последовательные меры по развитию промышленности производства сельскохозяйственной техники, увеличению объема и расширению ассортимента экспортоориентированной готовой продукции, обеспечению населения техникой отечественного производства.
Вместе с тем неслаженность системы кооперации между предприятиями – производителями отечественной сельскохозяйственной техники, большая доля импортных частей в производимой технике, недостаточно налаженное сервисное обслуживание техники, отсутствие стабильной системы обеспечения техникой аграрного сектора, а также гармонизации науки и производства требуют особого внимания к данной отрасли.
В целях дальнейшего развития отрасли сельскохозяйственного машиностроения, полноценного налаживания процесса производства сельскохозяйственной техники, обеспечения аграрного сектора современной и доступной сельскохозяйственной техникой, соответствующей природно-климатическим и почвенным условиям регионов, а также внедрения системы государственной поддержки отрасли:
Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в трехмесячный срок принять необходимые меры по привлечению потенциальных инвесторов для финансирования и ввода в действие инвестиционных проектов до конца 2021 года.
2. Одобрить предложения Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АКБ «Асака» о привлечении кредитных линий зарубежных коммерческих банков для реализации проекта «Запуск современного цеха литейного производства».
АО «Узагротехсаноатхолдинг» обеспечить:
в двухмесячный срок разработку технико-экономического обоснования данного проекта с привлечением ведущих проектных организаций и инжиниринговых компаний;
ввод проекта в эксплуатацию до октября 2020 года;
совместно с АКБ «Асака» проведение комплексной экспертизы проектной документации настоящего проекта.
3. Утвердить Перечень продукции, рекомендуемой для осуществления кооперации между промышленностью производства сельскохозяйственной техники и другими отраслями промышленности, согласно приложению № 2.
Предоставить Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан право вносить изменения в настоящий перечень.
Программу комплексных мер по дальнейшему развитию отрасли производства сельскохозяйственной техники на 2019–2020 годысогласно приложению № 3;
состав Рабочей группы по ускорению локализации производства сельскохозяйственной техники (далее – Рабочая группа) согласно приложению № 4.
Рабочей группе (Н.С. Отажонов) обеспечить:
координацию и контроль за безусловной реализацией мер, предусмотренных настоящим постановлением;
внесение каждые 15 дней в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров информации о ходе исполнения настоящего постановления.
оптимизацию видов производимой техники, налаживание производства бюджетных моделей новых видов сельскохозяйственной техники,создание новогонационального «бренда» сельскохозяйственной техники, производимой в республике;
расширение производства видов техники для садоводства, плодоовощеводства, скотоводства иувеличение объема общего производства;
утверждение «Дорожной карты», предусматривающей увеличение доли экспорта в средне- и долгосрочной перспективе с доведением экспорта готовой продукции по сравнению с произведенной продукцией до 20 процентов в 2022 году и до 30 процентов в 2025 году;
внедрение современных методов корпоративного управления, в частности, системы автоматизированного учета «ERP», системы управления производством «GMS», системы управления качеством «BIQ»;
организацию производства техники малой механизации для сельского хозяйства;
6. Внедрить следующий порядок государственной поддержки механизации сельского хозяйства:
предоставление субсидий в 2019–2021 годах в размере 15 процентов стоимости техники при приобретении предприятиями сельского хозяйства сельскохозяйственной техники, произведенной в республике, с уровнем локализации не менее 20 процентов;
компенсации 80 процентов транспортных расходов за перевозку комбайнов для оказания услуг за рубежом (экспорт услуг).
7. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок реализации мер государственной поддержки, предусмотренных пунктом 6 настоящего постановления.
8. Министерству финансов Республики Узбекистан в месячный срок:
разместить в коммерческих банках и обеспечить эффективное освоение средств в эквиваленте 50 миллионов долларов США в национальной валюте с целью совершенствования системы кредитования закупок и предоставления в лизинг отечественной сельскохозяйственной техники;
направить необходимые средства в размере 60 миллиардов сумов в 2019 году, а в последующие годы исходя из потребностей на финансирование мероприятий, предусмотренных пунктом 6 настоящего постановления.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Агентству по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения обеспечить:
выделение по заявкам коммерческих банков средств в эквиваленте 60 миллионов долларов США в национальной валюте за счет льготных кредитных линий для финансирования закупок сельскохозяйственной техники отечественного производства в 2019–2020 годах;
разработку в двухмесячный срок совместно с Министерством сельского хозяйства Программы конкретных мер с привлечением низкопроцентных зарубежных кредитных ресурсов для совершенствования системы поставки необходимой техники сельскохозяйственным производителям путем лизинга. При этом обеспечить одинаковую конкурентную среду для всех лизинговых предприятий.
