Пандемиядан кучли бўлиб чиқишнинг бирдан бир йўли – кичик бизнес ва тадбиркорликка қулай муҳит яратиш
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида ҳудудларда тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда бюджет тушумларини сўзсиз таъминлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Пандемиядан кучли бўлиб чиқишнинг бирдан бир йўли – кичик бизнес ва тадбиркорликка қулай муҳит яратиш, деди давлатимиз раҳбари.
Мураккаб шароитга қарамай, ушбу соҳани ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича зарур чоралар кўрилмоқда, лекин баъзи ҳудудларда бу борадаги ишлар қониқарли эмаслиги таъкидланди.
Карантин талабларининг юмшатилиши натижасида корхоналар фаолияти тикланди. Бироқ 69 мингта тадбиркорнинг фаолиятини жонлантириш кераклиги, жойлардаги раҳбарлар 9 ой якуни бўйича уларнинг камида 70 фоизини, йил якунига қадар тўлиқ қувват билан ишлашига масъул ва жавобгарлиги белгиланди.
Мамлакат миқёсидаги мутасаддиларга ҳудудларга бориб тушуми камайган корхоналар билан тизимли ишни йўлга қўйиш вазифаси юклатилди.
Йиғилишда таъкидланганидек, тадбиркорлар карантин қоидаларига амал қилишда санитария ва ёнғин хавфсизлиги идоралари томонидан тушунарсиз ва бир-бирига зид талабларга дуч келмоқда. Шу боис, тадбиркорларнинг мурожаатлари ва таклифлари асосида жорий тартибларни қайта кўриб чиқиб, оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда тушунарли шаклда аҳолига етказиш топшириғи берилди.
Ўтган йилда рўйхатдан ўтган тадбиркорларнинг, яъни, янги бизнес субъектларининг 23 мингтаси ёки 24 фоизи бугунги кунда фаолият кўрсатмаяпти. Масъул раҳбарлар улар билан мулоқот қилиши, тез фурсатларда уларни ишга тушириш чоралари кўрилиши белгиланди.
Бунда тадбиркорга кўпроқ шароит яратиб бериш, жумладан, электр, газ, сув таъминоти, йўл, кредит билан боғлиқ масалаларни ечиб бериш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Фаолият бошлаётган кичик бизнесни қўллаб-қувватлашнинг мутлақо янги тизимини ишлаб чиқиш топшириғи берилди. Бунда тадбиркорни махсус курсларда ўқитиш, субъектни рўйхатдан ўтказиш, асбоб-ускуна сотиб олиш харажатларининг бир қисмига грант ажратиш назарда тутилади. Ушбу тизимнинг вертикал ижросини таъминлаш учун ҳозирда фақат республика даражасида фаолият юритаётган Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ишини тумангача тушириш лозимлиги қайд этилди.
Хизмат кўрсатишни ривожлантириш учун энг қулай, кўп ва юқори даромадли иш жойлари ташкил этиш мумкин бўлган 31 та ўрта шаҳарларда инфратузилмани яхшилаш, ер ресурслари ва бино-иншоотлардан тўғри фойдаланиш, режалаштириш, бошқарув ва жамоат транспортини тўғри ташкил этиш аҳоли даромади ўсишига кескин туртки беради.
Ушбу шаҳарларни хизмат кўрсатиш марказларига айлантириш, бунинг учун шаҳар раҳбарларига тизим яратиш ва аниқ чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш топшириғи берилди.
Кейинги йилларда солиқ тизимини ислоҳ қилиш бўйича аниқ чоралар кўрилиши натижасида бизнес ихтиёрида 2019 йилда 12 триллион сўм қолди, 2020 йилда яна 11 триллион сўм маблағ қолиши кутилмоқда. Энди янги вазифа, яъни, “Солиқ идораси – тадбиркорга кўмакчи” тизимини йўлга қўйиш топшириғи берилди.
Шунингдек, 1 июлдан бошлаб илк маротаба тадбиркорларга қўшилган қиймат солиғининг бир қисмини қайтариш механизми амалга киритилди. Ушбу янгилик орқали жорий йилнинг биргина учинчи чорагида тадбиркорларга 700 миллиард сўмни айланма маблағ сифатида ўзида қолдириш имконияти яратилмоқда.
Шу муносабат билан, мутасаддиларга ушбу янги тизим имкониятларини барча тадбиркорлар эътиборига етказиш ва ижросини барча ҳудудларда самарали ташкил этиш вазифаси юклатилди.
Ундан ташқари, Президент жойларда ҳалигача тадбиркорларга ер ва бино-иншоотлар ажратишда кўплаб тўсиқлар мавжудлигини кўрсатиб ўтди. Буларни очиқ савдога, электрон аукционга чиқариш жараёнларини жонлантириш вазифаси қўйилди.
– Соҳадаги ўзгаришларни одамлар сезиши керак, телевидение ва ижтимоий тармоқларда буни кенг ёритиб бориш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Яна бир муҳим масала – бюджет даромадлари ижросини таъминлаш. Давлатимиз раҳбари бу борада кўрилаётган чораларнинг самарасини ошириш юзасидан қатор топшириқлар берди.
Йиғилишда, шунингдек, камбағалликни камайтириш бўйича олиб борилаётган ишларга ҳам тўхтаб ўтилди. Давлатимиз раҳбари камида 257 минг нафар муҳтож оилалар вакилларини ишга жойлаштириш, 37 мингта хонадонга оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида кредитлар ажратиш зарурлигини қайд этди.
Эҳтиёжманд аҳолини ишга жойлаштириш кўрсаткичи энг паст секторлар таъкидланар экан, уларнинг раҳбарларига жазо чоралари кўрилди.
