Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида 17 сентябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг юбилей мажлиси бўлиб ўтди.
Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон раислигида ўтган мажлисда ШҲТга аъзо давлатлар етакчилари – Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин иштирок этди.
Ташкилот ҳузуридаги кузатувчи давлатлардан Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух, фахрий меҳмон сифатида Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов қатнашди.
Шунингдек, тадбирда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Коллектив хавфсизлик тўғрисидаги шартнома ташкилоти, Евроосиё иқтисодий иттифоқи, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш ҳамда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ижроия органларининг раҳбарлари иштирок этди.
Саммит кун тартибига мувофиқ, ШҲТнинг ўтган 20 йилдаги фаолиятининг асосий якунлари ҳамда кўп қиррали ҳамкорликнинг истиқболдаги устувор вазифалари муҳокама қилинди. Глобал ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўз нутқида бугунги халқаро муносабатларда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг роли ошиб бораётганини таъкидлади.
– Ўтган даврда ШҲТ халқаро сиёсатнинг муҳим субъектига айланди, нуфузли халқаро тузилмалар қаторида муносиб ўрин эгаллади. “Шанхай руҳи” тамойиллари асосида минтақавий шериклик мустаҳкамланиб бормоқда. Янги хатар ва таҳдидларга қарши курашиш борасидаги умумий салоҳият ортиб бормоқда, иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорлигимиз кенгаймоқда, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари иштирокчилар эътиборини ШҲТ кун тартибида турган долзарб масалаларга қаратди ҳамда уларни ҳал этиш юзасидан аниқ таклифларни илгари сурди.
– Бугун барчамиз жаҳонда ва минтақада кескинлик ортиб бораётганининг гувоҳи бўлиб турибмиз. Пандемиянинг салбий оқибатлари сақланиб қолмоқда. Буларнинг барчаси биздан ташкилотимиз доирасида янада жипслашишимизни ва бир-биримизни қўллаб-қувватлашимизни талаб қилмоқда, – деди Президент.
Ўзбекистон етакчиси умумий хавф-хатар ва таҳдидларга ўз вақтида ва биргаликда жавоб қайтариш, минтақавий иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, ШҲТ маконида дўстликни мустаҳкамлаш ва маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Афғонистонда вужудга келаётган вазиятдан хавотир билдирилди. Мамлакатнинг янги ҳокимияти билан мулоқотни ривожлантиришнинг аниқ принциплари таклиф этилди. Давлат бошқарувида афғон жамиятининг барча қатламидан сиёсий вакиллар бўлиши, инсон, хусусан, хотин-қизлар ҳамда миллий озчиликлар ҳуқуқ ва эркинликларига риоя қилиниши шулар жумласидандир.
Бу борадаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва Афғонистондаги вазиятни сиёсий йўл билан ҳал этиш масалаларини кенг муҳокама қилиш мақсадида Президентимиз кузатувчи давлатлар ва мулоқот бўйича шерикларни жалб қилган ҳолда “ШҲТ – Афғонистон” форматида юқори даражадаги учрашувларни мунтазам ўтказиш таклифини билдирди. Биринчи шундай учрашувни Тошкентда ўтказиш мумкинлиги айтилди.
2021-2022 йилларда ШҲТга Ўзбекистон Республикаси раислик қилишини инобатга олиб, давлатимиз раҳбари ташкилотнинг келгуси даврдаги асосий устувор йўналишлари ва вазифаларига тўхталиб ўтди.
ШҲТ доирасида кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш мақсадида ташкилотга аъзо давлатлар ўртасида Узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартномани амалга ошириш бўйича 2023-2027 йилларга мўлжалланган комплекс дастурни тайёрлаш ва қабул қилиш таклифи билдирилди.
Ўзбекистон Президенти савдо тўсиқларини бартараф этиш, техник регламентларни яыинлаштириш, божхона тартиб-таомилларини рақамлаштириш ҳамда ўзаро бозорларга чиқишни енгиллаштиришни назарда тутадиган Минтақа ичидаги савдони ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди.
Ташкилотга аъзо мамлакатларнинг бизнес ҳамжамиятлари вакиллари ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларини рағбатлантириш масалаларини ҳар томонлама кўриб чиқиш учун келгуси йилда Ўзбекистонда ШҲТ Иқтисодий форуми ва Саноат янгиликлари ҳафталигини ўтказиш режалаштирилмоқда.
