Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Евроосиё иқтисодий кенгаши мажлисидаги нутқи
Глобал ва минтақавий таҳдидлар, иқтисодиётдаги беқарорлик ва жаҳон бозорларидаги ўзгарувчанликнинг кучайиши мамлакатларимиз ўртасидаги шерикликни кенгайтиришнинг янги йўлларини янада фаол излашни тақозо этмоқда.
Таъкидлаш жоизки, сўнгги бир неча йил ичида Ўзбекистон кузатувчи давлат сифатида ЕОИИ билан 22 йўналишда самарали ҳамкорликни йўлга қўйди. Жорий йилда Иттифоқ мамлакатлари билан товар айирбошлашимиз 11 фоиз ўсди.
Октябрь ойида Евроосиё иқтисодий комиссияси билан янги уч йиллик режани қабул қилдик, унга савдо, саноат, молия сектори, агромажмуа, транспорт ва бошқа соҳаларда қирқтага яқин аниқ чора-тадбирлар киритилди.
Шунингдек, биз савдо ва юк ташишни рақамлаштириш, электрон тижоратни жорий этиш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳасидаги тармоқ дастурларида фаол иштирок этиш ниятидамиз.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Ҳукумати қўшма Ишчи гуруҳининг навбатдаги, тўртинчи йиғилишига пухта тайёргарлик кўрмоқда. Ушбу учрашувни келгуси йил март ойида Ўзбекистонда ўтказишни таклиф этамиз.
Ўзбекистон билан Евроосиё иқтисодий иттифоқи ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришнинг устувор йўналишлари бўйича қарашларимизни қисқача баён этмоқчиман.
Биринчи. Бу савдо тўсиқларини босқичма-босқич бартараф этиш бўйича мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни амалга оширишдир.
Ўзбекистон ва EОИИ ўртасида савдода тариф ва нотариф чекловларни ўзаро қўлламаслик тўғрисидаги битимни имзолаш масаласини экспертлар даражасида ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Яқин вақт ичида амалий ҳаракатлар режасини қабул қилган ҳолда техник жиҳатдан тартибга солиш тизимларини яқинлаштириш бўйича маслаҳатлашувлар ўтказишга тайёрмиз.
Иккинчи. Ўзбекистоннинг имзоланаётган Ягона божхона транзити тизими тўғрисидаги битимда иштирок этиши ҳам савдо амалиётларини кенгайтиришга хизмат қилади, деб ҳисоблайман.
Мамлакатларимизнинг божхона чегаралари орқали олиб ўтилаётган товарлар ва транспорт воситалари тўғрисидаги маълумотларни электрон алмашиш бўйича битимларни келишишни жадаллаштириш муҳим аҳамиятга эга.
Учинчи. Бирлашма доирасида бошланган саноат кооперацияси ва ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастурларини қўллаб-қувватлаш механизмлари ва воситаларига қўшилишдан манфаатдормиз.
Бундан ташқари, қўшма лойиҳаларни илгари суриш учун ишончли молиявий манбаларни шакллантириш мақсадида келгуси йил бошида тартиб-таомилларни якунлаб, Евроосиё тараққиёт банкига аъзо бўлишни режалаштирмоқдамиз.
Тўртинчиси. Рақамли технологиялар ва сунъий интеллект соҳасида тизимли ҳамкорликни кучайтириш ниятидамиз.
Ўзбекистонни ЕОИИнинг интеграциялашган ахборот тизимига ва «Рақамли иттифоқ» лойиҳасига улаш масалаларини биргаликда ишлаб чиқишга тайёрмиз.
Бешинчи. Аграр соҳада кооперация дастурини тайёрлаш тарафдоримиз. Гап қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг бозорларимизга ўзаро кириб боришини енгиллаштириш, инновацион агросаноат лойиҳаларини амалга ошириш, илғор илмий ишланмаларни жорий этиш чора-тадбирлари ҳақида бормоқда.
Олтинчи. Сайёҳлик алмашинувларини рағбатлантириш мақсадида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти давлатлари фуқароларига мамлакатимизга ички ҳужжатлар билан кириш имконини берувчи тартибни жорий этиш ниятидамиз.
Ўзбекистон мавжуд салоҳиятдан самарали фойдаланиш мақсадида ЕОИИ бўйича шериклар билан яқин ва самарали ҳамкорликни ривожлантириш тарафдори.
Фурсатдан фойдаланиб, ҳурматли Александр Григорьевич Лукашенкони ташкилотга раислик Беларусга ўтиши муносабати билан табриклайман ва унга муваффақиятлар тилайман.
Барчангизни, қардош халқларимизни кириб келаётган Янги йил билан яна бир бор самимий табриклаб, фаровонлик ва равнақ тилайман.

Усиливающиеся глобальные и региональные вызовы, нестабильность экономики и ожидаемое повышение волатильности на мировых рынках требуют более активного поиска новых путей расширения партнёрства между нашими странами.
Следует отметить, что за последние несколько лет Узбекистан в качестве государства-наблюдателя наладил плодотворное взаимодействие с ЕАЭС по 22 направлениям. В этом году наш товарооборот со странами Союза вырос на 11 процентов.
В октябре с Евразийской экономической комиссией мы приняли новый трёхлетний План, в который вошли порядка сорока конкретных мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт и другие.
Мы также подключились и намерены активно участвовать в отраслевых программах в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Кроме того, Правительство Узбекистана тщательно готовится к очередному, четвёртому заседанию совместной Рабочей группы. Предлагаем провести эту встречу в Узбекистане в марте следующего года.
Хочу вкратце обозначить наше видение приоритетов расширения сотрудничества Узбекистана с Евразийским экономическим союзом.
Первое. Это реализация скоординированных мер для поэтапного устранения торговых барьеров. Предлагаем на экспертном уровне проработать вопрос подписания соглашения о неприменении на взаимной основе тарифных и нетарифных ограничений в торговле между Узбекистаном и ЕАЭС.
Готовы в ближайшее время провести консультации по сближению систем технического регулирования, с принятием Плана практических действий.
Второе. Считаю, что расширению торговых операций также будет способствовать участие Узбекистана в подписываемом Соглашении о единой системе таможенного транзита.
Важно ускорить согласование договорённостей об электронном обмене данными о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы наших стран.
Третье. Заинтересованы в подключении к механизмам и инструментам поддержки программ промышленной кооперации и локализации производства, запущенным в рамках Объединения.
Кроме того, для формирования надёжных финансовых источников продвижения совместных проектов в начале следующего года планируем завершить процедуры и вступить в Евразийский банк развития.
Четвёртое. Намерены усилить системное взаимодействие в области цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Готовы совместно проработать вопросы подключения Узбекистана к Интегрированной информационной системе ЕАЭС и проекту «Цифровой союз».
Пятое. Выступаем за подготовку Программы кооперации в аграрном секторе. Речь идёт о мерах по облегчению взаимного доступа сельхозпродукции на наши рынки, реализации инновационных агропромышленных проектов, внедрению передовых научных разработок.
Шестое. В целях поощрения туристических обменов намерены внедрить порядок, позволяющий гражданам государств Объединения въезжать в нашу страну по внутренним документам.
Узбекистан привержен развитию тесного и продуктивного сотрудничества с партнёрами по ЕАЭС в целях эффективного использования всего имеющего потенциала.
Пользуясь случаем, поздравляю и желаю успехов уважаемому Александру Григорьевичу в связи с переходом к Беларуси председательства в Организации.
Ещё раз хочу сердечно поздравить всех вас и наши братские народы с наступающим Новым годом, пожелать благополучия и процветания.