Ишбилармоннинг ҳар дақиқаси ғанимат. Зеро, юзлаб ишчи-ходимларнинг маоши ўз вақтида тўланишини таъминлашдан тортиб стратегик аҳамиятга эга бўлган улкан лойиҳаларнинг муваффақиятли амалга оширилиши ҳам бизнесменнинг вақти, моддий ва молиявий ресурсларидан оқилона фойдаланиши билан чамбарчас боғлиқ. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан мамлакатимизда ишбилармонлик авиациясининг ташкил этилишига старт берилиши вақт тизгинини қўлдан бермайдиган ана шундай тадбиркорлар учун айни муддао бўлди, дейиш мумкин.
Ҳаво йўллари бошқа турдаги транспорт воситаларига нисбатан манзилга тез етиб боришни таъминласа-да, бирмунча қимматлиги боис ҳамманинг ҳам чўнтаги кўтармаслигига эътибор бериш зарур. Шу маънода бизнес авиациясига мамлакатимизда айнан бугун асос солинаётганини табиий жараён сифатида баҳолаш мумкин. Қолаверса, Осиё мамлакатларининг жадал ривожланаётгани, улар ўртасидаги интеграциялашувнинг жадаллашаётгани Евроосиё минтақасида қулай жўғрофий ўринда жойлашган Ўзбекистоннинг халқаро транзит имкониятларини ошириб юбормоқда.
Бу ўринда қўшни давлатлар, хусусан, Тожикистон, Афғонистон билан ҳаво қатновларининг йўлга қўйилгани натижасида эндиликда ушбу мамлакатлар фуқаролари узоқ сафарларга Ўзбекистон ҳаво бандаргоҳлари ва самолётларидан фойдаланган ҳолда чиқишлари мумкинлигини келтириб ўтишнинг ўзи кифоя.
Таъкидлаш керакки, бизнес авиацияси фуқаро авиациясининг энг ёш тармоқларидан бири саналади. Агарда МДҲ ҳудудини олиб қарайдиган бўлсак, бундай турдаги хизматларни кўрсатишга қодир инфратузилма бир неча йирик ҳаво бандаргоҳларидагина мавжуд эканига гувоҳ бўламиз.
Улар орасида Москвадаги «Внуково-3» ҳаво бандаргоҳини кўрсатиш жоиз. Россия ҳамда Шарқий Европадаги энг йирик бизнес авиацияси маркази ҳисобланган мазкур аэропорт иккита VIP терминали, автотураргоҳ ҳамда қўриқланадиган ҳудудга эга. Перрон ва ангар мажмуалари бир вақтнинг ўзида 250 дан зиёд ҳаво кемаларини сиғдириб, уларга хизмат кўрсата олади. Ангарлар иситиш, вентиляция, ёритиш ҳамда автоматик тарзда ёнғинни ўчириш тизимлари билан жиҳозланган. Саккизта музокаралар хонаси, банкоматлар, барлар ва «Duty Free» дўконлари йўловчилар учун қулайлик яратади.
Дунёда глобаллашув жараёнларининг жадаллашуви, трансмиллий корпорациялар кўламининг кенгайиши билан ҳаво бандаргоҳларида «учар лимузинлар», яъни мижознинг истагига кўра ҳар дақиқада ҳавога кўтарилишга тайёр самолётларнинг ҳиссаси тобора ортмоқда. Маълумотларга кўра, ишбилармонлик авиацияси бозорининг дунё бўйича йиллик даромади 250 миллиард долларни ташкил этади.
«Bombardier Business Aircraft» компанияси маълумотларига кўра, дунё иқтисодиётининг ўсиши билан бизнес авиациясига бўлган талаб ҳам ортиб боради. Компания прогнозларига кўра, 2016-2025 йилларда 8 минг 300 та енгил, ўрта ва оғир бизнес самолётлари етказиб берилади. Бунда АҚШ ва Европа мамлакатлари анъанавий равишда асосий харидорлар бўлиб қолса-да, МДҲ давлатлари ва Хитой фуқароларининг ҳам мазкур турдаги самолётларга талаби ортиши кутилмоқда.
Сирасини айтганда, ишбилармонлик авиациясининг «Тошкент-Шарқий» аэродроми базасида қад ростлайдиган янги ҳаво бандаргоҳида ташкил этилиши қатор масалаларга оқилона ечим топиш имконини беради. Энг аввало, йўловчилар оқимининг ортиши туфайли бугунги кунда Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортининг хорижий делегацияларни олий даражада кутиб олиш имконияти чекланмоқда. Айни пайтда янги аэропортнинг қад ростлаши наинки олий даражадаги меҳмонлар ва ишбилармонлар, балки юртимизга ташриф буюраётган кўплаб хорижлик сайёҳларга намунали хизмат кўрсатиш, пойтахт ҳаво бандаргоҳининг транзит имкониятларини ошириш имконини берадики, бу келгусида иқтисодиёт тармоқларига ўзининг ижобий натижасини кўрсатиши тайин.
