Буюк ўзгаришларнинг ҳуқуқий асоси
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 25 йиллиги муносабати билан 7 декабрь куни пойтахтимиздаги “Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда давлат ва жамоат арбоблари, фан, маданият, санъат ва спорт намояндалари, кенг жамоатчилик, хорижий давлатларнинг элчихоналари ва халқаро ташкилотлар ваколатхоналари вакиллари иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси янграйди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев маъруза қилди.
Бундан роппа-роса йигирма беш йил муқаддам умумхалқ муҳокамасидан кейин ҳар томонлама ва чуқур ўйланган, демократик йўл билан қабул қилинган Конституциямиз янги жамиятнинг ҳуқуқий кафолатларини шакллантирди ва мустаҳкамлади.
Президентимиз маърузасида таъкидланганидек, Асосий қонунимиз халқимизнинг сиёсий-ҳуқуқий тафаккурининг юксак намунасидир. У ҳеч кимга қарам бўлмасдан, эркин ва озод, тинч ва осойишта, фаровон яшашимизнинг қонуний кафолати бўлиб келмоқда.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар, рўй бераётган оламшумул ўзгаришлар халқимиз турмуш тарзида туб бурилиш ясади. Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида «Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан улуғ», деган олижаноб ғоя устуворлик касб этиб, давлат ҳокимияти бошқарувида мутлақо янги тизим – Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, Халқ қабулхоналари ташкил этилди, аҳолининг энг долзарб муаммоларини ҳал этишнинг самарали тизими яратилди.
Президентимиз ташаббуси билан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси жамиятимиз ҳаётининг барча соҳаларидаги ислоҳотларни ҳаракатга келтирувчи кучга айланди.
18.JPG
Йил давомида мамлакатимизда амалга оширилган ишлар «Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак», деган даъват замирига қурилди. Бу эса юртдошларимиз қалбида акс-садо бериб, барчамизни Ватан тақдирига дахлдорлик туйғуси билан яшаш, халқимизнинг фаровон ҳаётини таъминлаш йўлида бор куч-ғайратини сафарбар этишга руҳлантирди.
Тантанали маросим бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар, ҳаётимизда рўй бераётган улкан ўзгаришлар акс этган катта концерт дастури билан якунланди.

Правовая основа великих преобразований
Во Дворце международных форумов «Узбекистон» 7 декабря состоялось торжественное собрание, посвященное 25-летию принятия Конституции Республики Узбекистан. В нем приняли участие государственные и общественные деятели, представители науки, культуры, искусства, спорта и широкой общественности, посольств зарубежных государств и представительств международных организаций.
На торжественном собрании выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Принятая ровно 25 лет назад на принципах демократии, путем всенародного обсуждения, всесторонне и глубоко продуманная Конституция Республики Узбекистан сформировала и закрепила правовые гарантии нового независимого государства и общества.
Как отмечено в докладе главы нашего государства, Основной Закон является высоким образцом политико-правового мышления нашего народа. Он служит законной гарантией того, чтобы мы, никому и ни в чем не уступая, жили свободно, мирно, спокойно и благополучно.
Происходящие в нашей стране широкомасштабные преобразования, проводимые реформы в различных сферах коренным образом изменили образ жизни нашего народа. В Год диалога с народом и интересов человека полностью воплощена в жизнь благородная идея «Интересы человека — превыше всего», создана абсолютно новая эффективная система решения насущных проблем населения — Виртуальная приемная и Народные приемные Президента Республики Узбекистан.
Разработанная по инициативе Президента нашей страны Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах придала мощный импульс реформированию всех сфер жизни общества.
11.JPG
Вся проделанная в уходящем году работа базировалась на идее «Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу». Этот призыв нашел самый горячий отклик в сердцах наших соотечественников, укрепил их чувство сопричастности к судьбе Родины.
Торжественное собрание завершилось большой концертной программой, посвященной осуществляемым в стране последовательным реформам, происходящим большим изменениям в нашей жизни.