10. Одобрить предложения АКБ «Асака» и АКБ «Агробанк» о привлечении льготных кредитных линий международных финансовых институтов и зарубежных коммерческих банков в размере 60 миллионов долларов США для финансирования предоставления отечественной сельскохозяйственной техники в лизинг и кредит.
11. Утвердить перечень профессиональных колледжей, закрепляемых за высшими образовательными учреждениями по направлениям механизация сельского хозяйства, сельскохозяйственное машиностроение, эксплуатация сельскохозяйственной техники, технический сервис, согласно приложению № 5.
Установить, что в данных профессиональных колледжах:
подготовка кадров осуществляется сроком до 2 лет по дневной, вечерней и заочной форме обучения исходя из сложности профессий и специальностей;
высшие образовательные учреждения, закрепленные настоящим постановлением за профессиональными колледжами, организуют совместно с предприятиями системы АО «Узагротехсаноатхолдинг» оказание методической помощи соответствующим профессиональным колледжам, а также проведение на системной основе среди учащихся профессиональных колледжей профориентационной работы для их дальнейшего трудоустройства;
предложения по подготовке кадров формируются Министерством сельского хозяйства, Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан совместно с заинтересованными работодателями ежегодно до 1 марта путем определения потребности в кадрах по направлениям механизация сельского хозяйства, сельскохозяйственное машиностроение, эксплуатация сельскохозяйственной техники, технический сервис.
12. Согласиться с предложениями Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан об:
организации на предприятиях системы АО «Узагротехсаноатхолдинг» филиалов соответствующих профильных кафедр Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Ташкентского государственного технического университета, Туринского политехнического университета в городе Ташкенте и Ташкентского института по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог;
приеме на учебу в высшие образовательные учреждения на направления механизация сельского хозяйства, сельскохозяйственное машиностроение, эксплуатация сельскохозяйственной техники и технический сервис граждан, имеющих трудовой стаж на предприятиях системы АО «Узагротехсаноатхолдинг» не менее 5 лет,на вечернюю и заочную форму обучения на основе дифференцированного платного контракта по результатам собеседования;
назначении на руководящие должности на предприятиях системы АО «Узагротехсаноатхолдинг» путем отбора, в том числе среди кандидатов, рекомендованных Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, закончивших зарубежные высшие образовательные учреждения либо имеющих ученую степень;
сохранении основного места работы и среднемесячной оплаты труда в течение 2 лет профессорам-преподавателям высших образовательных учреждений, назначенным по рекомендации Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на должности на предприятиях системы АО «Узагротехсаноатхолдинг».
АО «Узагротехсаноатхолдинг» организовать на подведомственных предприятиях аудитории для проведения учебных занятий и практики студентов, а также создать условия для пользования ими в свободное от учебных занятий время.
13. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан:
в месячный срок совместно с АО «Узагротехсаноатхолдинг» пересмотреть и утвердить учебный план, а также программы по предметам на основе предложений заказчиков кадров отрасли сельскохозяйственного машиностроения и передового зарубежного опыта;
организовать начиная с 2020/2021 учебного года совместно с ведущими высшими образовательными учреждениями зарубежных государств подготовку кадров по направлениям механизация сельского хозяйства, сельскохозяйственное машиностроение, эксплуатация сельскохозяйственной техники и технический сервис на основе совместных программ с выдачей двойных дипломов.
14. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2019 года за счет Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан по направлениям механизация сельского хозяйства, сельскохозяйственное машиностроение, эксплуатация сельскохозяйственной техники, технический сервис:
магистры, докторанты, профессора-преподаватели, научные и инженерно-технические работники отрасли направляются на учебу и повышение квалификации в ведущие зарубежные высшие образовательные и научно-технические учреждения;
оплачивается платный контракт за обучение талантливых студентов бакалавриата в зарубежных высших образовательных учреждениях, обучающихся на основе совместных программ с выдачей двойных дипломов.
15. Установить, что решением общего собрания акционеров могут вноситься изменения в структуру исполнительного аппарата и общую предельную численность управленческого персонала АО «Узагротехсаноатхолдинг».
16. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Агентством «Узстандарт» в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения по совершенствованию технических требований, установленных для импортируемой и вновь производимой сельскохозяйственной техники исходя из почвенно-климатических условий республики и на основе международных стандартов.
17. Утвердить подробный план практических мер по реализации настоящего постановления согласно приложению № 6.
18. АО «Узагротехсаноатхолдинг»:
а) организовать с широким привлечением субъектов предпринимательства:
до конца 2019 года пять передвижных региональных сервисных центров, оснащенных необходимой техникой, обслуживающих сельскохозяйственную технику, а в остальных регионах – до 1 января 2021 года;
в) до 1 марта 2020 года совместно с Агентством «Узстандарт» разработать и утвердить типовые опытные программы, обеспечивающие показатели безопасности и качества запасных частей и комплектующих;