Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Жаноби Олийларига Жаноби Олийлари!
2020 йил сентябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида илгари сурилган Пандемиялар даврида давлатларнинг ихтиёрий мажбуриятлари тўғрисидаги халқаро кодекс лойиҳасини Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотига (ЖССТ) тақдим этганингиз учун Сизга миннатдорчилик билдириш шарафига муяссарман.
COVID-19 пандемияси бутун дунё бўйлаб ҳамжамиятлар ва мамлакатларга талафот етказишда давом этмоқда. Ўткир халқаро инқирозга дуч келиб, мен фавқулодда глобал етакчилик ва бирдамликка, имкон қадар кенг доирадаги шерикларни бирлаштиришга, кўп томонлама саъй-ҳаракатларни ишга солиш ва ҳеч кимнинг орқада қолиб келмаслигини таъминлашга чақирдим. Салкам бир йилда биз илм-фан, вакциналарни ишлаб чиқиш, соғлиқни сақлаш амалиётидаги мисли кўрилмаган ютуқлар, жамоатчиликни сафарбар қилиш ва сиёсий собитқадамлик туфайли кучли етакчиликка эришишнинг имкони борлигини кўрдик.
Пандемия соғлиқни сақлаш тизимларимиз заиф эканини кўрсатди, тиббий ва ижтимоий тенгсизликни кучайтирди ҳамда соғлиқни сақлаш иқтисодий тараққиёт ва хавфсизликда марказий ўрин эгаллашини намойиш этди. Пандемияни назоратга олиб, тикланишга инвестиция йўналтираётган эканмиз, келажакка ҳам тайёргарлик кўришимиз лозим. Бундай вазият яна такрорланишига йўл қўёлмаймиз.
Жаноби Олийлари, Халқаро кодекс лойиҳасини ишлаб чиқиш масаласида узоқни кўзлаганингиз ва бу жараёнда етакчилик қилганингиз учун Сиздан миннатдорман. Биз ҳужжатни диққат билан ўрганиб чиқдик. Унда қўйилган вазифаларнинг кўлами ва таклиф этилган амалий ечимлар менда катта таассурот қолдирди. Кодекс лойиҳаси тақдим этилгани ўз вақтида қабул қилинган қарор бўлди.
Ўтган йили биз пандемиядан кўп сабоқ чиқардик ва эндиликда келажакка назар ташлашимиз керак. Жаҳон соғлиқни сақлаш ассамблеясининг COVID-19га қарши чоралар бўйича WHA73.1 резолюциясига мувофиқ мен 2020 йил сентябрь ойида иш бошлаган Халқаро тиббий-санитария қоидаларининг (2005 йил) амал қилишини ўрганиш Қўмитасини чақирдим ҳамда Пандемияга шайликни таъминлаш ва жавоб чоралари бўйича Мустақил гуруҳни таъсис этдим.
Бундан ташқари, аъзо давлатлар томонидан амалга оширилаётган жараён доирасида Халқаро тиббий-санитария қоидаларига қўшимчалар киритиш мақсадида пандемияга шайлик ва жавоб чоралари тўғрисида глобал ҳадли конвенцияни ишлаб чиқиш имконияти юзасидан мунозаралар давом этмоқда. Мазкур масала 2021 йил 18 март куни ўтган ЖССТнинг ташкилотга аъзо давлатлар учун мўлжалланган ахборот сессиясида муҳокама қилинди, бу кўплаб мамлакатларда қизиқиш уйғотди ва кейинги муҳокамалар учун қадам бўлиб хизмат қилди.
Барчанинг хавфсиз келажагига сармоя киритиш, барқарор ва ишончли соғлиқни сақлаш тизимларини барпо этиш ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасида юзага келиши мумкин бўлган ҳар қандай инқирозларга шай туришга тайёргарлик кўриш вақти келди. Жаноби Олийлари, сиёсий етакчилигингиз туфайли Сизнинг бу борадаги иштирокингиз ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Сиз тақдим этган Халқаро кодекс лойиҳаси пандемияни ўрганиш бўйича амалдаги жараёнларга ва пандемияга қарши курашиш бўйича ҳар қандай бўлажак халқаро ҳужжатни режалаштиришга бевосита боғлиқ. Сиз ушбу саъй-ҳаракатларда шахсан иштирок этишда давом этишингизга умид қиламан.