– Бугун Тошкент ва Самарқанд, Бухоро сингари юртимизнинг ташриф қоғозига айланган шаҳарларимиз ўртасида ҳаракатланаётган «Афросиёб» поездлари ёки Ўзбекистон байроғи тусига бўялган Нью-Йорк – Тошкент ва бошқа халқаро йўналишларда узлуксиз парвозни амалга ошираётган «Dreamliner» самолётларини кўрган ҳар қандай хорижликнинг мамалакатимиз салоҳияти ҳақидаги тасаввурлари бойимоқда, – дейди «Dentafill Plus» корхонаси раҳбари Саркор Исанбоев. – Президентимиз ташаббуси билан Марказий Осиёда мутлақо янги тизим, яъни якка тартибдаги ва корпоратив парвозларни амалга ошириш учун барча замонавий инфратузилмага эга бўлган ҳаво бандаргоҳининг бунёд этилиши, ишонамизки, бугунги кунда чет эл бозорларини забт этаётган, халқаро савдо муносабатларида тобора фаоллашиб бораётган тадбиркорларимиз учун муҳим қулайлик бўлади.
Янги турдаги авиаташувларнинг йўлга қўйилиши мамлакатимиз авиацияси тарихида муҳим ўринга эга бўлиши, шубҳасиз. Зеро, бугунги кунда дунёнинг энг пешқадам мамлакатларида йўлга қўйилган мазкур хизмат авиаташувлар бозорида Ўзбекистоннинг мавқеини янада мустаҳкамлаш, мамлакатимиз транзит салоҳиятини ошириш ва энг асосийси юртимиз ҳамда хорижлик тадбиркорларининг узоғини яқин қилишда муҳим омил бўлади.

Деловому человеку дорога каждая минута. Работа бизнесмена — от обеспечения своевременной оплаты труда сотен человек до успешной реализации масштабных проектов стратегического значения — требует разумного использования времени, материальных и финансовых ресурсов. Поэтому инициатива Президента нашей страны Шавката Мирзиёева об организации в Узбекистане бизнес-авиации была радостно воспринята предпринимателями, знающими цену времени.
Авиация быстрее, но дороже иных транспортных средств, поэтому не все могут позволить себе ее услуги. И все же организацию бизнес- авиации именно на современном этапе развития нашей страны стоит рассматривать как естественный процесс. К тому же динамичное развитие азиатских стран и активизация их взаимодействия повышают международные транзитные возможности Узбекистана, имеющего выгодное географическое положение в Евроазиатском регионе.
К примеру, в результате налаживания воздушного сообщения с соседними государствами, в частности, Таджикистаном и Афганистаном, теперь граждане этих государств могут совершать дальние перелеты через воздушные гавани и самолетами Узбекистана.
Следует отметить, что бизнес-авиация — одна из самых молодых отраслей гражданской авиации. На территории СНГ необходимая для нее инфраструктура имеется лишь в нескольких крупных аэропортах.
Например, это московский аэропорт «Внуково-3», считающийся крупнейшим центром бизнес-авиации в России и Восточной Европе. Он включает в себя два VIP-терминала, автостоянку и охраняемую зону. Перрон и ангарный комплекс вмещают и обслуживают одновременно более 250 лайнеров. Ангары оснащены системами отопления, вентиляции, освещения и автоматического пожаротушения. Пассажирам предоставлены восемь помещений для переговоров, банкоматы, бары и магазины «Duty Free».
С усилением процесса глобализации в мире, увеличением количества транснациональных корпораций в аэропортах возрастает потребность в «летающих лимузинах», то есть в самолетах, которые по желанию клиента готовы к полету в любую минуту. По имеющимся данным, годовой оборот мирового рынка деловой авиации составляет 250 миллиардов долларов.
По сведениям компании «Bombardier Business Aircraft», с ростом мировой экономики будет возрастать и потребность в бизнес-авиации. По прогнозам, в 2016-2025 годах компанией будет произведено 8300 легких, средних и тяжелых бизнес-самолетов. При этом основными покупателями традиционно останутся США и страны Европы, но ожидается рост закупок из стран СНГ и Китая.
Создание нового аэропорта деловой авиации на базе аэродрома «Ташкент-Восточный» позволит решить ряд вопросов. Прежде всего, сегодня увеличение потока пассажиров ограничивает возможность встречи иностранных делегаций высокого уровня в международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова. Строительство нового аэропорта позволит не только встречать на достойном уровне важных гостей и предпринимателей, но и оказывать образцовый сервис прибывающим в нашу страну иностранным туристам, повысить транзитный потенциал столицы, что в дальнейшем позитивно отразится на отраслях экономики.
– Сегодня поезда «Афросиёб», курсирующие между Ташкентом, Самаркандом и Бухарой, городами, ставшими визитной карточкой нашей страны, или покрашенные в цвета Государственного флага Узбекистана самолеты «Dreamliner», совершающие беспосадочные полеты по маршруту Нью-Йорк-Ташкент и другим международным направлениям, повышают престиж нашей страны в глазах каждого иностранца, — говорит руководитель предприятия «Dentafill Plyus» Саркор Исанбоев. – Строительство по инициативе Президента страны аэропорта с современной инфраструктурой для осуществления частных и корпоративных полетов, несомненно, станет большим удобством для предпринимателей, завоевывающих зарубежные рынки и активно участвующих в международных торговых отношениях.
Безусловно, открытие нового направления авиаперевозок займет важное место в истории авиации страны. Ведь этот вид услуг, налаженный в самых развитых странах мира, станет важным фактором укрепления позиций Узбекистана на мировом рынке авиаперевозок, повышения транзитного потенциала страны, а главное — активизации бизнес-контактов отечественных и зарубежных предпринимателей.