Жумладан, Фарғона тумани ҳокими Носиров, Яккабоғ тумани прокурори Мустафаев, Ғузор ва Чортоқ туманлари ички ишлар бошқармалари бошлиқлари Рахмонов ва Абдурайимов, Муборак тумани ва Қўқон шаҳар солиқ инспекциялари бошлиқлари Темиров ва Турдиқуловларни эгаллаб турган лавозимларидан озод этиш бўйича топшириқлар берилди.
Шўрчи тумани ҳокими Худайберганов, Каттақўрғон, Косон ва Пайариқ туманлари ички ишлар бошқармалари бошлиқлари Отамуродов, Отакулов ва Шермухамедов, Нарпай, Ғаллаорол туманлари ва Гулистон шаҳар солиқ инспекциялари бошлиқлари Деҳқонов, Мамаев ва Раджабовларга нисбатан охирги огоҳлантириш сифатида “ҳайфсан” эълон қилиниши белгиланди.

Единственный путь выйти из пандемии сильными – создание благоприятной среды для малого бизнеса и предпринимательства
На состоявшемся сегодня под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании обсуждены меры по развитию предпринимательства в регионах и безусловного обеспечения поступлений в бюджет.
Глава государства отметил, что единственным путем выхода из пандемии с сильной экономикой является создание благоприятной среды для малого бизнеса и предпринимательства.
Несмотря на сложную ситуацию, принимаются необходимые меры по всесторонней поддержке этой сферы, но соответствующая работа на местах оставляет желать лучшего, отмечалось на совещании.
В результате смягчения карантинных требований предприятия возобновили свою деятельность. Тем не менее, необходимо реанимировать деятельность 69 тысяч предпринимателей. На руководителей на местах возложена ответственность за обеспечение функционирования минимум 70 процентов предприятий по итогам 9 месяцев, а к концу года – всех указанных субъектов.
На ответственных лиц республиканского уровня поручено проводить с выездом в регионы системную работу с предприятиями, у которых снизилась выручка.
Как отмечалось на совещании, предприниматели в условиях работы в соответствии с карантинными правилами сталкиваются с непонятными и противоречивыми требованиями со стороны санитарных и противопожарных органов. Поэтому на основании обращений и предложений предпринимателей поручено пересмотреть действующие процедуры и четко разъяснить порядок работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
Из зарегистрированных в прошлом году предпринимателей 23 тысячи или 24 процента из общего числа сегодня не работают. Ответственным руководителям поручено наладить диалог с ними и принять меры для скорейшего возобновления их деятельности.
Указано, что при этом необходимо создать более широкие условия для предпринимателей, решить их вопросы, связанные в том числе с электро-, газо-, водоснабжением, дорожной инфраструктурой, кредитованием.
Поставлена задача разработать совершенно новую систему поддержки малого бизнеса, начинающего свою деятельность. Это предусматривает обучение предпринимателей на специальных курсах, регистрацию предприятия, выделение грантов на покрытие части расходов при закупке оборудования. Подчеркнуто, что для обеспечения вертикали реализации этой системы необходимо создать районные подразделения Агентства по развитию предпринимательства, которое в настоящее время работает лишь на республиканском уровне.
Улучшение инфраструктуры, рациональное использование земельных ресурсов и зданий, правильная организация менеджмента и общественного транспорта в 31 городе средней величины, имеющих большой потенциал для развития сферы услуг, создания многочисленных и высокооплачиваемых рабочих мест, придаст импульс росту доходов населения.
На совещании даны поручения касательно превращения этих городов в центры сферы услуг, разработать программу адресных мер.
В результате предпринятых в последние годы усилий по реформированию налоговой системы в распоряжении предприятий в 2019 году осталось 12 триллионов сумов. Ожидается, что в 2020 году останется еще 11 триллионов сумов. Теперь перед Государственным налоговым комитетом стоит новая задача – создать систему «Налоговая служба – помощник предпринимателя».
Кроме того, начиная с 1 июля впервые вводится механизм возврата предпринимателям части налога на добавленную стоимость. Это нововведение позволит им в одном только третьем квартале текущего года сэкономить 700 миллиардов сумов в виде оборотного капитала.
В связи с этим перед ответственными лицами поставлена задача довести до сведения всех предпринимателей возможности новой системы и эффективно организовать ее во всех регионах.
Помимо этого Президент указал на сохраняющиеся на местах препятствия при выделении земли, зданий и сооружений. Поручено ускорить процесс выставления их на публичные торги и электронный аукцион.
— Люди должны почувствовать изменения в сфере, необходимо широко освещать данный вопрос на телевидении и в социальных сетях, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Еще один важный вопрос — обеспечение исполнения доходной части бюджета. Глава государства дал ряд поручений по повышению эффективности мер в этом направлении.
На совещании также затронута проводимая работа по сокращению бедности. Президент отметил необходимость трудоустройства представителей не менее 257 тысяч малообеспеченных семей и предоставления кредитов 37 тысячам семьям в рамках программ семейного предпринимательства.
Перечислены секторы с самым низким показателем трудоустройства малоимущего населения, в отношении их руководителей приняты меры взыскания.
В частности, указано освободить от занимаемых должностей хокима Ферганского района Носирова, прокурора Яккабагского района Мустафаева, начальников Гузарского и Чартакского районных отделов внутренних дел Рахмонова и Абдурайимова, начальников налоговых инспекций Мубарекского района и города Коканда Темирова и Турдикулова.
Хоким Шурчинского района Худайбергенов, начальники отделов внутренних дел Каттакурганского, Касанского и Пайарыкского районов Отамуродов, Отакулов и Шермухамедов, начальники налоговых инспекций Нарпайского, Галляаральского районов и города Гулистана Дехканов, Мамаев и Раджабов получили строгий выговор.