ШҲТ саноат кооперацияси дастурини тез фурсатда қабул қилиш ҳамда аъзо давлатлар ҳудудида индустриал кооперация марказларини ташкил қилиш муҳим экани қайд этилди.
Ўзбекистон етакчиси транспорт боғлиқлигини ривожлантириш бўйича ШҲТ стратегиясининг қабул қилиниши мамлакатларимиз транзит салоҳиятини тўлиқ ишга солиш ҳамда “Шарқ-Ғарб” ва “Шимол-Жануб” йўлаклари тизимининг самарадорлигини оширишга хизмат қилишини таъкидлади.
– ШҲТ маконида инфратузилмавий тараққиёт бўйича узоқ муддатли дастурни биргаликда тайёрлаш ташаббусини илгари сурамиз. Унга энергетика, коммуникациялар, “яшил” тараққиёт соҳаларида трансчегаравий лойиҳаларни киритиш мумкин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Камбағалликни қисқартириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалаларининг долзарб аҳамиятини ҳисобга олиб, Ўзбекистон Президенти бу борада вазирларнинг учрашувлари ва экспертлар маслаҳатлашувларини мунтазам ўтказиш механизмини жорий қилиш таклифини илгари сурди.
Минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш мақсадида саммит иштирокчиларининг эътибори ШҲТ маконида ички ишлар ва жамоат хавфсизлиги вазирларининг учрашувларини қайта тиклаш муҳим эканига қаратилди.
Шунингдек, Шавкат Мирзиёев кибермакондаги замонавий таҳдид ва хатарларга муносиб жавоб қайтариш учун ШҲТнинг ахборот хавфсизлиги соҳасидаги экспертлар форумини таъсис этиш тўғрисида ташаббус билан чиқди.
– Биз “халқ дипломатияси”да биргаликда эришилган натижаларни ижобий баҳолаймиз, – дея сўзида давом этди Президентимиз. – Қўшма маданий, фан-таълим, спорт ва бошқа тадбирларни фаоллаштириш мақсадида “ШҲТ Эзгу ният элчиси” институтининг таъсис этилиши тарафдоримиз.
Бундан ташқари, мамлакатларнинг туризм соҳасидаги ҳамкорлиги тўғрисида ҳукуматлараро битимни тайёрлаш таклифи билдирилди.
Ўзбекистон етакчиси яна бир долзарб мавзу – юқумли касалликларни профилактика қилиш ва даволаш, ковиддан кейинги реабилитация соҳаларидаги ҳамкорлик, вакцинация тўғрисидаги сертификатларни ўзаро тан олиш масалаларига тўхталди.
Сўзининг якунида Президентимиз учрашув иштирокчиларини 2022 йил сентябрь ойида Ўзбекистонда ўтадиган ШҲТнинг навбатдаги саммитига таклиф этди.
Мажлис якунида ШҲТнинг 20 йиллиги бўйича Душанбе декларацияси қабул қилинди, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 30 та ҳужжат имзоланди.
Бундан ташқари, ШҲТ Бош котиби лавозимига Чжан Мин ва Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директорлигига Руслан Мирзаев номзодлари тасдиқланди.
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Президенти Афғонистондаги вазият бўйича ўтказилган “Шанхай ҳамкорлик ташкилоти – Коллектив хавфсизлик тўғрисидаги шартнома ташкилоти” форматидаги учрашувда ҳам иштирок этди.

17 сентября в столице Республики Таджикистан – городе Душанбе состоялось юбилейное заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, приняли участие лидеры государств-членов ШОС – Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан и Президент Российской Федерации Владимир Путин.
Государства-наблюдатели при Организации были представлены Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко, Президентом Исламской Республики Иран Иброхимом Раиси и Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсух. В качестве почётного гостя участвовал Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
На мероприятии также присутствовали руководители исполнительных органов ШОС, Организации Объединённых Наций, Содружества Независимых Государств, Организации Договора о коллективной безопасности, Евразийского экономического союза, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и Организации экономического сотрудничества.
В соответствии с повесткой дня саммита обсуждены основные итоги деятельности ШОС за прошедшие 20 лет и стоящие перед Организацией приоритетные задачи многопланового сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам глобальной и региональной политики.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении подчеркнул растущую роль Шанхайской организации сотрудничества в современных международных отношениях.
– За прошедший период ШОС стала важным субъектом мировой политики, заняла достойное место в ряду влиятельных международных структур. Укрепляется региональное партнёрство на основе принципов «шанхайского духа». Растёт совместный потенциал в противостоянии новым вызовам и угрозам, расширяется экономическое и культурно-гуманитарное сотрудничество, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства также обратил внимание на актуальные задачи, стоящие на повестке дня ШОС, и высказал конкретные предложения по их решению.
