Жорий йил 1 май куни Янги Ўзбекистон боғига илк кўчатлар ўтқазилиб, кўкаламзорлаштириш бошланган эди. Бугунги кунда кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари олиб борилмоқда. 2 мингдан зиёд қурувчи ва ишчи, 200 дан ортиқ махсус техника жалб қилинган.
Президент Шавкат Мирзиёев 9 июль куни бу ердаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Боғ мазмуни миллий давлатчилигимиз тарихи, халқимизнинг бугунги интилишлари ва Учинчи Ренессанс мақсадларини ўзида мужассам этади. 104 гектарлик боғнинг умумий кўриниши Ҳаракатлар стратегияси йўналишларига монанд дарахтнинг бешта шохи шаклида бўлади. Бу ерда одамлар табиат қўйнида дам оладиган сўлим ҳудудлар барпо этилади. Каштан, эман, чинор, лола, настарин каби манзарали дарахтлар, буталар ва гуллар экилади.
Боғ ҳудудида “Истиқлол” мажмуаси қурилмоқда. У юртимизнинг 3 минг йиллик тарихини, аждодларимизнинг буюк ишларини, халқимизнинг миллий ўзлигини, Ўзбекистоннинг янги қиёфасини намоён этади. Ҳозирги кунда ушбу улкан иншоотнинг пойдевори қуйилиб, темирдан асоси ясалган.
Бир гектардан зиёд майдонда 5 минг ўринли очиқ амфитеатр барпо этилади. Келгусида бу ерда умумхалқ байрамлари, маданий-маърифий тадбирлар ўтказилади. Мажмуа замонавий ёритиш ва акустика тизимлари билан жиҳозланади. Айни пайтда томошабинлар жойи тикланиб, саҳнанинг темир синчлари ўрнатилган.
Боғда, шунингдек, 6 гектарлик сунъий кўл, спорт майдончалари, болалар ўйингоҳи, сокин ҳудуд ва фавворалар барпо этилади. Бугунги кунда улар қуриладиган майдонлар тайёрланиб, суғориш ва оқова тизимлари барпо этилаётир.
Давлатимиз раҳбари боққа экиладиган манзарали дарахт кўчатларини ҳам кўрди.
Қибрай туманидаги ушбу ҳудудда Олимпия шаҳарчаси, университет, шифохона, савдо ва кўнгилочар масканлар ҳам барпо этилади. Бугунги кунда уларнинг қурилиши бошлаб юборилган.

1 мая текущего года в парке «Новый Узбекистан» были посажены первые саженцы и началось озеленение территории. Сегодня здесь ведется широкомасштабная работа по строительству и благоустройству. Задействовано более 2 тысяч строителей и рабочих, свыше 200 единиц спецтехники.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом проводимой здесь созидательнойработы.
Концепция парка воплощает в себе историю национальной государственности, нынешние устремления нашего народа и цели Третьего Ренессанса. Общий вид парка площадью 104 гектара будет иметь форму пяти ветвей дерева, олицетворяющих направления Стратегии действий. Здесь раскинется великолепный сад с такими декоративными деревьями, как каштан, дуб, клен, тополь, тюльпанное дерево, сирень, кустарниками и цветами.
На территории парка возводится комплекс «Истиклол». Сооружение станет олицетворением 3000-летней историю нашего народа, великих свершений наших предков, отражением национального самосознания и нового облика Узбекистана. В настоящее время заложен фундамент и начата установка каркаса этого грандиозного объекта.
Также на площади в более чем один гектар будет сооружен амфитеатр на 5 тысяч мест. В дальнейшем здесь будут проводиться национальные праздничные торжества, культурно-просветительские мероприятия. Комплекс оснастят современной системой освещения и акустики. В настоящее время здесь установлена зрительская трибуна и смонтирован остов сцены.
В парке также будут созданы искусственное озеро площадью 6 гектаров, спортивные и детские площадки, прогулочная зона и фонтаны. Сегодня готовятся площадки под сооружения, возводятся оросительные и дренажные системы.
Глава государства также осмотрел саженцы декоративных деревьев, которые будут высажены в парке.
На примыкающей к парку территории, расположенной в этом же Кибрайском районе, идет строительство олимпийской деревни, университета, клиники, торгово-развлекательных объектов.