Ўктам Барноев вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Ўзбекистон давлат бошқарув тизими оғир жудоликка учради. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ўктам Исоевич Барноев оғир касалликдан сўнг шу йил 20 сентябрь куни 56 ёшида вафот этди.
Ўктам Барноев 1964 йил Бухоро вилояти Ромитон туманида туғилди. У 1986 йили Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтини тугатиб, меҳнат фаолиятини Бухоро вилояти қурилиш корхоналарида бошлади, кейинчалик “Аму-Бухоро канал қурилиш” бошқармасида, вилоят Қишлоқ ва сув хўжалиги бошқармасида ишлади. 2000-2002 йилларда Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигида масъул лавозимларда хизмат қилди.
2002-2007 йиллар мобайнида Вазирлар Маҳкамасида Қишлоқ ва сув хўжалиги, агросаноат масалалари бўйича етакчи мутахассисликдан департамент мудири лавозимигача бўлган вазифаларда фаолият кўрсатди.
Ў.Барноев 2007-2008 йилларда Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари бўлиб ишлади. 2008-2010 йилларда Самарқанд вилояти ҳокими вазифасига тайинланиб, ҳудудни иқтисодий-ижтимоий ривожлантиришга катта ҳисса қўшди.
У 2011-2016 йилларда Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигининг “Ўзсувназорат” республика инспекцияси бошлиғи, “Ўзагрокимё” компанияси бошқаруви раиси лавозимларида самарали фаолият олиб борди.
Ў.Барноев 2016 йилда Бухоро вилояти ҳокими вазифасига тайинланиб, тўрт йил мобайнида мамлакатимизда иқтисодиёт тармоқларида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларни ҳудудда изчил амалга ошириш, вилоят аҳолисининг турмуш шароитини яхшилаш, аграр тармоқни замонавий усуллар билан ривожлантириш, ҳудуддаги қурилиш ва ободонлаштириш ишларини самарали ташкил этишда ташаббускорлик билан ўзини аямасдан меҳнат қилди.
У 2020 йил февраль ойидан эътиборан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари лавозимида фаолият кўрсатди.
Ўктам Исоевич Барноев қаерда, қандай вазифада ишламасин, ўзининг билим ва тажрибаси, фидойилик билан бор салоҳиятини ва тажрибасини юртимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлиги йўлида сафарбар этди.
Айниқса, мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш, замонавий агротехнологияларни жорий этиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, тармоқ учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш борасида ўзининг ташкилотчилик қобилиятини кенг намоён этди.
У икки марта Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг аъзоси этиб сайланган эди.
Ў.Барноевнинг халқимиз олдидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У 2019 йилда “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган қурувчи” фахрий унвони билан мукофотланган эди.
Таниқли давлат ва жамоат арбоби, камтарин, самимий ва фидойи инсон Ўктам Исоевич Барноевнинг ёрқин хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной Уктама Барноева
Государственное управление Узбекистана понесло тяжелую утрату. 20 сентября этого года после тяжелой болезни на 56-м году жизни скончался заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Уктам Исоевич Барноев.
Уктам Барноев родился в 1964 году в Ромитанском районе Бухарской области. В 1986 году окончил Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, начал трудовую деятельность на строительных предприятиях Бухарской области, затем работал в управлении “Аму-Бухоро канал курилиш”, областном управлении сельского и водного хозяйства. В 2000-2002 годах занимал ответственные должности в Министерстве сельского и водного хозяйства.
В 2002-2007 годах, работая в Кабинете Министров, дослужился с ведущего специалиста до заведующего департаментом по сельскому и водному хозяйству, агропромышленным вопросам.
У.Барноев в 2007-2008 годах занимал должность первого заместителя министра сельского и водного хозяйства. В 2008-2010 годах возглавлял Самаркандскую область и внес большой вклад в социально-экономическое развитие региона.
В 2011-2016 годах был начальником Республиканской инспекции “Узсувназорат” Министерства сельского и водного хозяйства, председателем правления компании “Узагрокимё”.
В 2016 году У.Барноев был назначен на должность хокима Бухарской области. В этом качестве он в течение четырех лет инициативно и самоотверженно работал над последовательной реализацией в регионе осуществляемых в стране широкомасштабных экономических реформ, улучшением условий жизни населения области, развитием аграрной отрасли на основе современных методов, эффективной организацией строительной и благоустроительной работы.
С февраля 2020 года осуществлял деятельность в должности заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер.
Уктам Исоевич Барноев, где и на какой бы должности ни осуществлял деятельность, все свои знания, опыт и потенциал направлял на обеспечение развития страны и благосостояния народа.
Большой организаторский талант он проявил особенно в деле развития сельского хозяйства, внедрения современных агротехнологий, обеспечения продовольственной безопасности, подготовки высококвалифицированных кадров для отрасли.
Дважды избирался членом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Заслуги У.Барноева перед нашим народом были достойно оценены государством. В 2019 году ему было присвоено почетное звание “Заслуженный строитель Узбекистана”.
Светлая память об известном государственном и общественном деятеле, скромном, искреннем и самоотверженном человеке Уктаме Исоевиче Барноеве навсегда сохранится в наших сердцах.