– Сегодня все мы являемся свидетелями растущей напряжённости в мире и регионе. Сохраняются негативные последствия пандемии. Всё это требует от нас ещё большей сплочённости и взаимной поддержки в рамках нашей организации, — сказал Президент.
Лидер Узбекистана подчеркнул необходимость своевременного и совместного реагирования на общие вызовы и угрозы, наращивания регионального экономического сотрудничества, укрепления дружбы и углубления культурно-гуманитарного взаимодействия на пространстве ШОС.
Выражена обеспокоенность складывающейся обстановкой в Афганистане. Предложены конкретные принципы развития диалога с новыми властями страны, включая достижение широкого политического представительства всех слоев афганского общества в государственном управлении, а также соблюдение основных прав и свобод человека, в том числе женщин и национальных меньшинств.
Для консолидации усилий и широкого обсуждения вопросов политического урегулирования ситуации в Афганистане Президент нашей страны предложил регулярно проводить встречи высокого уровня в формате «ШОС – Афганистан», с привлечением государств-наблюдателей и партнёров по диалогу. Выражена готовность организовать первую такую встречу в Ташкенте.
С учётом председательства в ШОС Республики Узбекистан в 2021-2022 годах Глава нашего государства обозначил основные приоритеты и задачи деятельности Организации на предстоящий период.
В целях дальнейшего наращивания многопланового партнёрства между государствами-членам ШОС предложена подготовка и принятие Комплексной программы по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов Организации на 2023-2027 годы.
Президент Узбекистана выступил с инициативой о разработке Плана совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли, предусматривающего меры по устранению торговых барьеров, сближению технических регламентов, цифровизации таможенных процедур, а также реализации других мероприятий по облегчению взаимного доступа на рынки.
Для всестороннего рассмотрения вопросов стимулирования деловых контактов между представителями бизнес-сообщества стран Организации планируется проведение Экономического форума и Недели промышленных новаций ШОС в следующем году в Узбекистане.
Отмечена важность скорейшего принятия Программы промышленной кооперации ШОС и создания на территории государств-членов центров индустриальной кооперации.
Глава Узбекистана подчеркнул, что принятие Стратегии ШОС по развитию транспортной взаимосвязанности позволит в полной мере задействовать транзитный потенциал наших стран и повысить эффективность системы коридоров «Восток-Запад» и «Север-Юг».
– Выступаем с инициативой о совместной подготовке долгосрочной Программы инфраструктурного развития на пространстве ШОС, в которую могли бы войти трансграничные проекты в области энергетики, коммуникаций, «зелёного» развития, — отметил Шавкат Мирзиёев.
С учётом актуальности вопросов сокращения бедности и обеспечения продовольственной безопасности Президент Узбекистана предложил запустить механизм регулярных министерских встреч и экспертных консультаций в данной сфере.
Для активизации усилий по обеспечению мира и стабильности в регионе обращено внимание участников саммита на важность возобновления встреч министров внутренних дел и общественной безопасности на пространстве ШОС.
Также Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой об учреждении экспертного Форума ШОС в области информационной безопасности для адекватного pеагирования на современные угрозы и вызовы в киберпространстве.
– Мы положительно оцениваем совместные достижения «народной дипломатии», — продолжил Президент. — В целях активизации культурных, научно-образовательных, спортивных связей выступаем за учреждение института «Посла доброй воли ШОС».
Кроме того, предложено разработать межправительственное Соглашение о сотрудничестве наших стран в области туризма.
Лидер Узбекистана также остановился на ещё одной актуальной теме – вопросах сотрудничества в сфере профилактики и лечения инфекционных заболеваний, постковидной peабилитации, взаимного признания сертификатов о вакцинации.
В завершение Президент нашей страны пригласил участников встречи на очередной саммит ШОС, который состоится в сентябре 2022 года в Узбекистане.
По итогам заседания принята Душанбинская декларация двадцатилетия ШОС, подписаны 30 документов, направленных на дальнейшее расширение многопланового сотрудничества в рамках организации.
Кроме того, утверждены кандидатуры Чжан Мина на должность Генерального секретаря ШОС и Руслана Мирзаева на пост директора Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры.
Как сообщалось ранее, Президент нашей страны также принял участие во встрече в формате «Шанхайская организация сотрудничества – Организация Договора о коллективной безопасности» по ситуации в Афганистане.