Ўзбекистон Республикаси интеллектуал мулк агентлиги республикада энг яхши интеллектуал мулк объектларини аниқлаш ва ҳуқуқ эгаларини мукофотлаш орқали ихтирочилик ва илмий-техникавий ижодни рағбатлантириш, инновацион фаолликни ошириш, янги техника, технология ва рақобатбардош маҳсулотларни яратишга кўмаклашиш ҳамда ёшларнинг инновацион ишланмаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида:
“Энг яхши ихтиро”;
“Энг яхши фойдали модель”;
“Энг яхши саноат намунаси”;
“Энг яхши селекция ютуғи”;
“Энг яхши ЭҲМ учун дастур ва маълумотлар базаси”;
Танловга сўнгги 3 йил (2015-2017 йиллар) давомида муҳофаза ҳужжатлари олинган ва амалда сақлаб турилган ихтиролар, фойдали моделлар ва саноат намуналари ҳамда маҳаллий муаллифлар (ҳуқуқ эгалари) томонидан яратилган ЭҲМ учун яратилган дастурлар ва маълумотлар базалари ҳамда селекция ютуқлари қабул қилинади.
Танловда иштирок этиш учун ҳужжатлар 2018 йилнинг 10 январидан 2018 йил 10 апрелига қадар қабул қилинади.
Танлов ғолиблари “26 апрель – Халқаро интеллектуал мулк куни” арафасида эълон қилинади ҳамда эсдалик совғалари ва пул мукофотлари билан тақдирланади.
Танлов иштирокчилари қуйидаги ҳужжатларни тақдим қилади:
– ариза (танлов Низомининг 1-иловасига мувофиқ шаклда тўлдирилган);
– муҳофаза ҳужжатларининг нусхаси;
– объектдан фойдаланиш далолатномаси ёки объектнинг фойдаланишга тайёрлиги тўғрисидаги ҳужжатлар (тажриба ёки саноат синови далолатномаси, лицензия шартномаси, татбиқ қилиш далолатномаси ва ҳоказо).
100000, Тошкент шаҳри, Мустақиллик шоҳ кўчаси, 59-уй (5-қават, Агентлик кутубхонаси).
Ҳужжатлар “Энг яхши интеллектуал мулк объектлари учун “Best IP – 2018” танловига” деб кўрсатилган ҳолда топширилиши лозим.
Кўриб чиқиш учун қабул қилинган ариза ва ҳужжатлар танлов иштирокчиларига қайтарилмайди ва уларга тақризлар берилмайди.

Агентством по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан в целях стимулирования изобретательства и научно-технического творчества, повышения инновационной активности, содействия созданию новой техники, технологий и конкурентоспособной продукции путем выявления лучших объектов интеллектуальной собственности и поощрения их авторов объявляется конкурс «Best IP-2018» по номинациям:
«Лучшее изобретение»;
«Лучшая полезная модель»;
«Лучший промышленный образец»;
«Лучшие программа для ЭВМ и база данных»;
«Лучшее селекционное достижение»;
«Автор лучшей программы для ЭВМ среди молодежи».
На конкурс принимаются объекты интеллектуальной собственности — изобретения, полезные модели, промышленные образцы и селекционные достижения, на которые получены охранные документы Республики Узбекистан, являющиеся действующими, а также программные продукты, созданные отечественными разработчиками в течение последних 3 лет (2015-2017 гг.).
По номинации «Автор лучшей программы для ЭВМ среди молодежи» возраст участников — до 40 лет.
Документы на конкурс принимаются с 10 января по 10 апреля 2018 года.
Работы, получившие призовые места в ранее проведенных конкурсах, к рассмотрению в данном конкурсе не принимаются.
Участники конкурса должны представить:
— заявку на участие в конкурсе по форме согласно приложению № 1 к Положению;
— копию охранного документа(ов);
— акт об использовании объекта или другую документацию, подтверждающую готовность объекта к использованию (акт опытной или промышленной апробации, лицензионный договор, акт внедрения и т.д.).
Результаты конкурса будут объявлены накануне 26 апреля — Международного дня интеллектуальной собственности. Победители конкурса будут награждены денежными премиями и ценными призами.
Заявки на конкурс будут приниматься с 9.00 до 17.00 часов по адресу: 100000, г.Ташкент, пр. Мустакиллик, д. 59, Агентство по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан (5-й этаж, библиотека агентства) с указанием «На конкурс «Лучший объект интеллектуальной собственности «Best IP-2018».