Ўзбек адабиёти оғир жудоликка учради.
Худойберди Тўхтабоев 1932 йил 17 декабрда Фарғона вилоятининг Ўзбекистон туманида туғилди. 1955 йил Тошкент давлат университетини тамомлади.
У ўзининг меҳнат фаолиятини 1955 йилда ўрта мактабда ўқитувчи сифатида бошлади. Кейинчалик “Тошкент ҳақиқати”, “Совет Ўзбекистони” (ҳозирги “Ўзбекистон овози”) газеталарида адабий ходим, “Шарқ юлдузи” журналида бош муҳаррир ўринбосари, республика ёшлар нашриёти, “Гулхан” ва “Ёш куч” журналларида бош муҳаррир лавозимларида самарали меҳнат қилиб, миллий адабиётимиз ва матбуотимиз равнақига салмоқли ҳисса қўшди. Кейинчалик республика “Истеъдод” жамғармаси ҳамда “Олтин мерос” халқаро хайрия фондининг раҳбари вазифаларида фаолият олиб борди.
Катта билим ва тажрибага эга мураббий адиб сифатида узоқ йиллар Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясининг болаларга мўлжалланган “Ўйла, изла, топ!” дастурига бошчилик қилди.
Худойберди Тўхтабоев ўзининг чуқур тарбиявий аҳамиятга эга бадиий юксак ижоди билан ўзбек болалар адабиётининг забардаст намояндасига айланди.
Истеъдодли адиб олтмиш йилдан зиёд давом этган ижодий фаолияти мобайнида “Шошқалоқ”, “Сўқмоқлар”, “Муҳаббат қўшиғи”, “Жонгинам, шартингни айт” сингари ҳикоялар тўпламлари, “Сир очилди”, “Омонбой билан Давронбой саргузашти” қиссалари ҳамда “Сариқ девни миниб”, “Сариқ девнинг ўлими”, “Беш болали йигитча”, “Қасоскорнинг олтин боши”, “Йиллар ва йўллар”, “Ширин қовунлар мамлакати”, “Мунгли кўзлар”, “Жаннати одамлар”, “Қиз талашган ўсмирлар”, “Қуёнлар салтанати”, “Қиз болага тош отманг” романларини яратди.
Айниқса, ёзувчининг “Сариқ девни миниб” романи юртимиз ва дунё миқёсида жуда катта шуҳрат қозонди. Мазкур асар қирқдан зиёд хорижий тилларга таржима қилиниб, миллионлаб нусхаларда чоп этилган.
Мустақиллик йилларида адибнинг ижодий ва ижтимоий фаолияти янада ёрқин намоён бўлди. У ёш авлод вакилларини юксак маънавий-ахлоқий қадриятлар руҳида тарбиялашга хизмат қиладиган асарлар яратиш билан бир қаторда, жамиятимизда адабиёт ва китобхонликни кенг тарғиб қилишга ҳам муносиб ҳисса қўшди.
У тажрибали ижодкор, жонкуяр ташкилотчи сифатида кўплаб ёш истеъдод эгаларига устозлик қилди.
Худойберди Тўхтабоевнинг ўзбек адабиёти ва санъатини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон халқ ёзувчиси”, “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими” фахрий унвонлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат мукофоти ҳамда “Фидокорона хизматлари учун” ордени билан тақдирланган эди.
Атоқли ёзувчи, меҳрибон устоз, самимий ва камтарин инсон Худойберди Тўхтабоевнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Литература Узбекистана понесла тяжелую утрату.
22 марта нынешнего года в возрасте 88 лет скончался народный писатель Узбекистана Худайберды Тухтабаев.
Худайберды Тухтабаев родился 17 декабря 1932 года в Узбекистанском районе Ферганской области. В 1955 году закончил Ташкентский государственный университет.
Трудовую деятельность Х.Тухтабаев начал в 1955 году учителем средней школы. Затем плодотворно трудился литературным работником в газетах «Тошкент хакикати», «Совет Узбекистони» (ныне – «Узбекистон овози»), заместителем главного редактора в журнале «Шарк юлдузи», главным редактором молодежного издательства республики, журналах «Гулхан» и «Ёшкуч», внес значительный вклад в развитие национальной литературы и прессы. Позже он возглавлял республиканский фонд «Истеъдод» и международный благотворительный фонд «Олтинмерос».
Как наставник и литератор с обширным знаниями и большим опытом писатель долгие годы вел передачу для детей «Уйла, изла, топ!» Национальной телерадиокомпании Узбекистана.
Худайберды Тухтабаев своим богатым творчеством, обладающим глубоким воспитательным значением, стал выдающимся представителем узбекской детской литературы.
Талантливый писатель за свой более чем шестидесятилетний творческий путь создал такие сборники рассказов, как «Шошкалок», «Сукмоклар», «Мухаббат кушиги», «Жонгинам, шартингни айт», повести «Тайна раскрыта», «Приключения Аманбая и Давранбая», романы «Верхом на желтом диве», «Конец желтого дива», «Свет в заброшенном доме», «Золотая голова мстителя», «Годы и дороги», «Бой волшебников, или В стране сладких дынь», «Грустные глаза», «Райские люди», «Киз талашганусмирлар», «Куёнлар салтанати», «Киз болага тош отманг».
Особо широкую известность в нашей стране и за рубежом приобрел роман «Верхом на желтом диве». Данное произведение было переведено более чем на сорок иностранных языков, издано миллионными тиражами.
Творческая и общественная деятельность писателя еще ярчепроявились в годы независимости. Наряду с созданием произведений, служащих воспитанию молодого поколения в духе высоких духовно-нравственных ценностей, писатель внес достойный вклад в дело широкой популяризации литературы и чтения в нашем обществе.
Как опытный писатель, самоотверженный организатор он также выступил наставником многих молодых литераторов.
Заслуги Худайберды Тухтабаева в развитии узбекской литературы и искусства достойно оценены государством. Он был удостоен почетных званий народного писателя, заслуженного работника культуры Узбекистана, награжден Государственной премией Республики Узбекистан и орденом «Фидокоронахизматлари учун».
Светлая память о выдающемся писателе, заботливом наставнике, искреннем и скромном человеке ХудайбердыТухтабаеве навсегда сохранится в наших сердцах.