Халқимиз – болажон. Фарзандлари ўзидан ўзишини, ҳар томонлама ривожланган, баркамол бўлиб улғайишини ният қилиб яшайди. Мамлакатимизда мактабгача таълим тизимини ривожлантиришга давлат муассасалари билан бирга нодавлат боғчалар ҳам кенг жалб этилаётгани замирида ана шу эзгу орзу-умидларимиз мужассам.
Президентимиз Шаҳрисабз шаҳрида давлат шериклиги асосида ташкил этилган “Вундеркинд” (Билимдон болалар) номли хусусий мактабгача таълим муассасаси фаолияти билан танишиш асносида асосий эътиборни айни шу масалага қаратди.
Инглиз тили ва компьютер билимларини чуқур ўргатишга ихтисослашган мазкур нодавлат боғчада мактабгача таълимда бола шахсини ривожлантиришга қўйиладиган давлат талабларининг асосий йўналишлари қамраб олинган. Ҳар бир қаватдан кичкинтойларнинг интеллектуал, эстетик ва жисмоний салоҳиятини ўстириш учун унумли фойдаланилган.
Биринчи қаватда мусиқа ва рақс, спорт заллари, шахмат-шашка хонаси, мўъжаз қўғирчоқ театри жойлашган. Иккинчи қаватда овқатланиш, тиббиёт хоналари мавжуд. Учинчи қаватда мактабга тайёрлов гуруҳи ва кичик ёшдаги гуруҳлар учун машғулот хоналари, 2 та ётоқхона ўрин олган. Ҳовлидаги ўйин майдончаси турли аттракционлар билан жиҳозланган.
Президентимиз муассасада яратилган шароитни юксак баҳолади. Мазкур боғча мисолида Шаҳрисабз шаҳрида яна 25 та нодавлат мактабгача таълим муассасаси барпо этиш, боғча мудираси, Зулфия номидаги Давлат мукофот совриндори Шаҳноза Холмаҳматовага мамлакатимизда ишлаб чиқарилган енгил автомобиль совға қилиш бўйича топшириқ берди.
Бундай муассасаларни қуришдан асосий мақсад фарзандларимизнинг мактабга тайёр бўлиб чиқишини таъминлашдир, деди давлатимиз раҳбари.
Шавкат Мирзиёев шу ерда Қашқадарё вилоятида хусусий шериклик асосида ҳамда давлат томонидан қуриладиган мактабгача таълим муассасалари дастури тақдимоти билан ҳам танишди.

Шавкат Мирзиёев посетил частный детский сад в Шахрисабзе
Наш народ очень любит детей, живет с мечтой о том, чтобы они добились более высоких результатов, чем родители, выросли гармонично развитыми личностями. Именно эти благие цели заложены в основу проводимой работы по развитию системы дошкольного образования, широкому вовлечению в этот процесс негосударственных детских садов.
Президент нашей страны посетил в Шахрисабзе частное дошкольное образовательное учреждение «Вундеркинд», организованное на основе государственно-частного партнерства.
В этом детском саду, специализирующемся на углубленном изучении английского языка и компьютерной грамотности, особое внимание уделяется обеспечению интеллектуального, эстетического и физического развития детей в соответствии с государственными стандартами по личностному развитию ребенка.
На первом этаже детского сада расположены зал музыки и танца, спортивный зал, шахматно-шашечный кабинет, мини-театр кукол, на втором – столовая и медпункт, на третьем – комнаты для занятий подготовительной и младшей групп, две спальни. Игровая площадка во дворе оснащена различными аттракционами.
Глава нашего государства высоко оценил созданные в учреждении условия и поручил построить в Шахрисабзе еще 25 негосударственных дошкольных учреждений по образцу данного детского сада, подарить заведующей детским садом, лауреату Государственной премии имени Зульфии Шахнозе Холмахматовой легковой автомобиль отечественного производства.
Главная цель строительства подобных учреждений – обеспечить готовность наших детей к школе, сказал глава нашего государства.
Здесь же Шавкат Мирзиёев ознакомился с программой строительства государством и на основе государственно-частного партнерства дошкольных образовательных учреждений в Кашкадарье.