Тадбиркорликни қўллаб-қувватлашнинг янги самарали тизими
Тошкент шаҳрида 2017 йил 20 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасининг навбатдан ташқари қурултойи бўлиб ўтди.
Қурултойда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг шу йил 19 июндаги «Бизнеснинг қонуний манфаатлари давлат томонидан муҳофаза қилиниши ва тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони ва «Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси фаолиятини ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси олдида турган долзарб вазифалар кўриб чиқилди.
Мамлакатимизда хусусий мулкдорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясини, тадбиркорлик субъектларининг фаолиятига асоссиз аралашувлардан ишончли ҳуқуқий кафолатларни таъминлаб берадиган мустаҳкам қонунчилик базаси яратилди.
Мамлакатимизда 525 мингдан ортиқ тадбиркорлик субъекти фаолият кўрсатмоқда. Ялпи ички маҳсулотнинг 56 фоиздан ортиғини шакллантираётгани, меҳнатга лаёқатли аҳолининг 78 фоиздан зиёдини иш билан таъминлаётгани кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий тараққиётидаги ўрни ва роли тобора ортиб бораётганидан далолат беради. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни ижро этиш, жумладан, бизнес соҳаси вакиллари ва давлат органлари ўртасида самарали мулоқот ва фойдали ҳамкорлик механизмларини йўлга қўйиш, хусусий мулк ва тадбиркорликнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли муҳофаза қилиш кафолатларини кучайтириш, вилоятлар ва туманларда бизнес-муҳитни такомиллаштириш масалалари бўйича, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига, аввало, вилоятлар, шаҳар ва туманларда сифатли давлат хизматлари тақдим этилишини таъминлаш давлат органлари ва тадбиркорлик тузилмаларининг ўзаро ҳамкорлигини, айниқса, тадбиркорлик субъектлари фаолиятини энди бошлаган даврларда уларни қўллаб-қувватлашнинг янги самарали тизимини яратишни тақозо этади.
Бу ўринда иқтисодиётда хусусий сектор позицияларини мустаҳкамлаш мақсадида 2004 йилда тадбиркорлик субъектларини бирлаштирувчи нодавлат нотижорат ташкилот сифатида ташкил этилган Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасининг вазифалари, фаолият йўналишлари ва ваколатларини тубдан қайта кўриб чиқиш долзарб аҳамиятга эга экани қайд этилди. Бинобарин, палата ташкил этилгандан бери мамлакатимизда тадбиркорлик субъектлари икки баравар, секторда иш билан банд бўлганлар бир ярим бараварга ортгани уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоялаш, ишбилармонлик муҳитини янада яхшилашни тақозо этмоқда. Бунда Савдо-саноат палатаси имкониятларидан самарали фойдаланиш мазкур йўналишдаги ислоҳотларни янги босқичга кўтаришда муҳим аҳамият касб этади.
6 (5).JPG
Қурултойда таъкидланганидек, фармонда мазкур жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, Савдо-саноат палатаси томонидан амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар аниқ белгилаб берилган. Унга кўра, палата тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш, тадбиркорлик фаолиятига кўмаклашиш, давлат органлари билан ўзаро ҳамкорлик, тадбиркорлик субъектларини ўқитиш ва кадрлар тайёрлаш ҳамда ташқи иқтисодий фаолият ва инвестицияларни жалб қилиш соҳалари бўйича фаолият олиб боради.
– Савдо-саноат палатаси томонидан Президентимиз ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида бевосита мулоқотларни таъминлаш мақсадида учрашувлар ташкил этилиши барча тадбиркорларни қувонтирди, – дейди «Dentafill Plyus» корхонаси раҳбари Саркор Эсонбоев. – Бу давлат идоралари ва хусусий сектор ўртасидаги ҳамкорликнинг олий кўриниши сифатида биз тадбиркорлар олдида турган ҳар қандай ғов ва тўсиқларни бартараф этилишини таъминлаш, ўз ғоя ва таклифларимиз билан мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшиш имкониятини яратади.
