Бутун ҳаёти ва меҳнат фаолиятини қишлоқ хўжалиги ривожига бағишлаган таниқли агроном ва ташкилотчи раҳбар, Ўзбекистон Қаҳрамони, меҳнат фахрийси Иброҳим Файзуллаев шу йил 25 февраль куни 89 ёшида вафот этди.
И.Файзуллаев 1933 йил 25 августда Сурхондарё вилоятининг Денов туманида туғилди. Ўрта мактабни тугатиб, меҳнат фаолиятини 1949 йилда жамоа хўжалигида оддий ишчи сифатида бошлади. Кейинчалик Самарқанд қишлоқ хўжалиги институтини агроном мутахассислиги бўйича тамомлаб, Денов туманининг Собир Раҳимов номидаги жамоа хўжалигида энтомолог-агроном, бош агроном ҳамда хўжалик раиси, Сурхондарё вилояти қишлоқ ва сув хўжалиги бошқармаси бош агрономи каби лавозимларда фидокорона меҳнат қилди.
Деҳқончилик соҳасининг сирларини чуқур эгаллаган, бой билим ва ҳаётий тажрибаси, бор куч-ғайратини эл-юрт ишига бағишлаган миришкор инсон умрининг охиригача ўз касбига содиқ қолиб, сўнгги йилларда ҳам Денов туманида ғалла-уруғчилик хўжалиги бошлиғи лавозимида самарали ишлаб, кўпчиликка ибрат ва намуна бўлди.
И.Файзуллаев кўп йиллик меҳнат фаолияти давомида ўзини ер илмининг ҳақиқий билимдони, замонавий агротехнологиялар ва хўжалик юритиш усулларини пухта эгаллаган ташкилотчи раҳбар, меҳнатсевар, камтарин ва ватанпарвар инсон сифатида намоён этиб, бутун мамлакатимизга танилди.
У республикамизда қишлоқ хўжалиги соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошириш, фермерлик ҳаракатини ривожлантиришга ўзининг ҳалол меҳнати, амалий ташаббуслари билан муносиб ҳисса қўшди.
Хусусан, Денов туманининг ижтимоий-иқтисодий ривожини таъминлаш, аҳолининг турмуш шароитларини яхшилаш, таълим, тиббиёт ва маданият масканлари қуриш ва обод қилиш, янги боғ ва хиёбонлар барпо этиш, ёшларни она юртга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялашда жонбозлик кўрсатди.
И.Файзуллаев мамлакатимизнинг сиёсий-ижтимоий ҳаётида ҳам фаол иштирок этиб, Ўзбекистон Олий Мажлиси депутати сифатида ҳам самарали фаолият олиб борди.
Иброҳим Файзуллаевнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги улкан хизматлари юксак даражада эътироф этилиб, у 1993 йили “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалик ходими” ҳамда 1996 йилда “Ўзбекистон Қаҳрамони” фахрий унвонлари билан тақдирланган эди.
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги соҳасининг улкан намояндаси, меҳрибон устоз, самимий ва камтарин инсон Иброҳим Файзуллаевнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Наша страна понесла тяжелую утрату.
25 февраля в возрасте 89 лет скончался известный агроном, посвятивший всю свою жизнь и трудовую деятельность сельскохозяйственной сфере, руководитель-организатор, Герой Узбекистана, ветеран труда Иброхим Файзуллаев.
И. Файзуллаев родился 25 августа 1933 года в Денауском районе Сурхандарьинской области. Окончил среднюю школу,  в 1949 году начал свою трудовую деятельность   рядовым работником в колхозе. Затем в Самаркандском сельскохозяйственном институте получил  специальность агронома, самоотверженно трудился энтомологом-агрономом, главным агрономом и председателем в колхозе имени Сабира Рахимова, главным агрономом управления сельского и водного хозяйства Сурхандарьинской области.
И. Файзуллаев глубоко владел секретами земледелия, имел большой  жизненный опыт, всегда был предан своей профессии. Даже в последние годы жизни он плодотворно трудился  начальником зернового семенного хозяйства в Денауском районе, являлся примером для многих.
В течение своей многолетней трудовой деятельности он проявил себя истинным знатоком земледелия, тщательно овладевшим современными технологиями и методами хозяйствования, руководителем-организатором, был скромным человеком и патриотом.
Своим честным трудом, практическими инициативами он внес достойный вклад в реализацию широкомасштабных реформ в сфере сельского хозяйства Узбекистана, развитие фермерства,   социально-экономическое развитие Денауского района, улучшение условий жизни населения, воспитание молодежи в духе любви и преданности  родной земле.
И. Файзуллаев также активно участвовал в общественно-политической жизни нашей страны, плодотворно трудился в качестве депутата Олий Мажлиса Узбекистана.
Заслуги Иброхима Файзуллаева перед государством  и нашим народом получили высокое признание. В 1993 году он был удостоен почетного звания “Заслуженный работник сельского хозяйства Республики Узбекистан”, в 1996 году – “Герой Узбекистана”.
Память о крупном представителе сферы сельского хозяйства нашей страны, добром наставнике, искреннем и скромном человеке Иброхиме Файзуллаеве навсегда сохранится в наших сердцах.