Обод ва озод Ватанимизнинг мустаҳкам қалқонлари
Пойтахтимиздаги “Туркистон” саройида 12 январь куни Қуролли Кучларимиз ташкил этилганининг 26 йиллиги ҳамда 14 январь – Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди.
Бу ерга сенаторлар, депутатлар, ҳукумат аъзолари, аскар ва сержантлар, офицер ва генераллар, Қуролли Кучларимиз фахрийлари, ота-оналар, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус ҳамда халқаро ташкилотлар ходимлари ва кенг жамоатчилик вакиллари таклиф қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янгради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 26 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан байрам табригини Тошкент шаҳар ҳокими Р.Усмонов ўқиб эшиттирди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов фармони билан 1991 йил 6 сентябрь куни Мудофаа ишлари вазирлиги ташкил этилган. Буюк Юртбошимизнинг 1992 йил 14 январдаги қарорига мувофиқ мамлакатимиз ҳудудида жойлашган барча ҳарбий тузилмалар Ўзбекистон Республикасининг ҳуқуқий тасарруфига ўтказилган.
Ана шу тарихий кун – 14 январь мамлакатимизда Ватан ҳимоячилари куни сифатида кенг нишонлаб келинмоқда.
Ўтган вақт мобайнида Қуролли Кучларимиз ташкилий ва таркибий жиҳатдан замон талаблари даражасида такомиллашди. Тузилмаларнинг ҳаракатчанлиги, жанговар қобилияти, ҳарбийларнинг жисмоний ва маънавий тайёргарлиги ошди. Қисм ва бўлинмалар замонавий қурол-яроғ ва жанговар техника билан таъминланди.
Хусусан, 2017 йил Ўзбекистон Қуролли Кучлари тарихига улкан ўзгаришлар йили бўлиб кирди. Янгидан қабул қилинган Мудофаа доктринасида Ўзбекистон ташқи сиёсатининг очиқлик тамойили, яқин қўшнилар билан дўстона ва амалий муносабатларни янада ривожлантириш, давлатимиз мустақиллиги ва суверенитетини мустаҳкамлаш устувор вазифа сифатида аниқ белгилаб қўйилди. Мамлакатимиз геостратегик жойлашувининг ўзига хослиги, шунингдек, минтақада юзага келаётган ҳарбий-сиёсий ҳолатни ҳисобга олган ҳолда, Қуролли Кучлар бирлашмаларининг вазифа ва тузилмалари қайта кўриб чиқилди. Мудофаа саноати бўйича давлат қўмитаси тузилди. Ҳарбий кадрлар тайёрлаш соҳасида олиб борилаётган тизимли ўзгаришлар асосида Қуролли Кучлар академиясининг фаолияти тубдан қайта ташкил этилди. Мудофаа вазирлиги қўшинларини қурол-аслаҳа, ҳарбий техника ва алоқа воситаларининг замонавий турлари билан таъминлаш ишлари янги босқичга кўтарилди.
Олий ҳарбий таълим муассасаларида таълим олиш учун юксак ақл-заковат ва етакчилик қобилиятига эга бўлган ёшларни аниқлаш ҳамда уларнинг муносибларини танлаб олишда талаб оширилди. Ҳарбий академик лицейларни ислоҳ қилиш мақсадида Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 5 июлдаги фармонига мувофиқ барча академик лицейларга “Темурбеклар мактаби” номи берилди. Мамлакатимиздаги 29 академик лицей ва касб-ҳунар коллежида махсус гуруҳлар фаолияти йўлга қўйилди.
18.JPG
Мамлакатимизнинг мудофаа қобилиятини мустаҳкамлашда жойлардаги давлат ҳокимияти органларининг фаоллигини ва ролини ошириш бўйича ишлар ҳам сифат жиҳатдан бутунлай янги босқичга кўтарилди. “Миллий армиямиз – бизнинг ифтихоримиз ва ғуруримиз” тамойили асосида ҳудудларда мудофаа соҳасида ягона давлат сиёсатини юритиш, армия ва халқнинг якдиллигини таъминлаш мақсадида ҳарбий-маъмурий секторлар ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, «Барчамиз бир фикрни яхши англаб олишимиз керак: эл-юртимизнинг тинчлигини таъминлаш мақсадида бугун мудофаа соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг қанчалик самара бериши армия ва халқнинг бирдамлигига боғлиқ».
Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши томонидан ҳам ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Президентимизнинг 2017 йил 23 августдаги қарорига мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда вилоятлар ҳокимликлари ҳузурида Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг минтақавий бўлимлари ташкил этилиб, ҳарбий округлар қўмондонлиги билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилди. Минтақавий бўлинмалар нафақат ҳарбий қисм ва муассасаларда, шу билан бирга, кенг жамоатчилик ўртасида, айниқса, таълим масканлари, маҳалла ва қишлоқларда ёшларимизнинг ҳарбий-ватанпарварлик тарбияси билан шуғулланмоқда.
Ватан ҳимоячиларининг хизматни ўташ ва яшаш жойларидаги ижтимоий-маиший шароитларини яхшилаш, резервга бўшатилган фуқароларни ижтимоий муҳофаза қилиш ҳам доимий эътиборда.
Ҳарбий хизматчилар учун янги турар жойлар қуриш, мавжуд турар жой фондини таъмирлаш, замонавий ҳарбий шаҳарчалар барпо этиш ва реконструкция қилиш, узоқ муддатли ипотека кредитларидан фойдаланган ҳолда квартиралар сотиб олиш ва якка тартибдаги уй-жойлар қуриш учун ер участкалари ажратиш йилдан-йилга кенгайиб бормоқда. Янги йил байрами арафасида ҳам мамлакатимизнинг кўплаб ҳудудларида ҳарбийлар учун янги уй-жойлар фойдаланишга топширилди. Юзлаб ҳарбийларимиз Янги йилни янги уйда кутиб олди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 12 январдаги фармонига мувофиқ, Ватан ҳимоячилари куни ва Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг 26 йиллиги муносабати билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, Мудофаа ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари ходимларидан бир гуруҳи Ватанимизнинг юксак мукофотлари – орден ва медаллар билан тақдирланди. Ушбу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Мамлакатимиздаги тинчлик-осойишталик халқимизнинг энг катта бойлигидир, – дейди «Содиқ хизматлари учун» медали соҳиби, Қуролли Кучлар академияси кафедраси цикли бошлиғи Муҳиддин Умаров. – Ватанимизнинг юксак мукофоти менга улкан ғурур-ифтихор бағишлайди. Билдирилган ишончни оқлаш, халқимиз тинчлиги ва фаровонлиги, фарзандларимиз келажагини ҳимоя қилиш учун бор билим ва кучимизни сарфлаймиз.
Тантанали тадбирда ўз хизмат бурчини ўташ чоғида ҳалок бўлган олти нафар тинчлик посбонининг оила аъзоларига Президентимиз номидан уй калитлари берилди. Ўз вазифасини намунали бажараётган кўплаб ҳарбий хизматчиларга фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари топширилди.
«Содиқ хизматлари учун» медали соҳиби, подполковник Саиджон Умматов, аскар онаси Шоира Мирзоҳидова, Олимпиада ўйинлари совриндори, йил спортчиси Бектемир Мелиқўзиев, Ўзбекистон халқ шоири Маҳмуд Тоир ва бошқалар байрам қатнашчиларини Ватан ҳимоячилари куни билан табриклаб, Президентимиз, Қуролли Кучларимиз Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёевга ҳарбий хизматчиларга кўрсатилаётган улкан эътибор ва ғамхўрлик учун самимий миннатдорлик билдирди.

Прочный щит нашей свободной и благополучной родины
В столичном Дворце «Туркистон» 12 января состоялось праздничное мероприятие, посвященное 26-летию Вооруженных Сил Республики Узбекистан и 14 января — Дню защитников Родины.
Сюда собрались сенаторы, депутаты, члены правительства, солдаты и сержанты, офицеры и генералы, ветераны Вооруженных Сил, родители солдат, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса и международных организаций, широкой общественности.
…Звучит Государственный гимн Республики Узбекистан.
Праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева по случаю 26-летия образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Родины зачитал хоким города Ташкента Р.Усманов.
Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова 6 сентября 1991 года было организовано Министерство по делам обороны. В соответствии с постановлением нашего великого лидера от 14 января 1992 года все воинские формирования, дислоцированные на территории страны, перешли под юрисдикцию Республики Узбекистан.
Этот исторический день — 14 января — широко празднуется в нашей стране как День защитников Родины.
15.JPG
За прошедший период Вооруженные Силы страны были усовершенствованы как организационно, так и структурно. Повысилась мобильность, боеспособность их подразделений, боевая, физическая и духовная подготовка военнослужащих. Воинские части и подразделения обеспечены современным вооружением и боевой техникой.
