Президент Шавкат Мирзиёев 23 июнь куни «Янги Ўзбекистон» университетида таълим жараёнини ташкил этишга оид тақдимот билан танишди.
Ҳар бир мамлакатнинг тараққиётини, келажагини билимли ва ақлли одамлар таъминлайди. Барча соҳаларда ўз олдига катта мақсадлар қўйган Ўзбекистонда таълим сифатига, билимли кадрларни тарбиялашга давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилмоқда.
Барча ҳудудларда Президент мактаблари ва ихтисослаштирилган мактаблар ташкил этилди. Бу ёшларнинг билим ва салоҳиятини аниқлаш, уларни тўғри йўналтириш билан бирга халқимиз орасида катта интилиш тўлқинини ҳам пайдо қилди.
Давлатимиз раҳбари билимли ёшларни мамлакатимизнинг “олтин фонди” деб атаган эди. Бу йил ана шундай ёшларнинг янги авлоди мактабларни битирмоқда. Энди уларни юртимизда ўқитиш, ёшлар учун энг замонавий шароитлар яратиш мақсадида Президентимиз ташаббуси билан «Янги Ўзбекистон» университетига асос солинмоқда.
Бу университет давлат олий таълим муассасаси шаклида ташкил этилади. Унинг асосий вазифалари – нуфузли хорижий ўқув юртларининг таълим дастурлари асосида юксак касбий билим ва малакаларга эга бўлган истиқболли кадрлар тайёрлаш, талабаларнинг интеллектуал қобилиятини ривожлантириш, бунинг учун ҳар томонлама қулай муҳитни шакллантиришдир.
Шу мақсадда янги университетда таълим жараёни дунёнинг энг нуфузли олий ўқув юртлари билан ҳамкорликда ташкил этилади. Масалан, қабул имтиҳонлари Кембриж университети билан ҳамкорликда ўтказилади. Массачусетс технология институти ҳамда Мюнхен техника университети билан биргаликда ўқув режа ва дастурлар ишлаб чиқилади. Шунингдек, улар таълим сифатини назорат қилиш, лаборатория ва кутубхоналарни тўлдиришга кўмаклашади.
Университетда 5 та – муҳандислик, табиий фанлар, бошқарув, агротехнологиялар ва ахборот технологиялари факультетлари бўлади. Дарслар ўзбек ва инглиз тилларида олиб борилади. Кредит-модуль тизими жорий этилиб, ўқиш давлат гранти ва тўлов-контракт асосида амалга оширилади.
Ушбу таълим масканининг ўқув биноси ва кампуслари ҳам замонавий, халқаро BRЕEAM сертификатларига мос бўлади. Илк ўқув йили шу йил сентябрдан бошланади. Янги бино қурилгунча дарслар Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетининг бўш биноларида вақтинчалик ўтиб турилади.
Иқтисодиёт тармоқларидаги эҳтиёжлардан келиб чиқиб, илмий тадқиқотлар олиб бориш, талабаларни илмий ва инновацион фаолиятга кенг жалб этиш ҳам университетнинг асосий вазифаларидан. Шу мақсадда дунёнинг етакчи университет ва илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик йўлга қўйилади, илмий журнал таъсис этилади.
Давлатимиз раҳбари университетда қабул ва таълим жараёнини халқаро стандартлар даражасида ташкил этиш, фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини самарали йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди.
– Университет талабалари 1-курсдан ўз соҳаси бўйича иқтисодиёт тармоқлари ва илмий марказларга бириктирилиши керак. Вазирликлар, нуфузли институт ва йирик компаниялар университетнинг васийлик кенгашига кириши муҳим. Улар ўз эҳтиёжларини билдириб, таълим жараёнига интеграциялашиши, бўлғуси мутахассисга олдиндан сармоя киритиши зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз белгиланган чора-тадбирларни маъқуллаб, «Янги Ўзбекистон» университетини ташкил этишга оид қарорни имзолади.
Тақдимотда, шунингдек, Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактаблар фаолиятини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар ҳам муҳокама қилинди.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 июня ознакомился с презентацией по организации учебного процесса в университете «Новый Узбекистан».
Решающее значение для развития и будущего любой страны имеет наличие высококвалифицированных специалистов. В Узбекистане, поставившем перед собой масштабные задачи во всех сферах, качеству образования и подготовке кадров новой формации внимание уделяется на уровне государственной политики.
Во всех регионах организованы Президентские и специализированные школы. Наряду с усилением стремления молодежи к приобретению знаний и навыков, правильному выбору будущей профессии укрепилась вера наших соотечественников в успех образовательных реформ.
Глава государства отмечал, что видит в образованной молодежи “золотой фонд” нашей страны. В этом году новое поколение молодых людей оканчивает школы. Для создания им самых современных условий для получения образования в своей стране по инициативе Президента создается университет «Новый Узбекистан».
Университет организуется в форме государственного высшего образовательного учреждения, главными задачами которого будут подготовка перспективных кадров с высокими профессиональными навыками и компетенциями на основе образовательных программ авторитетных зарубежных вузов, развитие интеллектуальных способностей студентов и создание всесторонне благоприятной для этого среды.
В этих целях учебный процесс в новом университете будет организован в сотрудничестве с авторитетными вузами зарубежных стран. К примеру, приемные экзамены будут проводиться при содействии Кембриджского университета. Учебные планы и программы будут разработаны совместно с Массачусетским технологическим институтом и Мюнхенским техническим университетом. Эти вузы также будут содействовать контролю качества образования, укомплектованию лабораторий и библиотек.
Факультетов будет пять: инженерного дела, естественных наук, менеджмента, агротехнологий и информационных технологий. Обучение будет вестись на государственном и английском языках по кредитно-модульной системе на грантовой и контрактной основах.
Учебные корпуса и кампусы образовательного учреждения будут соответствовать международным сертификатам BREEAM. Начало первого учебного года намечено на сентябрь текущего года. До завершения строительства нового здания обучение будет временно проходить в неиспользуемых зданиях Университета мировой экономики и дипломатии.
Одной из главных задач университета является также проведение научных исследований исходя из потребностей отраслей экономики, широкое вовлечение студентов в научную и инновационную деятельность. С этой целью вуз будет сотрудничать с ведущими университетами и научно-исследовательскими центрами мира, будет учрежден научный журнал.
Глава государства дал указания по организации процессов приема и обучения на уровне международных стандартов, обеспечению эффективной интеграции науки, образования и производства.
— Студенты университета уже с первого курса должны быть закреплены за отраслями экономики и научными центрами. Важно, чтобы министерства, авторитетные институты и крупные компании участвовали в попечительском совете университета. Им следует заявлять о своих потребностях, интегрироваться в учебный процесс, заранее инвестировать в будущих специалистов, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент одобрил предложенные меры и подписал постановление об основании университета «Новый Узбекистан».
На презентации также обсуждены меры по совершенствованию деятельности Президентских, специализированных и творческих школ.