Жаноби Олийлари, COVID-19 пандемиясини олдини олиш ва барчанинг соғлом ва хавфсиз келажагини таъминлаш ишига содиқлигингиз учун Сизга яна бир бор ташаккур билдираман. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти жамоат саломатлиги соҳасидаги ушбу глобал фавқулодда вазиятда Сиз билан ҳамжиҳатдир.

Его Превосходительству Президенту Республики Узбекистан господину Шавкату Мирзиёеву Ваше Превосходительство!
Имею честь обратиться к Вам, чтобы поблагодарить Вас за предоставление Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) проекта Международного кодекса о добровольных обязательствах государств в период пандемий, который был озвучен на 75-сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в сентябре 2020 года.
Пандемия COVID-19 продолжает разрушать сообщества и страны по всему миру. Столкнувшись с чрезвычайным международным кризисом, я призвал к исключительному глобальному лидерству и солидарности, объединению самого широкого круга партнеров, принятию многосторонних действий и обеспечению того, чтобы никто не остался позади. Менее чем за год мы увидели, чего может достичь сильное руководство, благодаря беспрецедентным достижениям в науке, разработке вакцин, практике общественного здравоохранения, мобилизации общественности и политической приверженности.
Пандемия показала хрупкость наших систем здравоохранения, усилила медицинское и социальное неравенство, и подчеркнула центральную роль здравоохранения для экономического развития и безопасности. По мере того, как мы обретаем контроль над пандемией и инвестируем в восстановление, мы также должны готовиться к будущему. Мы не можем допустить, чтобы это повторилось снова.
Ваше Превосходительство, я благодарю Вас за дальновидность и лидерство в продвижении разработки проекта Международного кодекса. Мы внимательно изучили документ. Я впечатлен широким кругом поставленных задач и предложенными практическими решениями. Предоставление проекта Кодекса своевременно.
Мы многому научились из пандемии в прошлом году, и теперь мы должны смотреть в будущее. В соответствии с резолюцией Всемирной ассамблеи здравоохранения WHA73.1 о мерах реагирования на COVID-19 мною был созван Комитет по обзору функционирования Международных медико-санитарных правил (2005 год) и учреждена Независимая группа по обеспечению готовности к пандемии и ответным мерам, которые начали свою работу в сентябре 2020 года.
Кроме того, продолжаются дискуссии относительно возможности разработки глобальной рамочной конвенции о готовности к пандемии и ответных мерах для дополнения Международных медико-санитарных правил в рамках процесса, осуществляемого государствами-членами. Этот вопрос обсуждался на информационной сессии ВОЗ для государств-членов ВОЗ, состоявшейся 18 марта 2021 года, которая вызвала интерес со стороны многих стран и послужила шагом к дальнейшим обсуждениям.
Пришло время инвестировать в безопасное будущее для всех, построить устойчивые и надежные системы здравоохранения и подготовиться к реагированию на любые будущие потрясения в области здравоохранения. Ваше Превосходительство, благодаря своему политическому лидерству Вы должны сыграть решающую роль в этом отношении. Проект Международного кодекса, которым вы поделились, имеет непосредственное отношение к уже установленным процессам обзора пандемии и к планированию любого будущего международного документа по борьбе с пандемией. Я надеюсь, что вы и дальше будете лично участвовать в этих усилиях.
Еще раз благодарю Вас, Ваше Превосходительство, за Вашу приверженность делу предотвращения пандемии COVID-19 и обеспечения более здорового и безопасного будущего для всех. ВОЗ солидарна с Вами перед лицом этой глобальной чрезвычайной ситуации в области общественного здравоохранения.