2017 год войдет в историю Вооруженных Сил Узбекистана как год колоссальных преобразований. В принятой новой Оборонной доктрине закреплены принципы открытости во внешней политике Узбекистана, развития дружеских отношений с зарубежными государствами, прежде всего соседними странами. В качестве важнейшей задачи определено укрепление независимости и суверенитета нашего государства. Учитывая особенности геостратегического положения нашей страны, а также складывающуюся в регионе военно-политическую обстановку, были пересмотрены задачи и структуры соединений Вооруженных Сил. Организован Государственный комитет оборонной промышленности. На основе системных реформ в сфере подготовки военных кадров кардинально преобразована деятельность Академии Вооруженных Сил. Поднялась на новый уровень работа по обеспечению войск Министерства обороны современными видами вооружения, военной техники и средств связи.
18.JPG
Усилены требования к выявлению и отбору достойной молодежи, обладающей высокими интеллектуальными и лидерскими способностями, для обучения в высших военных училищах. С целью реформирования военных академических лицеев страны в соответствии с Указом Президента Шавката Мирзиёева от 5 июля 2017 года все академические лицеи переименованы в «Темурбеклар мактаби» и переданы в ведение Национальной гвардии Республики Узбекистан. В 29 академических лицеях и профессиональных колледжах налажена деятельность специальных групп.
На качественно новый уровень поднялась и работа по повышению активности и роли органов государственной власти на местах в укреплении обороноспособности страны. В регионах на основе принципа «Национальная армия — наша честь и гордость» организованы военно-административные секторы в целях реализации единой государственной политики в сфере обороны, обеспечения единства армии и народа. От этого единства во многом зависит эффективность проводимых в стране реформ с целью обеспечения мирной жизни народа.
Общественным советом при Министерстве обороны Узбекистана также осуществляется системная работа по воспитанию молодежи в духе патриотизма. В соответствии с постановлением Президента от 23 августа 2017 года при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей организованы региональные отделения Общественного совета, обеспечено их тесное взаимодействие с командованием военных округов. Региональные отделения занимаются военно-патриотическим воспитанием в воинских частях и учреждениях, среди широкой общественности, учащихся образовательных учреждений, молодежи махаллей и сел.
Постоянное внимание уделяется также улучшению социально-бытовых условий защитников Родины в местах службы и проживания, социальной защите граждан, уволенных в резерв.
С каждым годом ширится масштаб работы по строительству жилья для военнослужащих, ремонту имеющегося, реконструкции и строительству современных военных городков, приобретению квартир на основе долгосрочных ипотечных кредитов и выделению земельных участков под строительство индивидуального жилья. В преддверии Нового года во многих регионах страны были сданы в эксплуатацию новые жилые дома для военных. Сотни военнослужащих встретили Новый год и одновременно справили новоселье.
Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 12 января 2018 года группа сотрудников правоохранительных органов, министерств обороны и по чрезвычайным ситуациям по случаю 26-летия Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дня защитников Родины была удостоена высоких наград Родины — орденов и медалей. На праздничном мероприятии состоялось торжественное вручение этих наград.
– Царящая в нашей стране мирная и спокойная жизнь – это самое большое богатство нашего народа, – говорит награжденный медалью «Содик хизматлари учун» начальник цикла кафедры Академии Вооруженных Сил Мухиддин Умаров. – Для меня огромная честь получить высокую награду Родины. Не пожалеем сил и энергии для оправдания этого высокого доверия, защиты мира и благополучия нашего народа, будущего наших детей.
На торжественном мероприятии членам семей шести защитников Родины, погибших при исполнении служебного долга, от имени Президента нашей страны были вручены ключи от новых квартир. Многим военнослужащим, образцово несущим службу, вручены почетные грамоты и памятные подарки.
Награжденный медалью «Содик хизматлари учун» подполковник Саиджон Умматов, мать солдата Шоира Мирзохидова, призер Олимпийских игр, спортсмен года Бектемир Меликузиев, народный поэт Узбекистана Маҳмуд Тоир и другие поздравили участников торжественного собрания с Днем защитников Родины и выразили искреннюю благодарность Президенту Республики Узбекистан, Верховному Главнокомандующему Вооруженными Силами Шавкату Мирзиёеву за большое внимание и заботу о военнослужащих.