Ўзбекистон Президенти ЕОИИ саммитида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 декабрь куни Санкт-Петербург шаҳрида Олий Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида кузатувчи мақомида иштирок этди.
Арманистон Республикаси Бош вазири Никол Пашинян раислигида (онлайн форматда) ўтган бу галги учрашувда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, шунингдек, ЕОИИ ҳузуридаги кузатувчи мамлакат – Эрон Ислом Республикаси саноат, конлар ва савдо вазири Саид Муҳаммад Отабак ҳам қатнашди. Куба Республикаси Президенти Мигель Диас-Канель  иштирокчиларга видеомурожаат йўллади.
Кун тартибидан кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, ҳамкорликнинг устувор йўналишларида қўшма дастурларни амалга ошириш масалалари ўрин олди.
Ўзбекистон Президенти сўзининг аввалида сўнгги йилларда мамлакатимиз кузатувчи сифатида Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан 22 та йўналишда самарали ҳамкорликни йўлга қўйганини таъкидлади.
2024 йилда Ўзбекистоннинг иттифоқ мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми 11 фоизга ошди. Октябрь ойида Евроосиё иқтисодий комиссияси билан савдо, саноат, молия, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва бошқа соҳаларда 40 га яқин чора-тадбирларни ўз ичига олган янги уч йиллик ҳамкорлик режаси қабул қилинди.
Ўзбекистон, шунингдек, ЕОИИнинг савдо ва юк ташишни рақамлаштириш, электрон тижоратни жорий этиш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳасидаги қатор тармоқ дастурларида фаол иштирок этмоқда.
Келгуси йил март ойида қўшма Ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилишига тайёргарлик кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг устувор йўналишларига алоҳида тўхталди.
Хусусан, Президентимиз ўзаро савдодаги савдо тўсиқларини босқичма-босқич бартараф этишга чақирди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ва ЕОИИ давлатлари ўртасидаги савдода тариф ва нотариф чекловларни қўлламаслик масаласини экспертлар даражасида ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Амалий ҳаракатлар режасини қабул қилган ҳолда, яқин келажакда техник жиҳатдан тартибга солиш тизимларини яқинлаштириш бўйича маслаҳатлашувлар ўтказишга тайёрлик билдирилди.
Ўзбекистон етакчиси тадбир якунида имзоланаётган Ягона божхона транзити тизими тўғрисидаги битимда мамлакатимизнинг иштирок этиши, шунингдек, божхона чегаралари орқали олиб ўтилаётган товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида электрон маълумотлар алмашинувини тез фурсатда жорий этиш тарафдори эканини таъкидлади.
Саноат кооперацияси ва маҳаллийлаштириш дастурларини қўллаб-қувватлаш механизмлари ва воситаларига қўшилишдан манфаатдорлик билдирилди.
– Қўшма лойиҳаларни илгари суриш учун ишончли молиявий манбаларни шакллантириш мақсадида келгуси йил бошида тартиб-таомилларни якунлаб, Евроосиё тараққиёт банкига аъзо бўлишни режалаштирмоқдамиз, – деди Президентимиз.
Бизнесни янада фаол жалб қилиш ва ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлаш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида ЕОИИ Ишбилармонлар кенгашининг йиғилишини 2025 йил апрель ойида Тошкент шаҳрида ўтказиш таклиф этилди.
Рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасида тизимли ҳамкорлик қилиш муҳимлиги қайд этилди. Мамлакатимизни ЕОИИнинг интеграциялашган ахборот тизимига ва «Рақамли иттифоқ» лойиҳасига улаш ташаббуси илгари сурилди.
Аграр соҳада қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни енгиллаштириш, инновацион агросаноат лойиҳаларини амалга ошириш ва илмий ишланмаларни жорий этишга қаратилган кооперация дастурини тайёрлаш таклиф этилди.
Сайёҳлик алмашинувларини рағбатлантириш мақсадида давлатимиз раҳбари ЕОИИ давлатлари фуқароларига Ўзбекистонга ички ҳужжатлар билан кириш имконини берувчи тартибни жорий этишга тайёрлигини билдирди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря в городе Санкт-Петербурге принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в статусе наблюдателя.
В нынешней встрече, прошедшей под председательством Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна (в онлайн-формате), также участвовали Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Российской Федерации Владимир Путин, а также министр промышленности, рудников и торговли Исламской Республики Иран — страны-наблюдателя при ЕАЭС Сейед Мохаммад Атабак. С видеопосланием к участникам обратился Президент Республики Куба Мигель Диас-Канель.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил, что в последние годы наша страна в качестве наблюдателя наладила плодотворное взаимодействие с Евразийским экономическим союзом по 22 направлениям.
В 2024 году товарооборот Узбекистана со странами Союза вырос на 11 процентов. В октябре был принят новый трехлетний План сотрудничества с Евразийской экономической комиссией, включающий около 40 мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт и другие.
Узбекистан также активно подключился к ряду отраслевых программ ЕАЭС в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Ведется подготовка к четвертому заседанию совместной Рабочей группы в марте следующего года.
Глава нашего государства отдельно остановился на приоритетах взаимовыгодного сотрудничества с Евразийским экономическим союзом.
В частности, он призвал к поэтапному устранению торговых барьеров во взаимной торговле. В данном контексте предложено на экспертном уровне проработать вопрос неприменения тарифных и нетарифных ограничений в торговле между Узбекистаном и государствами ЕАЭС.
Выражена готовность в ближайшее время провести консультации по сближению систем технического регулирования, с принятием Плана практических действий.
Лидер Узбекистана выступил за участие нашей страны в подписываемом по итогам мероприятия Соглашении о единой системе таможенного транзита, а также скорейшее внедрение электронного обмена данными о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы.
Выражена заинтересованность в подключении к механизмам и инструментам поддержки программ промышленной кооперации и локализации.
— Для формирования надежных финансовых источников продвижения совместных проектов в начале следующего года планируем завершить процедуры и вступить в Евразийский банк развития, – отметил Президент нашей страны.
В целях более активного вовлечения бизнеса и создания благоприятных условий для укрепления деловых связей предложено провести заседание Делового совета ЕАЭС в Ташкенте в апреле 2025 года.
Отмечена важность системного взаимодействия в области цифровых технологий и искусственного интеллекта. Выдвинута инициатива о подключении нашей страны к Интегрированной информационной системе ЕАЭС и проекту «Цифровой союз».
В области сельского хозяйства предложено подготовить программу кооперации, направленную на облегчение взаимного доступа сельскохозяйственной продукции, реализацию инновационных агропромышленных проектов и внедрение научных разработок.
В целях стимулирования туристических обменов, Главой нашего государства выражена готовность внедрить порядок, позволяющий гражданам государств ЕАЭС въезжать в Узбекистан по внутренним документам.