Давлатимиз раҳбарининг «Бизнеснинг қонуний манфаатлари давлат томонидан муҳофаза қилиниши ва тадбиркорлик фаолиятини янада ривожлантириш тизимини тубдан такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонига мувофиқ, Савдо-саноат палатаси меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг тадбиркорлик фаолиятига таъсирини баҳолаш тўғрисида хулоса бериш бўйича ваколатли орган этиб белгиланди. Яъни, тадбиркорлик соҳасидаги барча лойиҳалар мажбурий равишда Савдо-саноат палатаси билан келишилиши зарур.
Назорат органлари томонидан режалаштирилган текширувлар ҳақида аввалдан Савдо-саноат палатасига хабар берилиши, шунингдек, давлат органлари, жумладан, назорат ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ҳузурида ташкил этиладиган жамоат маслаҳат кенгашлари таркибига Савдо-саноат палатаси вакилларининг киритилиши тартиби жорий этилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси олдига қўйилган вазифаларни, берилган қўшимча ҳуқуқ ва ваколатларни тўлиқ ва самарали амалга ошириш мақсадида фармон ижроси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси фаолиятини ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унда Савдо-саноат палатасининг ташкилий-бошқарув тузилмасини тубдан такомиллаштириш назарда тутилган.
– Бир неча йил аввал икки киши билан фаолиятимизни бошлаган эдик, – дейди «Бека Чарос» корхонаси раҳбари Гулбека Қўчқорова. – Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари учун яратилган қулай шарт-шароитлар самарасида бугунга келиб корхонамиздаги иш ўринлари сони қарийб элликтага етди. Президентимиз фармонига мувофиқ, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида Тадбиркорликка кўмаклашиш марказларининг ташкил этилиши фаолиятимизда учрайдиган ҳар қандай масалани бир жойда ҳал қилишга имкон яратади.
Таъкидлаш керакки, Тадбиркорликка кўмаклашиш марказлари тадбиркорлик субъектларига давлат хизматлари кўрсатиб келаётган «ягона дарча» марказлари билан бир қаторда банк, лизинг, суғурта, аудиторлик, баҳолаш, риэлторлик компаниялари каби бозор инфратузилмаси субъектларини ҳам бирлаштиришни кўзда тутади.
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирлар тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясини янада кучайтириш, бизнесни ташкил этиш ва юритишда ҳар томонлама кўмак кўрсатиш, сифатли давлат хизматларини тақдим этиш, шунингдек, бизнес-муҳитни такомиллаштириш масалалари бўйича тадбиркорлар билан ахборот алмашинувининг самарали усулини жорий этиш имконини беради. Бу пировардида мамлакатимизда хусусий мулк ва тадбиркорликнинг янада ривожланиши, чет эл инвестицияларининг кенг жалб қилиниши ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг ташқи бозорларга чиқишига хизмат қилади.
Қурултойда ташкилий масала кўрилди. Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси А.Шайхов бошқа ишга ўтганлиги муносабати билан лавозимидан озод этилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти тавсиясига кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари, Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ректори лавозимларида ишлаб келаётган А.Икромов Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси этиб сайланди.
Қурултойда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов сўзга чиқди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчиси У.Исмаилов иштирок этди.

В Ташкенте 20 июня состоялся внеочередной съезд Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
На съезде рассмотрены стоящие перед Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан актуальные задачи, вытекающие из Указа Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности» и постановления главы нашего государства «О мерах по организации деятельности Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан» от 19 июня текущего года.
В нашей стране создана прочная законодательная база по защите прав и законных интересов частных собственников, обеспечению надежных правовых гарантий от необоснованного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства.
