Паралимпиячиларимизнинг навбатдаги муваффақияти
Бирлашган Араб Амирлигининг Дубай шаҳрида бўлиб ўтган ёшлар ўртасидаги Пара-Осиё ўйинларида Ўзбекистон миллий паралимпия терма жамоаси 20 олтин, 6 кумуш ва 2 бронза медални қўлга киритди.
Мамлакатимизда аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатлами ҳар томонлама қўллаб-қувватланиб, жисмоний имконияти чекланган ёшларнинг билим олиши, спорт билан шуғулланиши учун ҳам кенг шароит яратилмоқда. Натижада эса паралимпиячиларимиз нуфузли мусобақаларда муносиб иштирок этиб, Ватанимиз шарафини янада юксалтирмоқда.
Ёшлар ўртасида ўтган навбатдаги Пара-Осиё ўйинларида қитъамизнинг 30 мамлакатидан келган 800 спортчи ўзаро баҳслашди.
Ўзбекистон Миллий паралимпия терма жамоаси аъзолари Акбар Янгибоев, Муҳаммад Абдураимов, Фотима Омилова турли масофаларга сузиш бўйича баҳсларда бешта олтин ва битта кумуш медални қўлга киритди.
Мусобақада пауэрлифтинг бўйича беллашган Шаҳзода Мамадалиева ўз вазн тоифасида шоҳсупанинг энг юқори поғонасидан жой олган бўлса, Нуриддин Менгзиёев кумуш, Муҳаммаджон Хўжахонов ва Аббосхон Раҳимжонов бронза медаль билан тақдирланди.
Енгил атлетиканинг ядро, диск, найза улоқтириш, турли масофаларга югуриш ва узунликка сакраш баҳсларида Бобуржон Омонов, Муҳаммад Рихсимов, Ёрқинбек Одилов, Дамир Пашаев, Розияхон Эргашева, Сабина Суханова, Асила Мирзаёрова 14 олтин ва 4 кумуш медални терма жамоамиз ҳисобига қўшиб қўйди.
– Пара-Осиё ўйинларида диск, найза ва ядро улоқтириш баҳсларида олтин медални қўлга киритганимдан хурсандман, – дейди Ё.Одилов. – Ушбу ғалабага эришишимда мураббийларим меҳнати, яқинларим ва халқимизнинг ишончи катта куч бағишлади. Ниятим нуфузли мусобақаларда доимо Ватанимиз шаънини муносиб ҳимоя қилишдир.

На состоявшихся в городе Дубаи (Объединенные Арабские Эмираты) Пара-Азиатских играх среди молодежи паралимпийская сборная Узбекистана завоевала 20 золотых, 6 серебряных и 2 бронзовые медали.
В нашей стране оказывается всесторонняя поддержка социально уязвимым слоям населения, молодежи с ограниченными физическими возможностями создаются условия для образования и занятий спортом. В результате наши паралимпийцы успешно выступают на престижных соревнованиях и приумножают славу страны.
В очередных молодежных Пара-Азиатских играх приняли участие 800 спортсменов из 30 стран континента.
Члены национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана Акбар Янгибоев, Мухаммад Абдураимов, Фотима Омилова в состязаниях по плаванию на различных дистанциях завоевали пять золотых и одну серебряную медаль.
В соревнованиях по пауэрлифтингу в своей весовой категории первое место заняла Шахзода Мамадалиева, серебряную медаль завоевал Нуриддин Менгзиёев, бронзовые награды – Мухаммаджон Хужахонов и Аббосхон Рахимжонов.
В соревнованиях по легкой атлетике – толкании ядра, метании диска, копья, беге на различные дистанции – победу одержали Бобуржон Омонов, Мухаммад Рихсимов, Ёркинбек Одилов, Дамир Пашаев, Розияхон Эргашева, Сабина Суханова, Асила Мирзаёрова. Они принесли в копилку нашей сборной 14 золотых и 4 серебряные медали.
– Рад, что на Пара-Азиатских играх завоевал золотые медали сразу в трех дисциплинах – толкании ядра, метании диска и копья, – говорит Ё. Одилов. – Одержать победу мне помогли труд наставников, поддержка близких и доверие нашего народа. Моя мечта – всегда достойно защищать честь Родины на престижных соревнованиях.
В международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова сборную команду торжественно встретили представители государственных и общественных организаций, работники средств массовой информации, поклонники спорта.