Ўзбекистон Республикаси Президенти Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Алексей Оверчукни қабул қилди.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари коронавирус инфекциясининг глобал миқёсда тарқалиши билан боғлиқ замонавий хавф-хатарларга қарамай мамлакатларимиз ўртасидаги фаол мулоқот давом этаётгани ва кўп қиррали Ўзбекистон-Россия ҳамкорлиги суръати сақлаб қолинаётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари ортаётгани кузатилмоқда, иқтисодиётнинг турли тармоқларида кооперация лойиҳалари амалга ошириляпти, қўшма корхоналар сони кўпайди.
Ўзбекистон Президенти коронавирус пандемиясига қарши курашишда яқин ва самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида таъкидлади.
Россия Ҳукумати Раисининг ўринбосари Алексей Оверчук учрашув ўтказиш имконияти учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди ҳамда Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва Ҳукумати Раиси Михаил Мишустиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Иқтисодий кооперация бўйича узоқ муддатли дастур тайёрлаш, қўшма инвестиция лойиҳаларини илгари суриш, мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги амалий алоқаларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик муносабатлари кун тартибини янги мазмун билан бойитиш мақсадида ҳамкорликдаги устувор дастур ва лойиҳаларни жадаллаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, мамлакатимизнинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлиги ва МДҲ доирасидаги яқин мулоқотларни давом эттириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Председателя Правительства Российской Федерации
Сегодня, 15 сентября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Председателя Правительства Российской Федерации Алексея Оверчука.
Открывая встречу, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что несмотря на современные вызовы, связанные с глобальным распространением коронавирусной инфекции, продолжается активный диалог и обеспечивается сохранение динамики узбекско-российского многопланового сотрудничества.
Наблюдается рост показателей взаимного товарооборота, осуществляется реализация проектов кооперации в различных отраслях экономики, увеличилось количество совместных предприятий.
Президент Узбекистана также особо отметил налаженное тесное и эффективное взаимодействие в борьбе с пандемией коронавируса.
Заместитель Председателя Правительства России Алексей Оверчук поблагодарил лидера Узбекистана за возможность проведения встречи и передал приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства Михаила Мишустина.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития долгосрочного сотрудничества в свете реализации договоренностей на высшем уровне.
Особое внимание уделено подготовке долгосрочной программы экономической кооперации, продвижению совместных инвестиционных проектов, активизации практической работы между регионами двух стран.
Отмечена важность ускорения приоритетных программ и проектов взаимодействия в целях наполнения повестки узбекско-российских отношений стратегического партнерства новым содержанием.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам сотрудничества нашей страны с Евразийским экономическим союзом и продолжения тесных контактов на площадке СНГ.