В настоящее время в стране функционирует свыше 525 тысяч субъектов предпринимательства. При этом более 56 процентов валового внутреннего продукта страны производится субъектами малого и частного бизнеса, которые обеспечивают занятость более 78 процентов трудоспособного населения республики. Это свидетельствует о растущей роли малого бизнеса и частного предпринимательства в общественно-политическом и социально-экономическом развитии нашей страны. Реализация задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, в частности, по налаживанию эффективного диалога и механизмов здорового партнерства между бизнес-сообществом и государством, усилению гарантий защиты прав и интересов частной собственности и предпринимательства, а также обеспечению предоставления субъектам предпринимательства качественных государственных услуг, прежде всего в областях, городах и районах, требует создания принципиально новой эффективной системы взаимоотношений государственных органов и предпринимательских структур, оказания содействия и поддержки субъектам предпринимательства, особенно в период становления их деятельности.
Отмечалось, что в этой связи требуется кардинальное совершенствование задач, направлений деятельности и полномочий организованной в 2004 году в качестве негосударственной некоммерческой организации Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, призванной укрепить позиции частного сектора в экономике и объединяющей субъекты предпринимательства. За время деятельности палаты количество субъектов предпринимательства в нашей стране увеличилось вдвое, число занятых в данном секторе увеличилось в 1,5 раза, что требует дальнейшего улучшения деловой среды, надежной защиты прав и законных интересов предпринимателей. Эффективное использование возможностей Торгово-промышленной палаты в этом процессе имеет важное значение для поднятия проводимых в этом направлении реформ на новый уровень.
– Всех предпринимателей обрадовало введение в практику работы Торгово-промышленной палаты организацию регулярных встреч субъектов предпринимательства с Президентом нашей страны, – говорит руководитель предприятия «Dentafill Plyus» Саркор Эсонбоев. – Это станет высшей формой взаимодействия государственных органов и частного сектора, а также создаст условия для устранения проблемных вопросов, с которыми сталкиваются предприниматели, позволит нам своими идеями и предложениями вносить достойный вклад в развитие нашей страны.
В соответствии с Указом главы нашего государства «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности» Торгово-промышленная палата определена уполномоченным органом, осуществляющим выдачу заключений по проектам нормативно-правовых актов на предмет оценки их воздействия на предпринимательскую деятельность. Исходя из этого, впредь все проекты в сфере предпринимательства подлежат обязательному согласованию с Торгово-промышленной палатой.
Внедряется порядок заблаговременного уведомления контролирующими органами Торгово-промышленной палаты о предстоящих проверках, а также включения в состав общественных консультативных советов, образуемых при государственных органах, в том числе контролирующих и правоохранительных органах, представителей Торгово-промышленной палаты.
В целях полноценной и эффективной реализации задач и предоставленных Торгово-промышленной палате дополнительных прав и полномочий во исполнение указа принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан», которое предусматривает коренное совершенствование ее организационно-управленческой структуры.
– Несколько лет назад мы наладили свою деятельность с двумя работниками, – говорит руководитель предприятия «Бека Чарос» Гулбека Кучкорова. – В результате созданных благоприятных условий для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства число рабочих мест на нашем предприятии достигло пятидесяти. Создание во всех регионах в соответствии с указом Президента нашей страны центров содействия предпринимательству позволит на месте решать любой вопрос касательно нашей деятельности.
Следует отметить, что предусмотрена организация тесного взаимодействия создаваемых центров с органами, оказывающими государственные услуги субъектам предпринимательства по принципу «одно окно», а также субъектами рыночной инфраструктуры, такими, как банки, лизинговые, страховые, аудиторские, оценочные, риэлторские компании.
Меры, направленные на совершенствование деятельности Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, позволят усилить гарантии защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства, повысить эффективность их поддержки, оказания им всестороннего содействия в организации и ведении бизнеса, предоставлять качественные государственные услуги, а также внедрить эффективный канал обмена информацией с предпринимателями по вопросам совершенствования бизнес-среды и будут способствовать дальнейшему развитию частной собственности и предпринимательства в нашей стране, широкому привлечению иностранных инвестиций и выходу отечественных производителей на внешние рынки.
На съезде рассмотрен организационный вопрос. Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Шайхов в связи с переходом на другую работу освобожден от должности. По представлению Президента Республики Узбекистан занимавший должности первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан, ректора Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан А.Икрамов избран председателем Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
На съезде выступил Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов. Принял участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан У.Исмаилов.